ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PERN zwiększa nakłady na inwestycje
22.07.2019r. 13:14

PERN zwiększy w tym roku nakłady inwestycyjne o ponad dwa razy w porównaniu do 2018 r. Ponad 500 mln zł spółka przeznaczy na nowe inwestycje, a prawie 100 mln zł - na prace remontowe. Zadania realizowane będą ze środków własnych - podkreśla firma.

Informując w poniedziałek o tegorocznych wydatkach inwestycyjnych PERN zaznaczył, że szereg inwestycji, które już realizuje i będzie realizował w najbliższych latach wynika z rządowej polityki dla sektora naftowego oraz ze strategii spółki.

PERN podał, iż w 2018 r. odnotował wzrost przychodów swej grupy kapitałowej, które wyniosły wówczas blisko 1,4 mld zł. "W porównaniu do wyników za 2017 r. jest to wzrost o 10 proc." - podkreśliła spółka. Przypomniała jednocześnie, że "łącznie w latach 2018-22 roku Grupa PERN zamierza przeznaczyć na rozwój ok. 2,7 mld zł".

"Ponad 500 mln zł na nowe inwestycje oraz blisko 100 mln zł na prace remontowe - tyle w 2019 r. mają wynieść nakłady PERN. To ponad dwa razy więcej niż w roku 2018. Pieniądze na inwestycje, dzięki stabilnej pozycji spółki, będą pochodziły ze środków własnych" - podał w poniedziałek PERN.

W kontekście strategicznych inwestycji spółka wspomniała o zakończonych już pracach nad studium wykonalności drugiej nitki rurociągu naftowego Odcinka Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk. Wyjaśniła, że "rurociąg ten pozwoli na pogłębienie dywersyfikacji oraz lepszą separację jakościową nowych gatunków ropy" dla jej klientów.

"Firma uruchomiła postępowanie, którego przedmiotem jest wykonanie kompletnej dokumentacji projektowo-kosztorysowej wraz z uzyskaniem wszelkich wymaganych i koniecznych w tym zakresie opinii, uzgodnień i decyzji, z wyłączeniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, w tym pozwolenie na budowę oraz na zasadach prawa opcji pełnienie nadzoru autorskiego nad realizacją +II nitki Odcinka Pomorskiego+, jako etapu przygotowania inwestycji strategicznej" - podkreślił PERN.

Spółka zwróciła uwagę, iż w ramach priorytetowych przedsięwzięć "rozbudowuje także zbiorniki magazynowe na ropę naftową". "Chodzi o 7 nowych zbiorników w gdańskim Terminalu Naftowym oraz w bazie w Gdańsku. W sumie pojemność magazynowa na ropę naftową zwiększy się o prawie 600 tys. metrów sześc., do poziomu 4,1 mln metrów sześc." - wyliczył PERN. Zaznaczył, że zarówno budowa nowych zbiorników na ropę naftową w bazie Gdańsk, jak i w Terminalu Naftowym w Gdańsku już się rozpoczęła.

Odnosząc się do segmentu paliwowego PERN podkreślił, iż "planuje wybudować nowe zbiorniki" produktowe w dwóch etapach, obejmujących łącznie 350 tys. metrów sześc. pojemności. Spółka dodała, że "pierwszy etap tego programu to zrealizowane już dwa zbiorniki w Koluszkach i dwa zbiorniki w Nowej Wsi Wielkiej - każdy po 32 tys. metrów sześc., łącznie 128 tys. metrów sześc.".
"Drugi etap jest w punkcie prac przygotowawczych, w tym wyboru wykonawców inwestycji - właśnie ogłoszony został przetarg na wybór wykonawcy dla inwestycji w czterech kolejnych lokalizacjach" - podał PERN. "Jednocześnie podpisana została umowa na wykonanie kolejnego zbiornika o pojemności 32 tys. metrów sześc. w bazie paliw w Koluszkach" - dodała spółka.

Wśród najważniejszych inwestycji PERN wymienił również budowę rurociągu paliwowego ze swej bazy paliw w Boronowie do bazy PKN Orlen w Trzebini o długości ok. 100 km oraz zwiększenie przepustowości rurociągu paliwowego zaopatrującego aglomerację warszawską.

PERN to strategiczny podmiot dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który zarządza bazami magazynowymi ropy naftowej o łącznej pojemności ok. 3,5 mln metrów sześc. oraz siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych. Spółka tłoczy ropę naftową z Rosji do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. Transportuje też surowiec dostarczany drogą morską do gdańskiego Naftoportu.

W wyniku sfinalizowanego z początkiem 2018 r. połączenia z OLPP - wcześniej spółką ze swej grupy kapitałowej, która była największym w Polsce podmiotem składowania i przeładunku paliw płynnych - PERN przejął 19 baz magazynowych o łącznej pojemność ok. 1,8 mln metrów sześc.

Pod koniec stycznia PERN podał, iż Walne Zgromadzenie zatwierdziło tam Wieloletni Plan Strategiczny do 2022 r., który zakłada nakłady inwestycyjne w całej grupie kapitałowej spółki na poziomie 2,7 mld zł.

W listopadzie 2017 r. Rada Ministrów przyjęła dokument "Polityka Rządu RP dla infrastruktury logistycznej w sektorze naftowym", zgodnie z którym PERN ma wspierać dywersyfikację dostaw ropy do Polski, a także pełnić "wiodącą rolę" w składowaniu tego surowca oraz paliw, "zajmując się bilansowaniem całego systemu magazynowego", w tym rozbudową pojemności magazynowych.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE