ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PKN Orlen: roszczenia za zanieczyszczoną ropę po zbadaniu stanu instalacji
19.07.2019r. 13:14 19.07.2019r. 12:06

PKN Orlen wysłał już oczekiwania co do roszczeń za wstrzymanie dostaw rosyjskiej ropy, natomiast roszczenia ws. przerobu zanieczyszczonej ropy wymagają zbadania stanu instalacji rafineryjnych - poinformowali w piątek przedstawiciele zarządu Orlenu.

Jak oceniał w piątek na konferencji wynikowej za II kwartał 2019 r. wiceprezes ds. rozwoju Zbigniew Leszczyński, do sformułowania roszczeń związanych z przerobem zanieczyszczonej ropy będzie potrzebnych jeszcze nawet kilkanaście tygodni. Potrzebne jest zbadania instalacji - zaznaczył.

Leszczyński dodał, że "kwot na tym etapie nie możemy podać". Wiceprezes ds. finansowych Wiesław Protasewicz wskazał, że należy m.in. zbadać, czy dana instalacja nie przerabiała w jakimś momencie ropy zanieczyszczonej, dlatego że np. pojawiła się ona w rurociągu wcześniej, niż to oficjalnie zakomunikowano.

Jeszcze nie zaczęliśmy wstrzymywać instalacji, zatrzymania i remonty zaczną się pod koniec sierpnia - podkreślił Protasewicz. Jak wyjaśnił, wtedy też będzie dokonywana ocena, czy do danej instalacji zanieczyszczona ropa dotarła. Do pełnego obrazu musimy jeszcze poczekać - dodał wiceprezes.

Podczas telekonferencji przedstawiciele Orlenu poinformowali, że spółka powinna mieć wyniki analiz instalacji do końca września, a roszczenia dotyczące przerobu ropy będą obejmować m.in. koszty logistyki.

Grupa poinformowała, że na wysokie premie lądowe w drugim kwartale częściowy wpływ miały dostawy zanieczyszczonej ropy, ale i sytuacja na rynku, np. wysoki popyt w Polsce.
"Gdy jednak porównamy początek trzeciego kwartału z drugim kwartałem widać pewne pogorszenie. Nie powiedziałbym, że (wysokie premie - przyp. PAP Biznes) to nowa rzeczywistość, a raczej sytuacja jednorazowa" - powiedział Konrad Włodarczyk, zastępca dyrektora biura relacji inwestorskich.

Zbigniew Leszczyński poinformował, że tankowiec Mendeleev Prospect z zanieczyszczoną ropą, który przez kilka tygodni był w gdańskim porcie, został rozładowany w Kłajpedzie na Litwie.

"Ropa będzie przerabiana w rafinerii w Możejkach. Nie będzie to miało wpływu na jakość uzyskiwanych paliw" - powiedział Leszczyński.

19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem "Przyjaźń" płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymała ukraińska Ukrtransnafta, a później także białoruski operator Homeltransnafta.

PERN, aby ochronić krajowy system przesyłowy i instalacje rafineryjne, 24 kwietnia wstrzymał odbiór dostaw zanieczyszczonej rosyjskiej ropy dostarczanej dla klientów PERN z białoruskiego systemu przesyłowego do bazy w Adamowie. PERN wznowił odbiory surowca 9 czerwca.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE