ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Związkowcy Przeróbki i ZZG komentują zwołanie na 25 lipca w Warszawie posiedzenia zespołu trójstronnego
23.07.2019r. 18:43

Z zadowoleniem przyjęli związkowcy decyzję wiceministra energii Adama Gawędy o zwołaniu na czwartek , 25 lipca, w Warszawie posiedzenia Trójstronnego Zespołu Branżowego ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W komentarzach na portalach m.in. Związku Zawodowego Górników i Przeróbki nie brak jednak gorzkich komentarzy i uszczypliwości m.in. w związku z faktem, że do spotkania dochodzi po ponad pół roku przerwy.

"Czekaliśmy, czekaliśmy, aż wreszcie się doczekaliśmy" - czytamy na stronie przeróbkarzy w Facebooku. Związkowcy zwracają uwagę, że posiedzenie wyznaczono tym razem w stolicy, a nie - jak dotąd - w Katowicach. ZZ "Przeróbka" przypomina też, że już w kwietniu tego roku domagała się spotkania w ramach zespołu trójstronnego, "ale wybory do Europarlamentu, a później brak wiceministra odpowiedzialnego za górnictwo, i zwykła bierność innych doprowadziły do ciągłego odwlekania".

Po raz ostatni Zespół Trójstronny zebrał się 25 stycznia tego roku, tymczasem - jak podkreśla ZZ "Przeróbka" - zgodnie z regulaminem posiedzenia powinny odbywać się nie rzadziej niż raz na kwartał. "Brak regulaminowych spotkań Zespołu (...) doprowadził do konfliktu w JSW SA, a później w Tauron Wydobycie, przy wzrastającej napiętej sytuacji w PGG SA" - piszą związkowcy "Przeróbki" na Facebooku.

"Naszym zdaniem, gdyby wówczas doszło do zwołania Zespołu, (...) to wiele tych konfliktowych sytuacji udałoby się rozwiązać w ramach dialogu społecznego. Na szczęście mamy nowego wiceministra Adama Gawędę, który Zespół wreszcie zwołał, i chwała mu za to, choć stało się to dopiero pod naciskiem także innych organizacji związkowych, które także zaczeły domagać się zwołania Zespołu" - czytamy w portalu społecznościowym na stronie "Przeróbki", która zamieściła m.in. skan zaproszenia na czwartkowe spotkanie od wiceministra Gawędy, a także kopię kwietniowego ponaglenia skierowanego do współprzewodniczących zespołu trójstronnego o pilne zwołanie posiedzenia.

"Można było wcześniej zwołać kółko różańcowe i po konfliktach!" - skomentował uszczypliwie Wacław Czerkawski, członek prezydium Rady Krajowej Związku Zawodowego Górników w Polsce oraz jeden ze współprzewodniczących zespołu trójstronnego.

Na swoich portalach ZZG przypomina, że spotkania zeposłu trójstronnego domaga się od miesiąca. "W górnictwie nie ubywa problemów. Marne płace, przeciągające się w czasie prace nad układami zbiorowymi pracy czy też gigantyczny import węgla. Jest wiele ważnych tematów do omówienia, a teraz jest również z kim o nich rozmawiać, powołano bowiem nowego wiceministra odpowiedzialnego za branżę. Jeśli nie będzie realnego dialogu ze związkami zawodowymi może dojść do wybuchu niekontrolowanych protestów pracowniczych" - piszą związkowcy ZZG. Przywołują niedawną wypowiedź wiceprzewodniczącego ZZG Arkadiusza Siekańca, który na łamach czasopisma "Górnik" przestrzegał przed szybkim wzrostem frustracji w środowisku górniczym.
"Pracownicy spółek, jak choćby w Tauron Wydobycie czy w Polskiej Grupie Górniczej, zaczynają mieć dość ciężkiej pracy za coraz mniejsze pieniądze. Jeśli nie dojdzie do rozwiązać systemowych co do wzrostu płac i unormowania wynagrodzeń na godnym poziomie, kopalnie nie będą mieć rąk do pracy. Mógłby to rozwiązać np. ponadzakładowy układ zbiorowy pracy dla branży, ale ministerstwo jak szybko poddało pomysł, tak szybko słuch o nim zaginął. Również zakładowe układy zbiorowe pracy ugrzęzły w wielomiesięcznych analizach i przekładanych terminach zakończenia negocjacji ze związkami zawodowymi. Cisza również zapanowała nad realizacją Programu dla górnictwa" - wylicza Związek Zawodowy Górników.

Wacław Czerkawski z ZZG, który zasiada także w Komitecie Sterującym ds. Górnictwa przy Ministrze Energii, ocenił, że choć w strategii resortu znajdowały się ciekawe rozwiązania dla branży, jej wdrażanie "nagle przystopowało".
"Nikt nie wie, czy (strategia - przyp. netTG.pl) jest realizowana, czy nie? Komitet Sterujący miał się spotykać i analizować szczegóły, ale jakoś od miesięcy ministerstwo zapomniało o nas chyba" - mówi Wacław Czerkawski.

ZZG zwraca też uwagę na "gigantyczny import węgla", stanowisko Polski w zakresie dekarbonizacji w UE, reskompensaty za deputat węglowy oraz procedurę wydawania koncesji wydobywczych.

"Problemów jest dużo. Związki zawodowe chcą dialogu przy stole obrad. Mają nadzieję, że Ministerstwo Energii i nowo mianowany wiceminister ds. górnictwa podołają wyzwaniom" - konkludują związkowcy z ZZG.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE