ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Mielczarski: "Mój Prąd", czyli pogoda dla bogaczy
31.07.2019r. 10:46

prof. dr hab. inż. Władysław Mielczarski, Politechnika Łódzka
Rządowy program wsparcia mikroinstalacji OZE "Mój Prąd" to nic więcej jak finansowanie nowobogackich wizji przez mieszkańców biednych blokowisk - powiedział prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej w komentarzu dla BiznesAlert.pl.

Ministerstwo Energii we współpracy z Ministerstwem Środowiska przygotowało program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych w Polsce - "Mój Prąd". Program został ogłoszony 23 lipca 2019 roku przez Premiera Mateusza Morawieckiego w trakcie wspólnej konferencji z ministrami energii i środowiska - Krzysztofem Tchórzewskim i Henrykiem Kowalczykiem.

Głównym celem programu, o budżecie miliarda złotych, ma być zwiększenie produkcji energii z mikroinstalcji fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje 50 procent kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Wsparciem mogą być objęte instalacje o 2-10 kW mocy zainstalowanej. Program skierowany jest do gospodarstw domowych. Celem jest objęcie wsparciem 200 tys. nowych prosumentów. Moc zainstalowana tych instalacji ma być równa 1 GW.

- "Mój Prąd" można skomentować bardzo krótko. Nawiązując do znanego amerykańskiego filmu można stwierdzić, że ten program to "pogoda dla bogaczy". Wizje tworzenia zielonej energetyki będą finansowane przez biednie blokowiska i domy wielorodzinne. Będą one dopłacać do nowobogackich wizji - powiedział prof. Mielczarski.

Jesienią zeszłego roku Ministerstwo Energii przedstawiło projekt Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku. Wówczas ministerstwo przyjęło moc zainstalowaną o mocy 57,7 GW i 72,6 GW do odpowiednio 2030 i 2040 roku. Produkcja energii elektrycznej także została ustalona na poziomie prawie 200 TWh w 2030 roku i 231,8 TWh 10 lat później. Mimo, że plan nie został jeszcze zaakceptowany przez rząd, to przyjmując program "Mój Prąd" pojawia nowy 1 GW mocy, o którym nie wspomniano w projekcie strategii.

Taka moc zainstalowana to mniej więcej tyle, ile jeden duży blok węglowy. - Poprzez mikroinstalacje, dzięki programowi "Mój Prąd", do systemu wejdzie 1 GW, który będzie pracować 900 godzin, a blok węglowy, na przykład mający powstać w Ostrołęce, jest w stanie pracować przez 7000 godzin rocznie - porównywał ekspert.

Profesor przypomniał, że już teraz sieci elektroenergetyczne nie przyjmują energii z fotowoltaiki. - Tylko w ubiegłym roku dystrybutorzy odmówili przyłączenia 150 instalacji, głównie fotowoltaicznych. - System nie jest w stanie ich pomieścić w porze, w której pracują. Instalacje fotowoltaiczne wytwarzają energię między godziną 10 a 16, a kiedy nadchodzi noc musimy posiłkować się elektrowniami węglowymi - powiedział prof. Mielczarski.
BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 21 )

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Z domku na wsi 31.07.2019r. 20:47
A czy to jest sprawiedliwe, że biedni mieszkańcy wiejskich domków muszą subsydiować dotowanie ciepła z kogeneracji dla bogatych mieszkańców luksusowych apartamentowców po kilkanaście tysięcy zł za m2 ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Ekonomista 31.07.2019r. 21:28
Jak ty jesteś biedny, to co Ty możesz subsydiować, jak za prąd rocznie płacisz 600zł. To ciebie subsydiują poprzez płacenie za sieć z którą płynie do ciebie prąd, a praktycznie nie ponosisz jej kosztów. Jak Twój rachunek za prąd będzie 4000zł rocznie plus, to rzeczywiście coś subsydiujesz.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: pesel 01.08.2019r. 06:36
Powiało grozą, wypowiadasz się a wygląda, że nie znasz realiów lub nie kojarzysz podstawowych zasad w energetyce. Tan twój biedak ma na rachunku pozycje wsparcia kogeneracji. Że też ty o tym nie wiesz. A ta sieć, którą do niego płynie prąd to za czyje została wybudowana w słusznie minionej epoce? Nie za jego pieniądze? A czy bogacze z energetyki nie przejęli jego kawałka sieci przy prywatyzacji energetyki? I jeszcze dostają dywidendy za uwłaszczenie się na majątku tego, jak ekonomisto mówisz biedaka.
Nie jest chwalebne, ekonomisto szydzenie z biedniejszych.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE