ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sceptycyzm i entuzjazm po wystąpieniu Grety Thunberg w fransuckim parlamencie
23.07.2019r. 18:41

Młoda Szwedka Greta Thunberg, która wzywa do walki z ociepleniem klimatu, wystąpiła we wtorek w jednej z sali francuskiego Zgromadzenia Narodowego podczas debaty poświęconej ekologii. Opinie francuskich mediów na temat Thunberg są podzielone.

Thunberg powtórzyła w kilkuminutowym przemówieniu w niższej izbie parlamentu to, o czym mówi od wielu miesięcy. Nowością była riposta przeznaczona dla tych deputowanych, którzy zbojkotowali jej występ: "mówią, że my, dzieci, przesadzamy, że jesteśmy alarmistami, a ja radzę wam przeczytać ostatni raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu), znajdziecie tam wszystkie nasze opinie" - powiedziała.

Młoda Szwedka oskarżyła przeciwników walki z ociepleniem klimatu o groźby i niechęć do młodzieży, która podjęła w tej sprawie protest.

Entuzjastycznie przyjęli wypowiedź Grety ekolodzy. Szefowa partii Pokolenie Ekologii, deputowana Delphine Batho, uznała, że "Greta jest dziewczyną, która tak jak miliony nastolatków na całym świecie przyciska przywódców politycznych do muru, żądając by działali. Ma więc rację".

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Richard Ferrand z prezydenckiej partii LREM powiedział, że cieszy go to, że młodzież stara się brać czynny udział w polityce. Ferrand powitał również Gretę w parlamencie przed jej wystąpieniem.

Ubiegający się o funkcje szefa partii Republikanie (LR)Guillaume Larrive ocenił wcześniej, że "żeby walczyć w sposób inteligentny przeciw globalnemu ociepleniu nie potrzebujemy apokaliptycznych guru, ale postępów w nauce i odwagi politycznej".

Nawet deputowana LREM Benedicte Peyrol, uznała honory, z jakimi przyjmowana jest młoda Szwedka, za przesadne i wyraziła żal, że nie postępuje się w ten sposób wobec "naukowców, osób, które od lat działają na rzecz Globu Ziemskiego" - napisała na Twitterze.

Publicysta konserwatywnego miesięcznika "Causeur" Jean-Paul Brighelli nazwał Thunberg "fanatyczką najmodniejszej obecnie religii - integralnej ekologii".

Brighelli, który przypomniał, że takie proroctwa jak "pluskwa milenijna roku 2000, która miała zniszczyć wszystkie komputery" nie spełniły się, napisał dalej, że obecnie ekologia "nadarzyła się, jak znalazł, do podsycania nieracjonalnych lęków".
"Dziwna jest epoka, w której jak głowę państwa przyjmuje się nastolatkę powtarzającą mantry, podpowiedziane jej przez dorosłych manipulatorów" - pisze na stronie internetowej dziennika "Le Figaro" prof. Olivier Babeau, ekonomista, prezes think tanku Institut Sapiens.

Jego zdaniem fascynacja jaką wzbudza młoda aktywistka, charakterystyczna jest dla społeczeństwa podejmującego decyzje na podstawie emocji, obojętnego na dyskurs naukowy. "Stan klimatu zasłużył na coś lepszego niż ta apokaliptyczna narracja" - komentuje Babeau.

"Sukces Grety Thunberg to również symptom słabości starego Zachodu, który z pasją praktykuje samobiczowanie" - kontynuuje Babeau; przekonuje, że to nie Zachód jest odpowiedzialny za zanieczyszczanie środowiska plastikiem, i to nie Francja emituje najwięcej gazów cieplarnianych. "Łatwiej jednak złorzeczyć narodowi masochistów (Francji), niż Chinom, które nie mają ochoty na przełykanie zniewag" - dodał.

Autorzy komentarza redakcyjnego "Le Monde", który ukazał się wkrótce po wystąpieniu Thunberg, przyznają, że "uproszczenia w jej alarmistycznej przemowie mogą irytować"; zauważają też, że młoda Szwedka "opanowała wszystkie kody nowoczesnej komunikacji".

Redakcja podkreśla jednak: "od roku, dzięki swemu przesłaniu +kradniecie moją przyszłość+ (Greta) stała się symbolem, którego nie można pominąć i wcieleniem spontanicznej mobilizacji pokolenia, które uświadomiło sobie, że Ziemi, którą ma odziedziczyć, zagrażają takie sposoby życia, produkcji i konsumpcji, jakich nie można pogodzić ze wzrostem demograficznym".

Niektórzy komentatorzy mówią ironicznie, że francuscy deputowani nie boją się paradoksów, gdyż po pobożnym wysłuchaniu młodej bojowniczki klimatycznej, ratyfikowali traktat CETA, czyli kanadyjsko-unijną umowę o wolnym handlu, która krytykowana jest m.in. za to, że może się przyczynić do globalnego ocieplenia.

Szef Partii Socjalistycznej (PS) Olivier Faure, przeciwnik CETA i zwolennik Grety, skrytykował deputowanych, którzy poparli umowę z Kanadą, choć popierają walkę z ociepleniem klimatu.

Po wystąpieniu Thunberg wysłuchała pytań do rządu z trybuny honorowej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: max 24.07.2019r. 07:52
Do szkół małolaty a nie zajmować się czymś czego nie ogarniacie. Ja się tylko zapytam nowo-religijnych guru klimatycznych : - jaki panował klimat na ziemi przez ok. 300 milionów lat gdy żyły dinozaury, że nie wykształciły stałocieplności, futra ani nie nauczyły się robić barchanowych majtek ? Klimat zmienny jest bo taką ma naturę ,a to co dodaje cywilizacja jest na granicy błędu statystycznego albowiem naturalne fluktuacje w pochłanianiu promieniowania słonecznego dochodzą do 1000 W / m2 powierzchni ziemi a ludziska dają co najwyżej 0,3 W/m2 co jest 3333,33 raza mniej jak sama natura. Cały Holocen to jedno wielkie ocieplenie klimatu gdzie poziom oceanu wzrósł o 120 m w przeciągu 20 tysięcy lat...czyli jak się nie mylę 6 mm rocznie bo 120 0000 mm / 20 000 lat = 6 mm - nieprawdaż ??? Ocieplenie trwa od 20 tysięcy lat a gamonie czepiają się "człowieków"co zindustrializowali się ledwie od 200 lat .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Engineer 24.07.2019r. 10:25
Absurdem jest wystapienie tej dziewczynki akurat we Francji. Niech poleci do Chin, USA i Indii jako najwiekszych emitentow i ich poucza.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: cyborg 24.07.2019r. 09:48
Dzieciak o wypranym przez ideologię mózgu to przykry widok.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE