ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unipetrol inwestuje w ochronę środowiska - w ciągu ostatnich pięciu lat 6,7 mld CZK
06.08.2019r. 14:49

Grupa Unipetrol w ciągu ostatnich pięciu lat przeznaczyła na ochronę środowiska, w tym na inwestycje środowiskowe - 6,7 mld czeskich koron. W 2018 r. łączne nakłady związane z ochroną środowiska wyniosły tam 1,87 mld koron i były najwyższe w historii - poinformował we wtorek Unipetrol, czeska spółka z Grupy Orlen.

"W ciągu 15 lat zmniejszyliśmy emisje zanieczyszczeń o ponad 95 proc. Wdrożyliśmy technologie wychwytywania i usuwania tych substancji oraz zamknęliśmy niektóre starsze instalacje produkcyjne" - podkreślił dyrektor działu EKO w Unipetrolu Pavel Slama, cytowany w komunikacie spółki.

Unipetrol zaznaczył, że jako grupa rafineryjno-petrochemiczna "od dawna angażuje się w ochronę środowiska", a w 2018 r. przeznaczyła na ten cel "rekordową kwotę 1,87 mld CZK". "Kwota zainwestowana w tym obszarze osiągnęła w ciągu ostatnich pięciu lat 6,7 mld CZK" - wyliczyła spółka.

Jak podał Unipetrol, łączne koszty ochrony środowiska w całej jego grupie kapitałowej wynoszące 1,87 mld CZK w 2018 r., złożyły się m.in. koszty inwestycji środowiskowych i koszty operacyjne, koszt naprawy szkód, opłaty za zrzuty ścieków i wywóz odpadów, a także utworzenie rezerwy na rekultywację składowisk odpadów i rekompensaty związanej z ochroną lasów.

"Nakłady na inwestycje w ochronę środowiska wyniosły w 2018 r. 718 mln CZK, czyli czterokrotnie więcej niż w 2017 r." - podkreśliła czeska spółka. Wśród najważniejszych przedsięwzięć wymieniła np. budowę nowej kotłowni krakingu parowego w zakładach chemicznych Chempark Zaluzi w Litvinowie, a także ograniczenie emisji tlenków azotu i siarki w tamtejszej zakładowej elektrociepłowni.
Unipetrol zaznaczył jednocześnie, iż w projektach dotyczących ochrony środowiska "aktywnie współpracuje z administracją państwową". Spółka wspomniała przy tym o swym udziale w 2018 r. w przygotowaniu dokumentu o najlepszych dostępnych sposobach oczyszczania gazów emisyjnych w przemyśle chemicznym, który był opracowywany w ramach grupy roboczej powołanej przez czeski resort przemysłu i handlu.

W kontekście działań na rzecz środowiska Unipetrol przypomniał także o prowadzonym tam wraz ze stowarzyszeniem ALKA Wildlife projekcie ochrony sokołów wędrownych, gniazdujących na terenie zakładów produkcyjnych grupy kapitałowej w Litvinowie, Kralupach i Neratovicach - od 2011 r. wykluło się tam już 25 piskląt tego gatunku.

Spółka wspomniała również o założonej w 2018 r. pasiece na terenie zakładu Neratovice Spolana, która ostatnio powiększyła się z trzech do pięciu pszczelich uli, a w czerwcu odbył się drugi zbiór miodu.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE