ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: "Mój Prąd", czyli pogoda dla bogaczy
31.07.2019r. 10:46

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Rządowy program wsparcia mikroinstalacji OZE "Mój Prąd" to nic więcej jak finansowanie nowobogackich wizji przez mieszkańców biednych blokowisk - powiedział prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce - "Mój Prąd". Program został ogłoszony 23 lipca 2019 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z ministrami energii i środowiska - Krzysztofem Tchórzewskim i Henrykiem Kowalczykiem.

Głównym celem programu, o budżecie miliarda złotych, ma być zwiększenie produkcji energii z mikroinstalcji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje 50 procent kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą być objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Celem jest objęcie wsparciem 200 tys. nowych prosumentów. Moc zainstalowana tych instalacji ma być równa 1 GW.

- "Mój Prąd" można skomentować bardzo krótko. Nawiązując do znanego amerykańskiego filmu można stwierdzić, że ten program to "pogoda dla bogaczy". Wizje tworzenia zielonej energetyki będą finansowane przez biednie blokowiska i domy wielorodzinne. Będą one dopłacać do nowobogackich wizji - powiedział prof. Mielczarski.

Jesienią zeszłego roku Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Wówczas ministerstwo przyjęło moc zainstalowaną o mocy 57,7 GW i 72,6 GW do odpowiednio 2030 i 2040 roku. Produkcja energii elektrycznej także została ustalona na poziomie prawie 200 TWh w 2030 roku i 231,8 TWh 10 lat później. Mimo, że plan nie został jeszcze zaakceptowany przez rząd, to przyjmując program "Mój Prąd" pojawia nowy 1 GW mocy, o którym nie wspomniano w projekcie strategii.

Taka moc zainstalowana to mniej więcej tyle, ile jeden duży blok węglowy. - Poprzez mikroinstalacje, dzięki programowi "Mój Prąd", do systemu wejdzie 1 GW, który będzie pracować 900 godzin, a blok węglowy, na przykład mający powstać w Ostrołęce, jest w stanie pracować przez 7000 godzin rocznie - porównywał ekspert.

Profesor przypomniał, że już teraz sieci elektroenergetyczne nie przyjmują energii z fotowoltaiki. - Tylko w ubiegłym roku dystrybutorzy odmówili przyłączenia 150 instalacji, głównie fotowoltaicznych. - System nie jest w stanie ich pomieścić w porze, w której pracują. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię między godziną 10 a 16, a kiedy nadchodzi noc musimy posiłkować się elektrowniami węglowymi - powiedział prof. Mielczarski.
BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 21 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: B 31.07.2019r. 15:04
Nikt nie bronił mieszkańcom bloków budować własnych budynków mieszkalnych, znam wiele osób które wyprowadziły się z bloków do własnych przez wiele lat budowanych domów, często własnymi siłami. Cześć z tych osób uważa, że zrobili bardzo dobre z ekonomicznego punktu widzenia posunięcie, gdyż nie musi finansować pensji Prezesów spółdzielni, kosztów remontów - które niwelują niejednokrotnie wybryki wandali itp. a nawet kosztów ogrzewania, które nie można sterować tak aby ponosić optymalne koszty czyli komfort cieplny w stosunku ceny. Z artykułu Pana profesora wynika, że mieszkańcy budynków jednorodzinnych to krętacze i aferzyści, którzy nie są godni obywatelstwa polskiego?? Ciekawe w jakim budynku mieszka Pan profesor?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 31.07.2019r. 17:37
Obecnie średnia pensja netto to około 3000zł na rękę, a było jeszcze mniej. Proszę z takiej pensji (nawet jeżeli są dwie) żyć z dnia na dzień i wychowywać dwoje dzieci (przeciętnie) i jeszcze na tyle zaoszczędzić aby "wyprowadzić" się do własnego domku.
Mały domek (100m2) kosztuje około 600-700 tys. zł. Biorąc 500 tys. zł kredytu na 25 lat przy średnim oprocentowniu 5% wypada płacenie rat na około 3000zł co miesiąc. Czyli trzeba by było przez 25 lat żyć za około 3000zł miesięcznie czyli 750zł/miesięcznie na osobę. Własnymi siłami można wyprowadzić się z bloku na ulicę, ale wprowadzić do domku już nie, chyba że ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: B 31.07.2019r. 21:01
Do P. Księgowego
W małych wiejskich miejscowościach dziesiątki tysięcy ludzi mieszka w domach jednorodzinnych - od pokoleń nie ma tam innej alternatywy. Niejednokrotnie ich status finansowy jest na niższym poziomie niż osób mieszkających w blokach w mieście. Zatem dotacja finansowa za oczekiwane inwestycje OZE dla takich grup społecznych chyba nie może rodzić negacji. A tak wracając do techniki to jak sobie wyobrażamy aby mieszkańcy bloków w miastach inwestowali w PV na dachach bloków.... mam takie przykłady, że nie mogą porozumieć się nawet w sprawie domofonów...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Księgowy 31.07.2019r. 21:24
B. jak zgadzam się z Tobą. Są miliony ludzi, którzy mieszkają w małych biednych i nieocieplonych domach i grzeją się kopciuchami, ale to nie dla nich jest ten program, bo trzeba mieć własny wkład aby dostać subsydia, a ci z tych biednych domków z trudem mają na jedzenie. Profesor ma rację: Pogoda dla bogatych, ale oni i tak przy urnach pójdą w inną stronę.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE