ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Litwa w KE chce teki komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic
19.07.2019r. 14:39

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych - przekazał w piątek premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

"Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje" - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy "priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką" i że "konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej".

Premier wskazał, że Litwa "poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.". "Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej" - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.
Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, "jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej". "Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią" - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE