ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Uzbekistan rozszerza projekt jądrowy o dwa bloki energetyczne
18.07.2019r. 17:36

Alisher Sułtanow, minister energetyki Uzbekistanu, w wywiadzie dla agencji prasowej Kun.uz poinformował, że rząd zamierza zbudować cztery energetyczne bloki jądrowe, a nie tylko dwa, jak wcześniej planowano.

Ambicje Uzbekistanu, by włączyć energię jądrową do bilansu energetycznego zostały ogłoszone w październiku ubiegłego roku przez prezydentów Uzbekistanu i Rosji, Shavkata Mirziyoyeva i Władimira Putina, a oba kraje podpisały umowę o współpracy w sprawie budowy elektrowni jądrowej w tym kraju.

Najbardziej zaludnione państwo w Azji Środkowej ma jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Bank Światowy przewiduje wzrost PKB o około 5 proc. w tym i następnym roku oraz o 5,5 proc. w 2020 r. Obecne prognozy wskazują, że aby sprostać tym trendom i popytowi konsumpcyjnemu, będzie musiał w przybliżeniu podwoić produkcję energii elektrycznej do 2030 r.

Pierwsza w historii elektrownia jądrowa będzie składać się z dwóch bloków wyposażonych w rosyjskie reaktory WWER-1200, których uruchomienie planowane jest na 2028 i 2030 r. Ma być zlokalizowana w pobliżu jeziora Tuzkan, w dystrykcie Forish w prowincji Jizzakh.

"Po wybudowaniu przez nas dwóch bloków, każdy o mocy 1200 MWe, elektrownia zostanie rozbudowana o dwie kolejne jednostki. Wybrane miejsce uwzględnia lokalizację czterech bloków jądrowych" - powiedział Sułtanow. Budowa dodatkowych bloków o tej samej mocy zajmie mniej czasu i będzie mniej kosztować, ponieważ już wcześniej powstanie niezbędna infrastruktura, dodał minister.

Uzbekistan nie jest jednak nowicjuszem w dziedzinie energii jądrowej i od 60 lat zajmuje się badaniami technologii jądrowych; Instytut Fizyki Jądrowej Akademii Nauk w Taszkencie dysponuje reaktorem badawczym o mocy 10 MW. Kraj jest członkiem Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej od 1994 roku.
Kraj miał 20 lat opóźnienia w dążeniu do wprowadzenia energii jądrowej do swojego miksu energetycznego, powiedział Sułtanow agencji KunUz.

"Nasz prezydent wielokrotnie o tym mówił. W tym czasie straciliśmy prawie wszystkich naszych ekspertów w dziedzinie fizyki jądrowej. Byliśmy bliscy zamknięcia naszego reaktora badawczego i tylko dzięki wysiłkom naszego prezydenta udało nam się wszystko uratować" dodał minister.

Powiedział również, że posiadanie lokalnych zasobów uranu sprawia, iż energetyka jądrowa jest oczywistym wyborem dla kraju, zwłaszcza że zapewni ona tanią i zrównoważoną energię elektryczną przez wiele dziesięcioleci. Uzbekistan z produkcją 2404 tU rocznie zajmuje siódmą pozycję wśród dostawców uranu na świecie.

Według agencji prasowej zapotrzebowanie na energię elektryczną w Uzbekistanie ma w przybliżeniu podwoić się do 2030 r., z 69 TWh (terawatogodzin) do 117 TWh. Bez wprowadzenia nowych źródeł wytwarzania deficyt może wynieść około 48 TWh.

Budowa dwóch pierwszych jednostek przez Rosatom zwiększy moc zainstalowaną w energetyce o 2400 MWe i produkcja energii elektrycznej wzrośnie o 21 TWh rocznie. Do 2030 r. energia jądrowa będzie stanowić prawie 18% całkowitej produkcji energii elektrycznej w Uzbekistanie.
Były wicepremier, Sułtanow, jest szefem ministerstwa energii od czasu jego utworzenia, w lutym bieżącego roku.
World nuclear news , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE