ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Zamieszanie polityczne wokół Iranu w centrum uwagi na rynku ropy naftowej
22.07.2019r. 07:54

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczyna się spokojnie. Notowania tego surowca poruszają się w pobliżu piątkowego zamknięcia - cena ropy Brent przekracza poziom 63 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy WTI poruszają się tuż powyżej poziomu 56 USD za baryłkę.

Ostatnie dni przyniosły kolejne niepokojące informacje dotyczące sytuacji politycznej wokół Iranu, które pomagają stronie popytowej na rynku ropy. W piątek świat obiegła wiadomość, że Iran przejął brytyjski tankowiec w rejonie Zatoki Perskiej. Informacje te zwiększają napięcia dyplomatyczne na linii Iran - kraje Zachodu. Zaledwie parę dni wcześniej pojawiły się niepotwierdzone oficjalnie informacje o zestrzeleniu irańskiego drona przez Stany Zjednoczone po jego zbytnim zbliżeniu się do statku amerykańskiej marynarki wojennej. Z kolei na początku lipca to Brytyjczycy przejęli irański tankowiec w rejonie Gibraltaru, oskarżając go o szmuglowanie ropy naftowej do Syrii i, tym samym, łamanie unijnych sankcji.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Wydarzenia w Zatoce Perskiej wywołały reakcję Brytyjczyków. Minister spraw zagranicznych tego kraju, Jeremy Hunt, powiedział, że Iran wchodzi na niebezpieczną drogę destabilizacji rejonu Bliskiego Wschodu. Jego zdaniem, Brytyjczycy przejęli irański tankowiec legalnie, podczas gdy Iran zrobił to bez powodu - ponieważ Brytyjczycy nie uwierzyli w tłumaczenia Iranu, że tankowiec został przejęty ze względu na wypadek na morzu z jego udziałem. Brytyjski rząd dzisiaj ma poinformować o swoich kolejnych działaniach dotyczących Iranu. Ta wojna dyplomatyczna pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej i budzi pytania o to, czy konflikt może stać się bardziej poważny.

Pewną presję na wzrost cen ropy naftowej wywierają także informacje o zamknięciu pola naftowego El Sharara w Libii ze względu na zamknięcie jednego z kluczowych zaworów. Ta sytuacja trwa od piątku i pozbawia ona Libię produkcji ropy naftowej na poziomie 290 tys. baryłek dziennie. Tu jednak reakcja inwestorów jest mniej nerwowa - destabilizacja sektora naftowego w Libii trwa już od kilku lat, a przerwy w produkcji i eksporcie ropy są tam regularne.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne


Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE