ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prokopiuk: PKN Orlen pokazał wyniki lepsze od oczekiwań; kurs może zareagować pozytywnie
19.07.2019r. 08:38

Skorygowana EBITDA LIFO PKN Orlen w drugim kwartale okazała się lepsza od konsensusu. Analitycy wskazują zwłaszcza na bardzo dobry wynik w segmencie rafineryjnym i bardzo dobry cash flow. W ich ocenie inwestorzy powinni przyjąć raport spółki pozytywnie.

ŁUKASZ PROKOPIUK, ANALITYK DM BOŚ:

"Naszym zdaniem spółka pokazała w II kwartale skorygowaną EBITDA LIFO w wysokości 2,684 mld zł (po uwzględnieniu wpływu NRV, hedgingu i pozostałych przychodów operacyjnych), co jest wynikiem lepszym od konsensusu na poziomie 2,407 mld zł i oczekiwanych przez nas 2,35 mld zł.

Wpływ IFRS 16 wyniósł w II kwartale 127 mln zł, więc EBITDA LIFO skorygowana, bez efektu IFRS 16, to byłoby 2,557 mld zł, co też byłoby dobrym wynikiem. Prognozowaliśmy go na 2,211 mld zł.

Największe zaskoczenie jest w segmencie rafineryjnym, przynajmniej w stosunku do naszych prognoz. Spółka zaskoczyła nas o 164 mln zł. Zwracamy uwagę na bardzo dobre zachowanie się aktywów energetycznych, które wygenerowały ponad 400 mln zł EBITDA w kwartale, co jest prawdopodobnie najlepszym wynikiem kwartalnym. Do tego wyniku bardzo przyczyniły się nowe bloki gazowe, które korzystały z taniego gazu.
Segment detaliczny pokazał bardzo ładny wynik, zdecydowanie powyżej naszych prognoz, ale trzeba pamiętać, że większość wpływu IFRS 16 jest właśnie związane z segmentem detalicznym. Po wyeliminowaniu tego wpływu wyniki byłyby z grubsza zgodne z naszymi oczekiwaniami, ale i tak byłyby bardzo dobre.

Spółka pokazała bardzo dobry cash flow, lepszy od naszych oczekiwań. Inwestorzy nie powinni być rozczarowani.

Biorąc pod uwagę dość dobre zachowanie marż rafineryjnych w ostatnich tygodniach i poszerzenie dyferencjału, który był bardzo dużym problemem w pierwszej połowie roku, wydaje się, że kurs powinien dzisiaj pozytywnie reagować"
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE