ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Patrząc w przyszłość nie zapominamy o przeszłości - PGNiG Termika pamięta o Powstańcach Warszawy
31.07.2019r. 12:41

Z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia 2019 r., w godzinach od 22.00 do 3.30, na budynkach Elektrociepłowni Żerań będzie wyświetlany znak Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi.

1 sierpnia to ważna data również dla energetyków i ciepłowników warszawskich. Ponad 100 pracowników Elektrowni Warszawskich na Powiślu i w Pruszkowie brało udział w Powstaniu. Czujemy się Ich spadkobiercami. Nie zapominamy o Nich. Dlatego, w tych dniach łączymy się ze Wszystkimi Polakami oddającymi hołd Powstańcom Warszawy, którzy oddali swe życie za wolność i przyszłość stolicy - przypomina Jarosław Głowacki, prezes zarządu PGNiG Termika.

Animacja na budynkach Elektrociepłowni Żerań

W hołdzie Powstańcom, na południowej ścianie budynku Elektrociepłowni Żerań (od strony Trasy Toruńskiej) w dniach 31 lipca i 1sierpnia, od zmierzchu (godz. 22.00) do świtu (godz. 3.30), wyświetlana będzie grafika okolicznościowa przedstawiająca symbol Polski Walczącej na tle powiewającej biało-czerwonej flagi. Iluminacja wyświetlona zostanie metodą mappingu, za pomocą projektorów o mocy 40 tys. lumenów.
Mieszkańcy Warszawy i turyści będą mogli zobaczyć symbol Polski Walczącej z odległości nawet 2 km. Najlepiej będzie on widoczny z Mostu Grota-Roweckiego i Trasy Toruńskiej. Grafika o wysokości 30 m i szerokości 20 m, będzie wyświetlana na wysokości ok. 46 m, na całej szerokości kotła fluidalnego B Elektrociepłowni Żerań.Powstańcy - Energetycy Warszawscy

Pracownicy Elektrowni Warszawskich byli przygotowani do wybuchu Powstania Warszawskiego. W ciągu jednego dnia od godziny "W", 107 Powstańców przejęło Elektrownię Warszawską i broniło się przed wrogiem do 7 września 1944 r., mimo wielu trudności z bronią i o wiele mniejszą liczbą żołnierzy niż hitlerowcy. W walkach tych poległo 25 Powstańców. Pochowani są na cmentarzach: Wojskowym na Powązkach, Wawrzyszewskim i Ewangelickim.
W Elektrowni Pruszkowskiej powstańczy oddział "Nenufar", złożony z 45 pracowników, zdołał zdobyć i utrzymać zakład przez jedną noc, mimo że dysponował jednym pistoletem automatycznym, sześcioma pistoletami i kilkoma granatami.

Stanisław Skibniewski ps. Cubryna - energetyk i bohater Powstania Warszawskiego

PGNiG Termika chcąc zachować pamięć o bohaterstwie i odwadze energetyków walczących w Powstaniu Warszawskim odtworzyło historię życia Stanisława Skibniewskiego i we wrześniu br. wyda album, poświęcony temu niezwykłemu człowiekowi.
Jego życiorysem można obdarzyć kilka osób. Był to wyjątkowy człowiek, doskonały inżynier i patriota, Powstaniec Warszawski. Energetyk i bohater.
1 sierpnia 1944 r., pracownicy Elektrowni Warszawskiej na Powiślu pod dowództwem kpt. Stanisława Skibniewskiego, pomimo przeważającej siły wroga chwycili za broń i wyzwolili swój zakład pracy - Elektrownię Warszawską. Ich historia jest jednak wyjątkowa, ponieważ ich rola nie ograniczała się jedynie do walki z bronią w ręku. Dowództwo Powstania Warszawskiego wyznaczyło kpt. Skibniewskiemu i jego żołnierzom inny cel - mieli zapewnić prąd walczącej Warszawie. Mimo ostrzału wroga udało im się to przez 36 dni...
PGNiG Termika

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE