ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Enea Operator: Jesteśmy dobrze przygotowani na przyłączanie OZE
23.07.2019r. 08:29

Enea Operator zmieniła zakres zamieszczanej raz na kwartał na stronie internetowej informacji o łącznej dostępnej mocy przyłączeniowej dla źródeł odnawialnych na swoim obszarze działania, czyli w północno-zachodniej Polsce. Informacja przedstawia nie tylko wartości aktualnie dostępnych mocy, ale również prognozę na pięć kolejnych lat. Spółka podkreśla, że jest dobrze przygotowana na przyłączanie OZE.

- To najbardziej transparentny i przejrzysty komunikat o dostępności mocy dla wszystkich zainteresowanych przyłączeniem odnawialnych źródeł energii do naszej sieci dystrybucyjnej. Pokazuje również, że wychodzimy naprzeciw OZE i deklarujemy chęć i gotowość ich przyłączania. Wykaz dostępnych mocy powstał po to, aby inwestorzy wiedzieli, gdzie jesteśmy gotowi przyłączyć instalację o interesującej ich mocy i w którym miejscu mogą zlokalizować swoją inwestycję - powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Dostępna moc przyłączeniowa na obszarze Enei Operator wynosi ponad 4 GW. Wartość ta nie uwzględnia mocy źródeł jeszcze nie przyłączonych do sieci, ale posiadających już ważne warunki przyłączenia lub umowę o przyłączenie. Spółka udostępniając szczegółową informację oraz tak znaczną dostępną moc, chce aktywnie oddziaływać na inwestorów, aby rozwój OZE na poszczególnych obszarach działania Enei Operator był zrównoważony.

Enea Operator podkreśla, że w ostatnich latach podejmowała szereg działań, które wpłynęły na tak znaczący wzrost dostępnych mocy dla OZE. Spółka zwraca uwagę, że od lat buduje nową oraz modernizuje istniejącą infrastrukturę elektroenergetyczną, a działania te nie tylko zwiększają przepustowość linii, ale przede wszystkim zmieniają jej strukturę. Umożliwia ona dynamiczną zmianę konfiguracji sieci w zależności od poziomu generacji mocy źródeł rozproszonych oraz przygotowując sieć do coraz częstszych przypadków wprowadzenia mocy z sieci o napięciu niższym do wyższego. To z kolei pozwala na przesyłanie większej ilości energii elektrycznej, przez co większe są również możliwości przyłączeniowe dla źródeł odnawialnych.

- Odnawialne źródła energii mają swój największy sens wtedy, kiedy są rozproszone po całym terenie, a wyprodukowana w nich energia elektryczna zużywana jest lokalnie, nie dystrybuowana kilkaset kilometrów dalej. Dlatego serdecznie zachęcam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z wykazem publikowanym na naszej stronie internetowej, aby optymalnie i efektywnie planowali swoje inwestycje - powiedział Marek Szymankiewicz, wiceprezes Enei Operator ds. infrastruktury sieciowej.
Enea Operator podkreśla również, że ściśle współpracuje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznym przy rozwijaniu i budowaniu nowych Punktów Redukcyjnych (stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć). Najświeższym przykładem takiej współpracy, jest podpisane w marcu tego roku porozumienie o łącznej wartości inwestycji przekraczających 100 mln zł. Dzięki niemu w Żaganiu (woj. lubuskie) powstanie nowa stacja elektroenergetyczna, rozbudowana zostanie również sieć linii elektroenergetycznych w regionie. Inwestycje te przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego województwa lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego oraz wpłyną pozytywnie na możliwości przyłączeniowe OZE.

Enea Operator pozyskuje na inwestycje środki unijne. W ciągu ostatniego półrocza firma podpisała umowy na dofinansowanie inwestycji z marszałkami województw: wielkopolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Wsparte projekty ukierunkowane są na zwiększenie potencjału sieci elektroenergetycznej w celu odbioru energii elektrycznej z OZE.

Przyjęcie do sieci energii elektrycznej ze źródeł rozproszonych wymaga również skutecznych i nowoczesnych narzędzi do monitorowania i zarządzania siecią. Między innymi dlatego Enea Operator uruchomiła trzy lata temu najnowocześniejszą w Polsce Centralną Dyspozycję Mocy, która zarządza należącymi do spółki sieciami wysokiego napięcia w całej północno-zachodniej Polsce. Dyspozytorzy CDM dzięki nowoczesnym technologiom mogą zarządzać farmami wiatrowymi przyłączonymi do sieci 110kV w zakresie regulacji mocą czynną i bierną generowaną przez farmy. Wykorzystywane są do tego m.in. systemy czasu rzeczywistego czy system dynamicznej obciążalności linii (DOL), który ma za zadanie zwiększać ich zdolności przesyłowe poprzez wykorzystywanie rezerw obciążalności.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE