ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SLD, Wiosna i Lewica Razem: w programie dla Śląska nacisk na ekologię
23.07.2019r. 12:21

Lewica, skupiająca przedstawicieli SLD, Wiosny i Lewicy Razem, w swoim programie dla Śląska chce położyć szczególny nacisk na ekologię. Jednym z założeń tworzącego się programu jest wspólne przekonanie, że transformacja energetyczna może być ogromną szansą dla Śląska.

O przygotowaniach do wspólnego startu w jesiennych wyborach mówili podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach przedstawiciele trzech ugrupowań, których liderzy w ubiegłym tygodniu porozumieli się w sprawie wspólnego bloku wyborczego pod szyldem Lewica. Formuła startu, kształt list wyborczych oraz główne założenia programowe są obecnie w trakcie uzgodnień.

"Na pewno na Śląsku będzie szczególny nacisk położony na ekologię, dlatego, że mamy problemy ze smogiem. Musimy pamiętać o tym, że jedne z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce to są miasta śląskie. Chcemy wreszcie to odwrócić i zmienić wizerunek Śląska" - zadeklarowała wiceprezeska partii Wiosna Roberta Biedronia Gabriela Morawska-Stanecka.

"O Śląsku krąży w Polsce wiele stereotypów; stereotyp związany ze smogiem jest w jakimś sensie uzasadniony, ale są też różne inne fałszywe stereotypy i my to chcemy odwrócić" - dodała wiceprezes.

Jeden z liderów śląskich struktur Lewicy Razem Maciej Konieczny zapowiedział, że program wyborczy Lewicy - także w części dotyczącej Śląska - będzie ogłoszony niebawem. Ocenił, że przedstawiciele trzech tworzących Lewicę ugrupowań są zgodni w postrzeganiu transformacji energetycznej w kategoriach szansy dla regionu.

"Jedno jest pewne: my chcemy wszyscy traktować transformację energetyczną jako ogromną szansę dla Śląska. Nie jako coś, co ktoś nam narzuca, co trzeba zrobić, ale coś, co spowoduje, że możemy być tak naprawdę w awangardzie Europy i świata jeżeli chodzi o nową zieloną gospodarkę. Mało który region - jak Śląsk z naszymi przemysłowymi tradycjami, z naszą fantastyczną doświadczoną kadrą techniczną i pracownikami - nadaje się do tego, żeby do przodu ruszyć. My traktujemy to jako szansę, a co do szczegółów, to dogadamy się" - powiedział Konieczny.
Przedstawiciel śląskiego SLD, wiceprezydent Katowic Jerzy Woźniak, wskazał, że w samych Katowicach powstało 30 tys. miejsc pracy w branży IT, co potwierdza, że jest alternatywa dla miejsc pracy w tradycyjnych przemysłach. "Oczywiście jest kwestia całej gospodarki energetycznej" - zastrzegł Woźniak, potwierdzając, że w rozmowach programowych Lewica musi wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie.

"Strategia energetyczna to jest całokształt; to nie tylko likwidacja kopalń - to całokształt działań w celu poprawienia bilansu energetycznego Polski. Dotychczas przez wiele, wiele lat, żaden rząd niestety nie stworzył takiej długoterminowej strategii" - oceniła Morawska-Stanecka. Jej zdaniem, gdyby stworzono taką strategię, "bylibyśmy dzisiaj już w innym miejscu".

Przedstawiciele Lewicy podkreślali znaczenie wartości, którymi chcą się kierować. "To m.in. szacunek dla innych ludzi, dla innych poglądów, szacunek dla pracy ludzkiej, szeroko rozumiana sprawiedliwość społeczna - to są te cechy, które nas charakteryzują, i z którymi chcemy także iść do parlamentu, by móc je przełożyć na szczebel polityki centralnej" - podsumował Woźniak.

"Lewica zawsze wygrywała wówczas, kiedy była zjednoczona" - oceniła Morawska-Stanecka, według której trzy lewicowe ugrupowania łączą przede wszystkim wspólne wartości: wolność, równość, prawa i godność człowieka. Jak mówiła, rząd nie radzi sobie z problemem dyskryminacji i łamania praw człowieka, stąd obywatele są zmuszeni wychodzić na ulicę w różnych sprawach. "Jeżeli rząd sobie nie radzi, to po prostu musimy go zmienić. I to państwu obiecujemy" - zadeklarowała wiceprezeska partii Wiosna.

Maciej Konieczny z Lewicy Razem zapewnił, że w parlamencie Lewica będzie upominać się zarówno np. o mniejszości seksualne, gejów i lesbijki, jak i "o górników z Piekar czy Bobrka, którzy teraz walczą o uczciwą ewidencję czasu pracy". "Wszystko to jest ta sama walka - o równe, podmiotowe traktowanie człowieka w Polsce" - powiedział Konieczny.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE