ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Rosnący eksport ropy naftowej z USA
05.08.2019r. 14:38

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, nowy tydzień rozpoczyna się na tym rynku spokojnie. Presja sprzedających na wykresie cen tego surowca jednak się wyraźnie utrzymuje. Notowania ropy Brent poruszają się poniżej poziomu 61 USD za baryłkę, natomiast cena ropy WTI zeszła poniżej poziomu 55 USD za baryłkę.

Stronie podażowej na rynku ropy naftowej sprzyja obecnie ogólne nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów. Po zapowiedziach nowych ceł narzuconych na import dóbr chińskich do Stanów Zjednoczonych, nie ulega wątpliwości, że USA i Chiny obecnie bardziej kierują się w stronę konfrontacji niż kompromisu. To rzutuje na oczekiwania dotyczące sytuacji w globalnej gospodarce, w której oba te kraje mają niebagatelne znaczenie. USA i Chiny to także dwaj najwięksi konsumenci ropy naftowej na świecie, więc konflikt handlowy budzi obawy o spadek globalnego popytu na ten surowiec.

Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Kupującym nie pomaga również rosnący eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych. Urząd statystyczny USA podał w piątek, że w czerwcu br. średni dzienny eksport ropy wzrósł o 260 tys. baryłek dziennie do rekordowego poziomu 3,16 mln baryłek dziennie. Te dane są elementem dłuższego procesu trwającego na rynku ropy naftowej.

Już od dwóch dekad w Stanach Zjednoczonych ma miejsce tzw. łupkowa rewolucja, której skutkiem jest dynamicznie rosnąca produkcja ropy w USA. Niedostosowanie infrastruktury naftowej sprawiało, że Amerykanie nie mogli eksportować dużych ilości ropy naftowej od samego początku, jednak w późniejszych latach możliwości eksportowe USA rosły. Obecnie Stany Zjednoczone stały się jednym z trzech kluczowych - obok Rosji i Arabii Saudyjskiej - producentów ropy naftowej na świecie, coraz częściej konkurującym z nimi także w kwestii dostaw ropy naftowej do innych krajów.

Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 06.08.2019r. 10:31
Co znaczy :...."Kupującym nie pomaga również rosnący eksport ropy naftowej ze Stanów Zjednoczonych"..... -... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE