ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Groźby ze strony Iranu w cieniu obaw o popyt na ropę naftową
06.08.2019r. 10:07

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska
Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w minionym tygodniu, bieżący tydzień na razie przynosi uspokojenie nastrojów inwestorów. Strona podażowa jest jednak silna, zwłaszcza na wykresie cen europejskiej ropy naftowej, której notowania walczą obecnie z psychologiczną barierą na poziomie 60 USD za baryłkę. W przypadku ropy naftowej WTI, po czwartkowej dynamicznej zniżce, notowania wpadły w konsolidację w okolicach 54-55 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej znajdują się obecnie pod wyraźną presją sprzedających, wynikającą z pogorszenia nastrojów na szerokich rynkach finansowych w związku z zaostrzeniem konfliktu handlowego USA i Chin. Brak porozumienia pomiędzy tymi gospodarczymi potęgami rozbudza obawy o spadek popytu na ropę naftową na świecie.

(600x400)Notowania ropy naftowej WTI - dane dzienne

Niemniej, w cieniu tego konfliktu rozgrywają się wydarzenia mogące mieć wpływ na podaż ropy naftowej. Wczoraj władze Iranu zagroziły złamaniem porozumienia atomowego, jeśli kraje Zachodu nie nawiążą ponownie dialogu z Iranem i nie zaczną pracować na rzecz wypracowania jakiegoś kompromisu. W 2015 r. Iran zobowiązał się do wstrzymania prac nad wzbogacaniem uranu w zamian za złagodzenie amerykańskich i europejskich sankcji na ten kraj. Niemniej, porozumienie podpisane jeszcze za czasów Baracka Obamy, zostało zerwane przez Donalda Trumpa, a USA narzuciły nowe, dotkliwe sankcje na Iran. Europejczycy ugięli się pod presją amerykańskich nacisków politycznych, co Iran ma im za złe.

Władze Iranu zagroziły więc, że jeśli kraje Europy nie powrócą do negocjacji z Iranem i nie ochronią Iranu przed ogromną presją Amerykanów, to Iran powróci do prac nad bronią atomową. Ten bliskowschodni kraj ma jeszcze jedną broń: bliskość cieśniny Ormuz. Irańskie władze zasugerowały, że mogłyby zdecydować się na blokadę tej cieśniny, jeśli Zachód nie powróci do rozmów. To byłby cios w globalny handel ropą, którędy transportowana jest jedna piąta całkowitego transportu ropy naftowej na świecie.

(600x400)Notowania ropy naftowej Brent - dane dzienne

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE