ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Energia jądrowa miała swój udział w największej przygodzie ludzkości
19.07.2019r. 16:23

21 lipca 1969 r. Neil Armstrong jako pierwszy wysłannik z planety Ziemia stanął na Księżycu. Podczas tych kilku godzin, które on i Buzz Aldrin spędzili na jego powierzchni, przeprowadzili szereg eksperymentów naukowych, z których niektóre zależały od niezawodnej pracy grzejników radioizotopowych, chroniących aparaturę przed surową nocą księżycową. Dr Jonathan Cobb, z World Nuclear Association, opisuje rolę technologii jądrowej w tym historycznym wydarzeniu.

"Tam idziesz. Dobra robota; dobrze. Hej, chwila; stop, stop! Z powrotem". Nie tak sławne jak "Jeden mały krok ...", ale były to słowa wypowiedziane przez Neila Armstronga na powierzchni Księżyca, 50 lat temu do Buzza Aldrina, gdy dwaj astronauci, zbliżali się do końca ich księżycowego spaceru i śpieszyli się, by zdążyć umieścić pakiet instrumentów na powierzchni Księżyca.

Pierwotnie planowano umieszczenie bardziej złożonego zestawu instrumentów do przeprowadzenia eksperymentów naukowych - Księżycowy Zestaw Programu Apollo do Badań Naukowych (Apollo Lunar Surface Experiments Package - ALSEP), które miały być przeprowadzone przez Apollo 11. Aparatura mała być zasilana przez radioizotopowy generator termoelektryczny (RTG) typu SNAP-27, który przekształca energię cieplną pochodzącą z rozpadu promieniotwórczego w energię elektryczną. Jednak początkowe plany zakładające odbycie dwóch spacerów księżycowych podczas misji Apollo 11 zostały zmienione i ograniczono się tylko do jednego wyjścia - całkowity czas spędzony na powierzchni Księżyca zaplanowano na mniej niż trzy godziny. Instrumenty naukowe musiały zostać rozstawione w ciągu zaledwie dziesięciu minut. Początkowy zestaw ALSEP musiał zostać uproszczony, aby umożliwić jego rozmieszczenie w tak krótkim czasie.

Firma Bendix Corporation z siedzibą w Ann Arbor w stanie Michigan otrzymała zlecenie na opracowanie ALSEP na początku 1966 roku. Jej eksperci zaproponowali wyposażenie Apollo-11 w uproszczony zestaw przyrządów do eksperymentów - Pierwotny Naukowy Zestaw Apollo (Early Apollo Scientific Experiments Package - EASEP). Wykorzystano w nim komponenty, które były w przygotowaniu do ALSEP dla Apollo 13. Zamiast RTG EASEP był zasilany przez dwa panele słoneczne, a zatem mógł działać tylko w dzień księżycowy. W skład zestawu wchodził pasywny sejsmometr do pomiaru aktywności sejsmicznej oraz właściwości fizycznych skorupy księżycowej i jego wnętrza, a także detektor do pomiaru gromadzenia się pyłu księżycowego.

Bez zastosowania ochrony pakiet instrumentów byłby wystawiony na działanie niskich temperatur dochodzących do -175 ° C podczas księżycowej nocy. Aby przezwyciężyć ten problem, zestaw wyposażono w dwa grzejniki izotopowe (obecnie zwane izotopowymi urządzeniami grzewczymi) wbudowane w sejsmometr. Dwa 15-watowe grzejniki przymocowano do płyty termicznej i zaprojektowano je tak, aby utrzymywały komponenty w temperaturze wyższej niż -54 ° C, aby zapewnić ich wymaganą niezawodność. Ciepło, które wytwarzały, pochodziło z rozpadu promieniotwórczego 36 gramów izotopu plutonu-238 umieszczonego w centrum każdego z grzejników.

Grzejniki, opracowane przez Komisję Energii Jądrowej, były pierwszymi dużymi urządzeniami, w których zastosowano technologię jądrową dla celów misji załogowych lotów kosmicznych. Każda grzałka miała 7,6 cm średnicy, 7,6 cm długości i ważyła 57 g, w tym wiele warstw materiałów ochronnych. Paliwo plutonowe było zamknięte w kapsule wykonanej z różnych materiałów wybranych do ochrony przed promieniowaniem, które były odporne na ciepło i wstrząsy. W ich skład wchodził stop tantalowo-wolframowy, stop platynowo-rodowy, tytan, włókno węglowe i grafit, z zewnętrz otoczone były warstwą stali nierdzewnej. W Sandia Laboratories w Albuquerque w Nowym Meksyku przeprowadzono szczegółowe analizy bezpieczeństwa i testy w celu określenia skutków przerwania misji lub jakiegokolwiek możliwego wypadku w trakcie lotu na Księżyc. Zespół ekspertów ds. bezpieczeństwa Interagency Safety Evaluation Panel, złożony z przedstawicieli NASA, AEC i Departamentu Obrony sporządził raport bezpieczeństwa, w którym stwierdził, że grzejnik nie stwarza zagrożenia bezpieczeństwa dla ogółu ludności w przypadku jakiegokolwiek wypadku uznanego za możliwy podczas misji Apollo.

Apollo 11 wystartował o 13:32 UTC 16 lipca 1969 r. i wylądował na Księżycu o 20:17 UTC 20 lipca. O godz. 2:56 UTC 21 lipca Neil Armstrong, dowódca misji, stanął na powierzchni Księżyca. O 4:25 UTC Buzz Aldrin, pilot modułu księżycowego, przeniósł pakiet naukowy około 17 m na południe od modułu i przygotował sprzęt. Eksperymenty były prowadzone za pomocą komend z naziemnego centrum kontroli, podczas gdy astronauci wciąż byli na powierzchni Księżyca, a dane zostały po raz pierwszy odebrane o 4:40 UTC. Sejsmometr był w stanie wykryć upadki przedmiotów odrzuconych przez astronautów, gdy przygotowywali się do powrotu do orbitującego modułu dowodzenia.

W trakcie długiego dnia księżycowego panele słoneczne dostarczały energii aż do kilku godzin przed lokalnym księżycowym zachodem słońca w dniu 3 sierpnia. Podczas pierwszego księżycowego dnia sejsmometr zarejestrował szereg zdarzeń, które naukowcy uznali za aktywność sejsmiczną i / lub zsuwanie się skał w dół pobliskich kraterów. Gdy zapadła noc, grzejniki izotopowe rozpoczęły realizację swojego zadania polegającego na zapewnieniu wystarczającej ilości ciepła, aby chronić urządzenie przez uszkodzeniem.

Kiedy słońce wstało następnego dnia księżycowego - 19 sierpnia - kontrola naziemna ponownie włączyła instrument. Ogrzewacze izotopowe działały pomyślnie. EASEP ponownie zaczął przesyłać dane eksperymentalne. Funkcjonował aż do 27 sierpnia, kiedy w okolicach południa księżycowego i przy najwyższych temperaturach EASEP przestał odpowiadać na polecenia ze stacji naziemnej i eksperyment został formalnie zakończony. Jednak niektóre dane nadal były odbierane, a w ciągu nocy płyta termiczna pokazywała temperaturę -47 ° C, w porównaniu do -152 ° C dla niezabezpieczonego panelu słonecznego będącego w cieniu.

Począwszy od Apollo 12, misje księżycowe wyposażone były w szerszy zestaw aparatury badawczej ALSEP. Źródłem zasilania był izotopowy generator termoelektryczny SNAP-27 o mocy ok. 70 W, który umożliwiał bardziej intensywną i ciągłą pracę, a dane były przesyłane jeszcze wiele lat po tym, jak ostatni astronauta opuścił Księżyc. Radioizotopowe urządzenia grzewcze i generatory termoelektryczne zasilały niektóre z najbardziej udanych misji kosmicznych, w tym łaziki marsjańskie i sondy kosmiczne wysłane do Jowisza, Saturna, Urana, Neptuna i Plutona, umożliwiając przesyłanie obrazów i innych dane, które poszerzyły nasze zrozumienie Kosmosu.
World Nuclear News

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Energetyk 22.07.2019r. 22:00
Dobrze powiedzane. Energetyka jądrowa "miała" udział. I teraz odchodzi do przeszłości.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE