ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef CSU popiera podatek od emisji CO2 pod pewnymi warunkami
23.07.2019r. 13:49

Podatek od emisji CO2 do tej pory był tematem tabu w CSU - konserwatywnej, bawarskiej chadeckiej partii. Teraz zaczyna się to zmieniać - szef ugrupowania Markus Söder określa warunki ewentualnego przyjęcia takiego rozwiązania - czytamy w BiznesAlert.pl.

Przewodniczący CSU Markus Söder uwarunkował swoją zgodę na wprowadzenie podatku od emisji CO2 od wprowadzenia konkretnej ulgi finansowej dla firm i osób prywatnych. - Potrzebujemy znacznego obniżenia podatku od pojazdów, ponieważ coraz więcej osób dojeżdżają do pracy - powiedział. Jest to wypowiedź w podobnym tonie, jak kanclerz Angeli Merkel i szefowej CDU Annegret Kramp-Karrenbauer. Obie są za podatkiem od węgla w ciepłownictwie i transporcie przy jednoczesnych świadczeniach socjalnych.

Gabinet Klimatyczny rządu federalnego przekazał pakiet propozycji mających na celu ograniczenie emisji CO2 przez Niemcy. Są to programy dotacji, nowe specyfikacje i podatek od emisji CO2, który zwiększy koszty ogrzewania i energii z ropy naftowej i gazu ziemnego. Przedmiotem dyskusji jest jego forma: opłata podatkowa, propagowana przez Federalnego Ministra Środowiska Svenję Schulze (SPD), lub handel certyfikatami. Celem obu rodzajów podatku od emisji jest taki sam - olej napędowy, benzyna, olej opałowy i gaz ziemny mają podrożeć, aby promować technologie przyjazne dla klimatu i ograniczyć emisje. - Ochrona klimatu nie powinna prowadzić do wstrząsów w społeczeństwie. Nie może odbywać się kosztem osób uboższych lub obszarów wiejskich. Zieloni i SPD w swoich koncepcjach obciążyli obszary wiejskie, osoby dojeżdżające do pracy i grupy o niższych dochodach. Ale nie powinno być podziału społeczeństwa. Nie chcę wzrostu poparcia dla AfD - podkreślił Söder.
Wprowadzenie certyfikatów byłaby według niego bardziej skuteczne do podatku od emisji CO2 - Mamy już zielone podatki, jak podatek lotniczy i podatek ekologiczny od samochodów i benzyny. Niestety, żadne z nich nie doprowadziło do zmniejszenia emisji CO2. Niemcy potrzebują zatem strategii klimatycznej, która łączy różnego rodzaju narzędzia. Przede wszystkim prawdziwa transformacja energetyczna. Powinniśmy wydobywać węgiel do 2030 roku, ale przede wszystkim zastępować go energią odnawialną - mówił szef CSU. Należy przypomnieć, że wedle ustaleń tzw. komisji węglowej, ostatnia elektrownia węglowa ma zostać zamknięta w 2038 roku. - Odejście od węgla do 2030 roku byłoby najlepsze dla ochrony klimatu. Dzięki temu osiągnięcie celów klimatycznych byłoby realistyczne. To jest możliwe. Jednak przekonanie, że można osiągnąć cele klimatyczne dzięki opodatkowaniu emisji CO2 od samochodów do 2030 roku jest wątpliwe - dodał Söder.

Söder uważa, że data odejścia od węgla ustalona na rok 2038 to za późno, a 40 mld euro pomocy federalnej dla regionów węglowych w Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Brandenburgii to zbyt dużo. Twierdzi on, że Niemcy pilnie potrzebują ofensywy na rzecz innowacji związanych z wykorzystaniem energii z gazu, badań nad bateriami, ogniwami paliwowymi, czy wodorowymi i biopaliwami dla lotnictwa. - Ochrona klimatu musi być niezależna od gospodarki, najlepiej nawet stymulująca gospodarkę - zastrzegł cytowany przez BiznesAlert.pl Söder.
Die Welt , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: realista 23.07.2019r. 14:05
"Mamy już zielone podatki, jak podatek lotniczy i podatek ekologiczny od samochodów i benzyny. Niestety, żadne z nich nie doprowadziło do zmniejszenia emisji CO2."

Dlatego nałożymy kolejny :p

I to jest własnie definicja szaleństwa ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE