ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Zakład Spolana Neratovice, należący do Unipetrolu z Grupy Orlen, powiększył pszczelą pasiekę
26.07.2019r. 14:53

Zakład petrochemiczny Spolana Neratovice, należący do czeskiego Unipetrolu z Grupy Orlen, powiększył do pięciu uli osiedlone w 2018 r. pszczele rodziny. W czerwcu odbył się tam drugi już zbiór miodu, który jest produktem promującym spółkę - poinformował Unipetrol.

Projekt osiedlenia pszczelich rodzin w zakładzie Spolana Neratovice realizowany jest przy współpracy z miejscowym związkiem pszczelarzy - rozpoczął się w ubiegłym roku, gdy spółka pozyskała trzy ule, planując jednocześnie zwiększenie ich liczby w przyszłości.

"W zeszłym roku pozyskaliśmy trzy ule i od samego początku pszczoły mają się dobrze. Podczas pierwszych zbiorów uzyskaliśmy 80 kg miodu" - powiedział szef działu zarządzania energią i wodą w Spolana Neratovice Lukas Karlik, cytowany w komunikacie Unipetrolu, który wraz z grupą pracowników zakładu opiekuje się tam pszczelimi rodzinami.

"W tym roku wykorzystaliśmy wysoką aktywność roju, zwiększając liczbę uli do pięciu" - dodał Karlik. Przyznał, że drugi zbiór miodu był tam mniejszy, podkreślając przy tym, że głównym celem projektu jest ochrona i dbanie o odpowiednie warunki bytowania pszczół.

Unipetrol wyjaśnił, że z uwagi na warunki pogodowe, nieco chłodniejszą w tym roku wiosnę, w Spolanie Neratovice zebrano pod koniec czerwca 30 kg miodu. Spółka zaznaczyła przy tym, iż nie jest wykluczone, że ilość pozyskanego miodu zwiększy się w czasie drugiego letniego zbioru.

Wiceprezes Spolana Neratovice Miroslav Falta podkreślił, że zakład nie ma planów masowej produkcji miodu, który jest tam wykorzystywany jako prezent promujący spółkę. Zwrócił przy tym uwagę na wciąż jeszcze funkcjonujące mity, dotyczące środowiska w zakładzie i w jego otoczeniu, które - jak dodał - mają początek w latach 50. i 60. XX wieku, gdy niewiele uwagi poświęcono współistnieniu produkcji przemysłowej i rolniczej w ówczesnej Czechosłowacji.

"Dziś jednak sytuacja jest zupełnie inna. Obecnie Spolana spełnia wszystkie limity emisji, a wpływ produkcji na środowisko jest minimalny" - zaznaczył Falta. Jak dodał, spółka inwestuje rocznie dziesiątki milionów czeskich koron w modernizację zakładu i ochronę środowiska.

Unipetrol przypomniał, że zebrany w zakładzie Spolana Neratovice miód otrzymał złoty medal jakości w konkursie Czech Honey 2018.

Spolana z siedzibą w Neratovicach jest jednym z największych podmiotów petrochemicznych w Czechach, jedynym w tym kraju producentem PCW i kaprolaktamu. Wytwarza również wodorotlenek sodu, siarczan amonu i kwas siarkowy. Spółka działa od 1992 r., a w 2016 r. 100 proc. udziałów w niej za 1 mln euro przejął od Anwilu czeski Unipetrol, także wchodzący w skład Grupy Orlen. Spolana jest głównym odbiorcą etylenu, amoniaku i siarki z Unipetrolu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE