ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych
07.08.2019r. 13:23

Miasto Białystok dofinansuje montaż w ok. stu domach pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Mieszkańcy mogą wnioskować o dotacje do 5 tys. zł do jednej inwestycji. Pieniądze będą przyznawane z puli 500 tys. zł, w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim w Białymstoku do 20 sierpnia - poinformował magistrat.

Celem akcji jest dofinansowanie inwestycji mieszkańców miasta, polegających na zmianie domowych systemów ogrzewania - z opartego na paliwie stałym (chodzi głównie o węgiel), na ekologiczne: pompę ciepła lub instalację solarną. Dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 45 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

W ocenie władz miasta, biorąc pod uwagę koszt takiej inwestycji (sięgający kilkunastu-kilkudziesięciu tys. zł), praktycznie w każdym przypadku dofinansowania będzie to ta maksymalna kwota. Koszty muszą być poniesione do 31 października tego roku.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślał w środę na konferencji prasowej, że zmiany klimatyczne i jakość powietrza to jeden z głównych problemów do rozwiązania, które będą stały nie tylko przed samorządami, ale i przed państwem. Zastępca prezydenta Adam Musiuk zwracał uwagę, że pieniądze muszą być wydane w tym roku. "Co spowoduje, że ten efekt ekologiczny zostanie uzyskany jak najszybciej" - dodał.
Truskolaski przyznał, że dotacja do 5 tys. zł może nie być ofertą atrakcyjną dla osób, które nie miały planów zmiany instalacji grzewczej w domu. "To atrakcyjne dla tych, którzy i tak i tak to robią, czyli zdecydowali się na wymianę i mają możliwość uzyskania dofinansowania" - mówił.

Jeśli zgłoszeń będzie więcej niż przewidzianych pieniędzy, wybór inwestycji, które uzyskają dotacje oparty będzie o dodatkowe kryteria, z których najważniejszym będzie efekt ekologiczny, czyli redukcja dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. 500 tys. zł przewidziane na ten cel to w połowie pieniądze zapisane wcześniej w budżecie Białegostoku na ten rok, a w połowie wygospodarowane oszczędności z przetargów.

W Białymstoku trwa też inny projekt: wymiany 225 kotłów na paliwo stałe, na kotły gazowe oraz montaż takiej samej liczby kolektorów słonecznych. W dużej części realizowany jest on z dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; dofinansowanie danej inwestycji sięga 85 proc. Wkład własny mieszkańca - w zależności od rodzaju instalacji - wynosi ok. 2-3 tys. zł.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE