ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Połączenie gazowe między Polską a Niemcami będą obsługiwać Węgrzy
08.08.2019r. 15:11

Węgierska platforma rezerwacji przepustowości gazu RBP wygrała konkurencję z Prisma i GSA, aby zdobyć tymczasowe prawa do sprzedaży przepustowości gazu w punkcie połączenia międzysystemowego Mallnow na granicy polsko-niemieckiej - poinformowała unijna agencja regulacyjna ACER cytowana przez BiznesAlert.pl.

Jest to cios dla Prisma, europejskiej platformy rezerwowania zdolności przesyłowych gazu, która z powodzeniem zakwestionowała decyzję ACER o przyznaniu uprawnień polskiej platformie GSA, a także GSA, która traci te prawa. Agencja ACER podała, że to RBP złożyło "najkorzystniejszą ofertę" ze wszystkich.

Oznacza to, że RBP będzie zapewniać obsługę, dopóki zainteresowani operatorzy systemów przesyłowych nie uzgodnią stałej wspólnej platformy rezerwacji, maksymalnie na okres do trzech lat. Wszyscy operatorzy systemów przesyłowych gazu są zobowiązani przez wiążący unijny kodeks mechanizmu alokacji zdolności przesyłowych gazu do oferowania zdolności pakietowej na wspólnej platformie rezerwacyjnej dla wszystkich punktów połączeń międzysystemowych w UE.
Punkt połączenia Mallnow był ostatnim w UE bez wybranej platformy rezerwacyjnej, po tym, jak niemieccy i polscy regulatorzy energii nie wybrali między Prisma i GSA i przekazali decyzję ACER. Punkt Mallnow przepływa głównie rosyjskim gazem z Polski do zachodnich Niemiec gazociągiem Jamalskim, przy czym możliwe są również odwrotne przepływy z Niemiec do Polski. Łączy niemiecką sieć obsługiwaną przez Gascade i wirtualny punkt połączenia międzysystemowego GCP, obsługiwany przez Gaz-System i niemieckiego operatora systemu przesyłowego Ontras, który obejmuje punkty fizyczne Gubin, Kamminke i Lasow.

Prisma stosuje się w wielu krajach europejskich, w tym w Niemczech, Czechach i na Słowacji, ale nie w Polsce. GSA jest prowadzony przez polskiego operatora gazowego Gaz-System i jest używany w Polsce oraz przez sąsiadów Czech i Słowacji. RBP jest prowadzony przez węgierskiego operatora sieci przesyłowej gazu FGSZ i jest wykorzystywany przez kraje Europy Południowo-Wschodniej - czytamy w BiznesAlert.pl.
S&P Platts , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: fundamentalista 08.08.2019r. 16:55
jeżeli platforma jest komercyjna i zapewnia zysk wynikający z regulacji publiczno-prawnych jest naruszeniem interesów odbiorców.
Zysk sprzedawcy jest stratą kupującego.
za wszystko płaci odbiorca końcowy.
Jaką ma korzyść publiczny odbiorca końcowy z zysku prywatnego przedsiębiorcy?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE