ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spółki obrotu obawiają się, że rekompensaty za zamrożenie cen energii nie pokryją całości kosztów
22.07.2019r. 12:36

Spółki obrotu obawiają się, że rekompensaty za zamrożenie w tym roku cen energii nie pokryją całości poniesionych przez nie kosztów. Wskazują, że przyjęte w rozporządzeniu rozwiązania nie uwzględniają zróżnicowanej sytuacji kontraktowej i mogą negatywnie wpływać na większość sprzedawców - wynika z uwag zgłoszonych w ramach konsultacji projektu rozporządzenia.

W piątek minister energii podpisał rozporządzenie w sprawie sposobu obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej oraz sposobu wyznaczania cen odniesienia. Dokument został skierowany do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Głównym celem rozporządzenia jest określenie zasad rozliczania pomiędzy przedsiębiorstwami obrotu a Funduszem Wypłat Różnicy Ceny oraz sposobu wyznaczania obowiązujących 30 czerwca 2018 r. cen i stawek opłat za energię elektryczną dla odbiorców końcowych.

Konsultacje rozporządzenia odbyły się dwukrotnie: w marcu oraz lipcu. Jak podał resort energii, w ramach przeprowadzonych w lipcu konsultacji zgłoszono łącznie 364 uwag, uwzględniono 114 z nich.

Z opublikowanych uwag zgłoszonych w ramach konsultacji publicznych wynika, że spółki obrotu obawiają się, że rekompensaty za zamrożenie w tym roku cen energii nie pokryją całości poniesionych przez nie kosztów, bo przewidziany system ich rozliczania nie uwzględnia rzeczywistej sytuacji poszczególnych firm.

"W odniesieniu do określonych projektem rozporządzenia mechanizmów obliczania +kwoty różnicy ceny+ i +rekompensat+ należy zwrócić uwagę, iż zgodnie z właściwymi przepisami unijnymi i opartym na ich podstawach orzecznictwem rekompensata za świadczenie usług publicznych powinna być obliczana w oparciu o rzeczywiste koszty spółek obrotu (poniesione lub przewidywane - w zależności od stosowanej metody) związane z wykonywaniem danej usługi" - napisał Tauron.

Jak wskazała spółka, z zawartych wzorów w rozporządzeniu wynika tymczasem, że mechanizmy obliczania "kwoty różnicy ceny" i "rekompensat" opierają się w znacznym stopniu na określonych przez ME założeniach, pewnych uogólnieniach odnoszących się do całego rynku, a nie poszczególnych jego podmiotów oraz zmiennych, których wartości zostały przyjęte wg niesprecyzowanych kryteriów.

"Taki sposób konstrukcji w/w mechanizmów rodzi ryzyko, że przyznane na ich podstawie +kwoty różnicy ceny+ i +rekompensaty+ nie pokryją całości kosztów faktycznie poniesionych przez poszczególne podmioty rynkowe w związku z wprowadzeniem przedmiotowej legislacji" - pisał Tauron w uwagach.

Na brak uwzględnienia indywidualnych warunków działania spółek obrotu wskazało też Towarzystwo Obrotu Energią.

"Przyjęte rozwiązania w dalszym ciągu nie uwzględniają zróżnicowanej sytuacji kontraktowej każdej ze spółek i z dużym prawdopodobieństwem mogą negatywnie wpływać na kontynuację działalności większości sprzedawców na rynku. Biorąc pod uwagę niską rentowność sektora obrotu to ryzyko jest w naszej ocenie dalej bardzo realne" - napisało TOE.

Jak dodano w uwagach TOE, rozporządzenie, poprzez zastosowanie we wzorach na kwotę różnicy ceny oraz rekompensatę finansową licznych parametrów z roku 2019, których nie da się określić wcześniej niż dopiero po okresie rozliczeniowym, wprowadza dużą niepewność co do wyniku finansowego i płynności finansowej spółek obrotu. Ponadto "zachęca" do spekulacji.
W ocenie PKP Energetyka rekompensaty powinny być rozliczane według rzeczywistych warunków sprzedaży poszczególnych przedsiębiorstw energetycznych.

PKP Energetyka wskazała też, że model obniżania cen dla dużych i średnich firm dla pierwszej połowy 2019 roku "nosi wszelkie znamiona niedozwolonej pomocy publicznej" i w razie zakwestionowania tych zapisów przez Komisję Europejską przedsiębiorstwa obrotu będą zobowiązane do zwrotu uzyskanych rekompensat, co znacząco powiększy ich straty. Spółka postulowała, by uregulować model obniżania cen w I półroczu na wzór regulacji II półrocza, zgodnych z prawem unijnym.

Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Dystrybutorów Niezależnych Energii Elektrycznej OSDnEE wskazały, że w przypadku małych sprzedawców niemal powszechna jest sytuacja, kiedy profil zużycia energii przez odbiorcę jest znacznie mniej korzystny od typowego, które bierze pod uwagę rozporządzenie. Wybrany model wyznaczania średniej dla wszystkich kosztów zakupów energii jednoznacznie faworyzuje niektórych uczestników rynku kosztem pozostałych, co przeczy zasadzie równego traktowania uczestników rynku - argumentują organizacje.

Odnosząc się do uwag resort energii podał w komunikacie, że w rozporządzeniu dostosowane zostały terminy poszczególnych działań w taki sposób, aby zmiana dotychczas niezmienionych umów zbiegła się w czasie z możliwością ubiegania się o wypłaty z funduszu.

Zdecydowano też, że zasadne jest wydłużenie vacatio legis do 21 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia.

Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o cenach energii, ceny dla odbiorców z grupy taryfowej G, w tym gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów, oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej przez cały 2019 r. będą miały zamrożone ceny energii.

Spółki obrotu - sprzedawcy energii, którzy po 1 lipca będą dostarczać energię odbiorcom po ustalonej ustawowo cenie, będą mogły ubiegać się o rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej, wypłacaną z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie będą już miały obowiązku oferowania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Dla tych firm nowelizacja ustawy wprowadza możliwość ubiegania się o dopłatę do każdej zakupionej, a zużytej w II połowie 2019 r. ilości energii w ramach dozwolonej przepisami UE pomocy de minimis.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił niedawno, że wypłaty rekompensat rozpoczną się we wrześniu i mogą potrwać do końca października lub połowy listopada. Ministerstwo szacowało ich koszt w skali całego 2019 roku na 4,2-4,3 mld zł, w tym 2,1-2,3 mld zł w pierwszym półroczu.

Na koncie funduszu, który będzie wypłacał rekompensaty spółkom obrotu oraz przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis zgromadzono już ponad 2,7 mld zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Inwestor 23.07.2019r. 06:00
Nic innego nie pozostaje takiemu zarządowi, tylko iść do Sądu z polskim państwem, które wydało legislacyjnego bubla.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: prostak 23.07.2019r. 12:45
strata to normalne ryzyko gry rynkowej. zysk sprzedawcy to strata nabywcy dlaczego tylko nabywcy mają zawsze tracić? pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE