ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Francuscy komentatorzy uważają, że próba sił między USA i Iranem szkodzi mediacji Paryża
22.07.2019r. 09:09

Francuscy komentatorzy piszą w poniedziałek o "próbie sił" między USA i Iranem, wyrażając obawy, że podejmowane głównie przez Paryż próby złagodzenia napięcia mają niewielkie szanse powodzenia.

Zapewne w związku z tymi staraniami władz francuskich, większość sprawozdań i komentarzy nie rozsądza, kto jest winny obecnemu zaostrzeniu sytuacji.

"Rozpoczęła się próba sił" - podsumowywała w poniedziałek rano prezenterka France Info TV. "Rozdźwięk między Iranem a Europą" - wybijały stacje radiowe Europe1 i RTL. Wyjątkiem jest strona internetowa tygodnika "Valeurs Actuelles", która opublikowała artykuł pod tytułem "Iran kontynuuje strategię prowokacji w cieśninie Ormuz".

Dla francuskich mediów o pogorszeniu się sytuacji świadczy niedzielny komunikat ministrów spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii, Niemiec i Francji, w którym ocenili oni, że "bezpieczeństwo przepływu statków przez cieśninę Ormuz jest dla państw europejskich absolutnym priorytetem".

"Gra toczy się o zasadniczą stawkę dla Zachodu, ale także dla reszty świata. Iran, którego gospodarka jest duszona sankcjami, może próbować dusić gospodarkę światową, blokując Ormuz" - tłumaczył we France Info TV szef think tanku Instytut Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS), politolog Pascal Boniface.
W ocenie Isabelle Lasserre, komentatorki dziennika "Le Figaro", zatrzymanie przez Iran brytyjskiego tankowca Stena Impero "może zredukować do zera nadzieje" na doprowadzenie do negocjacji między Waszyngtonem a Teheranem, mimo że "Francja, bardzo zaangażowana w tę sprawę, liczy na uniknięcie poślizgu" i "wraz z Londynem i Berlinem próbuje przekonać Teheran, by przestrzegał swych zobowiązań (wynikających z międzynarodowej umowy w sprawie irańskiego programu atomowego - PAP), a Waszyngton - by był bardziej elastyczny".

Komentator tygodnika "Le Point" Armin Arefi przekonywał, że to "prezydent USA (Donald Trump) niszczy francuskie wysiłki mediacyjne w Iranie". Podobne opinie znaleźć można i w innych francuskich mediach.

Natomiast redakcja tygodnika "Courrier International" w artykule pod tytułem "W Iranie mediacja francuska nie przekonuje" twierdzi, że starania Paryża spotykają się z różnymi reakcjami, oscylującymi "między sceptycyzmem a totalnym odrzuceniem".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE