ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Emilewicz: od przyszłej kadencji rządu prosumentem mają zostać objęte wspólnoty mieszkaniowe
26.07.2019r. 14:53

Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta też na wspólnoty mieszkaniowe; mogłoby się to stać w przyszłej kadencji rządu - mówiła minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Na dachu ministerstwa ma powstać jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w stolicy - dodała.

"Chcemy rozszerzać możliwość uzyskania statusu prosumenta dla wszystkich Polaków, co da możliwość zaopatrywania się m.in. w tani prąd (...) Choć to będą plany na przyszłą kadencję, możliwość dostarczenia takiego statusu dla wspólnot mieszkaniowych" - powiedziała Emilewicz na konferencji prasowej.

Obecnie prosumentami, czyli jednoczesnymi producentami i konsumentami energii elektrycznej, mogą być odbiorcy indywidualni, sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) oraz jednostki samorządu terytorialnego (JST).

Szefowa MPiT poinformowała ponadto, że jesienią ma ruszyć jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie, która powstanie na dachu siedziby resortu. Dostarczać będzie ok. 8 proc. zapotrzebowania na energię w budynku. Oszczędności z tego tytułu mają wynieść ok. 100 tys. zł rocznie. Instalacja ograniczy również emisję CO2 o 120 ton rocznie. Ministerstwo wskazuje, że przyniesie to dodatkowe oszczędności w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawniania do emisji CO2.
Przetarg na instalację paneli ma zostać ogłoszony w pierwszych dniach sierpnia br.

Budynek zajmowany przez ministerstwo ma zostać poddany również termomodernizacji. Jej koszt ma wynieść ponad 19 mln zł. Dzięki inwestycjom zapotrzebowanie na energię końcową ma spaść rocznie o ponad 60 proc., a emisja dwutlenku węgla ma się obniżyć o ok. 740 ton rocznie. Ministerstwo chce zaoszczędzić ok. 65 proc. na kupnie energii cieplnej i blisko 50 proc. na energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: pesel 27.07.2019r. 14:29
A dlaczego mała kogeneracja jest traktowana tak trochę po macoszemu. Gaz ziemny ogrzewa ogromną ilość budynków i różnych obiektów. Miejsca te miałyby prąd bez strat przesyłowych, ciepło nie marnowałoby się w chłodniach kominowych i dwutlenku mniej by powstawał. Działa najlepiej w zimie i pochmurna pogoda nie jest straszna. Zwykłe spalenia gazu tylko dla ciepła to jest marnotrawstwo.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 29.07.2019r. 07:41
Ona emituje ditlenek a ten jest be. I wtedy nie jest klawo jak cholera.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 29.07.2019r. 10:06
Myślałem, że taki poziom komentarza to raczej wieczorem jest właściwy no ale może też być od wczoraj gdy rano.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Egon 29.07.2019r. 10:42
W Unii ma być klawo jak cholera. Zakłada się w obecnej polityce CAŁKOWITE odejście od węgla w rozumieniu CO2. Spalanie gazu ziemnego emituje CO2. To już nie jest trendy. Kto tego nie widzi to ma zbyt krótki obszar patrzenia. A wypicie z wieczora rozluźnia myślenie. Niech kolega sobie kropnie z wieczora to zauważy co szykuje nam UE. Za chwilę do gazu nie będzie dopłat, tylko ogromny podatek za ditlenek (nowa p. nadkomisarz to głosi). A naprawdę jest klawo jak cholera, gdy człowiek sobie spokojnie posiedzi i napije się naleweczki. Polecam, humor będzie lepszy a i spojrzenie szersze. :)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE