ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Zamieszanie z opłatą zastępczą nie zaszkodziło zielonym certyfikatom
07.08.2019r. 09:12

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu nerwy producentów energii odnawialnej mogła nadwyrężyć informacja o ponownej próbie ograniczenia cen zielonych certyfikatów przy okazji prac nad uchwaloną w lipcu nowelizacją ustawy o OZE. Mimo to średnia lipcowa cena certyfikatów utrzymała się na poziomie zbliżonym do notowanej w kilku ostatnich miesiącach.

Po wyraźnym spadku cen odnotowanym pod koniec pierwszego kwartału br., w ostatnich miesiącach ceny zielonych certyfikatów utrzymują się na zbliżonym poziomie.

W marcu średnia cena zielonych certyfikatów spadła ze średniego poziomu 118,25 zł/MWh w lutym do 96,38 zł/MWh, co wynikało z pojawienia się projektu nowelizacji ustawy o OZE, w którym Ministerstwo Energii zaproponowało nowy mechanizm, który w praktyce ograniczyłby możliwość wzrostu cen certyfikatów.

Później Ministerstwo wycofało się ze swojego pomysłu, a ceny certyfikatów wróciły w okolice 130 zł/MWh i utrzymują się na takim poziomie do teraz.

W ubiegłym miesiącu TGE odnotowała wzrost obrotu certyfikatów - z 887,79 GWh w czerwcu do 951,7 GWh, natomiast lipcowe obroty były niższe od obrotów odnotowanych w kwietniu i maju, kiedy wyniosły odpowiednio 1,241 TWh i 1,205 TWh.

W ubiegłym miesiącu średnia cena zielonych certyfikatów wyniosła 130,8 zł/MWh i była wyższa o niewiele ponad złotówkę od średniej ceny odnotowanej na Towarowej Giełdzie Energii w czerwcu - mimo, że przy okazji finalizowania prac nad nowelizacją ustawy o OZE w Sejmie pojawiła się informacja o poprawce, która miałaby skutkować ograniczeniem cen certyfikatów poprzez nowy sposób wyznaczania tzw. opłaty zastępczej. Ostatecznie jednak poprawka nie znalazła się w przegłosowanej nowelizacji.

Uchwalona pod koniec lipca nowelizacja to finalnie dobra wiadomość dla producentów energii odnawialnej nadal korzystających z systemu zielonych certyfikatów. Znalazł się w niej bowiem zapis o zwiększeniu tzw. obowiązku OZE, czyli obowiązkowego udziału energii odnawialnej w miksie energetycznym m.in. sprzedawców energii do poziomu 19,5 proc. w roku 2020 w stosunku do 18,5 proc. w roku 2019 oraz 17,5 proc. w roku 2018 (w zakresie obowiązku zakupu certyfikatów biogazowych utrzymano poziom 0,5 proc.).

Co z nadpodażą?

W czerwcu URE wydał certyfikaty odpowiadające produkcji 1,514 TWh energii odnawialnej, umorzono certyfikaty na 1,456 TWh, a do umorzenia zablokowano na koniec czerwca prawa majątkowe na 1,112 TWh.

W efekcie na koniec pierwszej połowy br. nadpodaż zielonych certyfikatów utrzymywała się na rekordowo wysokim poziomie niemal 32,2 TWh i wyraźnie wzrosła od pierwszego miesiąca tego roku, gdy nadwyżka sięgała jeszcze 26,5 TWh.

Natomiast w lipcu, mimo nie najwyższych obrotów, udało się zniwelować nadpodaż pozostających na rynku certyfikatów.

W ubiegłym miesiącu wystawiono certyfikaty na 2,353 TWh, a umorzono na 2,598 TWh. W efekcie rynkowa nadpodaż spadła o 245,25 GWh do poziomu 31,954 TWh.

Skala nadwyżki pozostających na rynku certyfikatów jest jednak nadal ogromna.

Dla porównania - w pierwszej połowie 2019 r. na Towarowej Giełdzie Energii sprzedano certyfikaty odpowiadające produkcji w sumie 5,78 TWh energii odnawialnej, czyli ponad 5-krotnie niższej od występującej nadpodaży.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE