ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Duńczycy uruchamiają największą farmę wiatrową na morzu
09.08.2019r. 09:08

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Vattenfall w tym miesiącu zaplanował oficjalne uruchomienie morskiej farmy wiatrowej Hornsrev 3, która obecnie jest największym tego rodzaju obiektem w duńskiej energetyce. A w planach jest realizacja kolejnych, jeszcze większych inwestycji w offshore.

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall podał, że 22 sierpnia oficjalnie zainauguruje pracę największej duńskiej farmy wiatrowej na morzu. Chodzi o projekt Hornsrev 3 o mocy 407 MW.

Składa się na niego 49 elektrowni wiatrowych duńsko-japońskiego producenta MHI Vestas o jednostkowej mocy 8,3 MW, które zainstalowano w odległości około 25-40 kilometrów od duńskiego wybrzeża.

To największe wiatraki, jakie zainstalowano do tej pory w duńskiej energetyce. Dla porównania, na dotąd największej farmie wiatrowej u wybrzeży Danii, Anholt o mocy 400 MW, w 2013 r. zainstalowano jeszcze turbiny o znacznie mniejszej jednostkowej mocy 3,6 MW.

Kilka dni temu Vattenfall podał, że farmę wiatrową, która powstała w duńskiej części Morza Północnego, obsłuży z portu Hvide Sande.

Serwis z tego portu rozpocznie się po wygaśnięciu umowy serwisowej z MHI Vestas, w roku 2024. Na miejscu utrzymywanych ma być około 25-30 miejsc pracy związanych z obsługą Hornsrev 3.

Hornsrev 3 to obecnie największa morska farma wiatrowa w duńskiej energetyce, mająca zaspokajać 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną Danii, ale w przygotowaniu jest jeszcze większa inwestycja w duńskim offshore, którą również zrealizuje Vattenfall.

Moc farmy wiatrowej Kriegers Flak, która stanie w duńskiej części Bałtyku, wyniesie 610 MW, a szwedzki koncern w najbliższych latach uruchomi też u wybrzeży Danii dwie mniejsze farmy wiatrowe Vesterhav Syd i Vesterhav Nord o łącznej mocy 350 MW.

Farma wiatrowa Kiegers Flak ma produkować od 2021 r. energię w ilości odpowiadającej konsumpcji 600 tys. gospodarstw domowych, czyli 23 proc. wszystkich gospodarstw domowych w Danii. Koszt inwestycji wyceniono na 1,1-1,3 mld euro.
W 2017 r. działające w Danii farmy wiatrowe wyprodukowały ok. 14,7 TWh energii elektrycznej, co stanowi dotychczasowy rekord rocznej generacji z wiatru w tym kraju. Dzięki temu energetyka wiatrowa zwiększyła udział w miksie wytwarzania energii elektrycznej w Danii za rok 2017 aż do 43,6 proc., bijąc poprzedni rekord odnotowany w roku 2015, kiedy duńskie wiatraki osiągnęły 42-procentowy udział w krajowym miksie generacji.

Duńska strategia energetyczna zakłada, że udział wiatru w całkowitej konsumpcji energii w Danii, w tym także zużywanej w ciepłownictwie i transporcie, wynoszący obecnie około 8 proc., wzrośnie do roku 2030 do 18 proc.

Duński rząd potwierdził, że w tym roku zostanie przeprowadzona pierwsza z aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, których realizację zaplanowano w nowej, przyjętej w ubiegłym roku krajowej strategii energetycznej.

Postawiona w wyniku tej aukcji farma wiatrowa będzie największą tego rodzaju inwestycją w dotychczasowej historii duńskiego rynku offshore.

Wiadomo, że wiatraki składające się na projekt Thor o łącznej mocy 800 MW mają stanąć w duńskiej części Morza Północnego.

Uzgodniona w 2018 roku przez duński rząd i parlament strategia energetyczna zakłada zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowym miksie konsumowanej energii w elektroenergetyce, cieple i transporcie do 55 proc. do roku 2030

W ramach nowej strategii przewiduje się m.in. zwiększenie duńskiego potencjału offshore o 2,4 GW dzięki planowanym trzem aukcjom, w których inwestorzy otrzymają gwarancje określonego przychodu za sprzedaż energii.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE