ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Solarne dachówki Tesli. Ile będą kosztować i kiedy trafią na rynek?
09.08.2019r. 09:11

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, zaprezentowane kilka lat temu przez twórcę Tesli Elona Muska solarne dachówki miały być przełomem na rynku fotowoltaicznym, zastępując stosowane na nim tradycyjne moduły PV. Póki co na świecie powstają pierwsze instalacje wykonane z solarnych dachówek, ale wyprodukowanych przez Chińczyków z Hanergy.

Całkowity koszt montażu Solar Roof miał wynosić 21,85 dolarów za ok. 0,3 m2 - tak przynajmniej wynikało z szacunków podanych podczas prezentacji tego produktu w 2017 roku.

Cena Solar Roof w Stanach Zjednoczonych może jednak uwzględniać federalne ulgi podatkowe na inwestycje w PV, które w ramach mechanizmu ITC wynoszą do 30 proc.

Firma Elona Muska podawała w 2017 r., że wymiana dachu wielkości około 609 m2, który w 40-procentach pokryją solarne dachówki, wraz z magazynem energii ma kosztować około 50 tys. dolarów, przy czym w tej cenie są ujęte federalne ulgi podatkowe. W ciągu 30 lat taka instalacja miałaby wyprodukować energię o wartości szacowanej na 64 tys. dolarów, w pełni zwracając koszt wykonania dachu.

W połowie 2017 r. Tesla podawała, że rozpoczęła montaż solarnych dachówek, na które miała już posiadać niezbędne atesty. Pierwsze pilotażowe instalacje miały powstać na dachach domów pracowników Tesli. W ten sposób amerykańska firma chciała zebrać pierwsze doświadczenia i dzięki nim ulepszyć swój nowy produkt. Produkcja SolarRoof miała ruszyć na dobre pod koniec 2017 roku w fabryce Tesli w Buffalo w stanie Nowy Jork.

Od tamtego czasu nie wydarzyło się jednak wiele w tej kwestii, a pilotażowe instalacje ograniczono jedynie do domów pracowników Tesli, aby przetestować i udoskonalać produkt na podstawie zebranych obserwacji.

O etapie, na jakim jest komercjalizacja Solar Roof, poinformował teraz Elon Musk.

Twórca Tesli zapewnił, że w przygotowaniu w fabryce w Buffalo są linie produkcyjne, które umożliwią wytwarzanie do końca tego roku około tysiąca solarnych dachów tygodniowo.

Jednocześnie opóźnienie w ich komercjalizacji Musk wytłumaczył koniecznymi modyfikacjami, które zapewnią żywotność solarnych dachów na okres co najmniej 30 lat. Obecnie Tesla ma pracować nad trzecią, tańszą wersją swojego produktu.

Zbyt wysoka cena? Według Tesli niekoniecznie

Póki co koszt solarnych dachówek w wersji drugiej wydaje się bardzo wysoki. Serwis Electrek.com podał, bazując na otrzymanej wycenie, że solarny dach o mocy 9,45 kW, zajmujący 1 862 stóp kwadratowych (ok. 567 m2), ma kosztować 64,6 tys. dolarów (plus dodatkowe 10 tys. dolarów za dostosowanie dachu oraz kolejne 10 tys. dolarów, jeśli użytkownik instalacji chciałby magazynować nadwyżki energii w domowym magazynie energii Powerwall).

Według Tesli montaż analogicznej, tradycyjnej instalacji, miałby jednak zbliżony koszt, jeśli doliczyć koszt wykonania tradycyjnego dachu, na którym zostaną posadowione panele i który w wersji domu budowanego od razu z Solar Roof nie stanowiłby dodatkowego kosztu.

Kwota 35 dolarów za ok. 0,3 m2 to znacznie więcej niż podawane początkowo 21 dolarów.

Podaną kwotę mogłaby jednak w USA pomniejszyć o 15,7 tys. dolarów federalna ulga podatkowa.

Tesla ma problem ze swoim działem tradycyjnych instalacji fotowoltaicznych, który powstał po wchłonięciu firmy SolarCity. O ile SolarCity instalowało co kwartał ponad 100 MW systemów PV, to łączna moc instalacji wykonanych przez Teslę w ubiegłym kwartale spadła jedynie do 29 MW.

Tymczasem kolejnymi, komercyjnymi instalacjami fotowoltaicznymi złożonymi z solarnych dachówek chwali się chińska firma Hanergy, która swój produkt zaprezentowała w połowie 2017 roku - kilka miesięcy później niż Elon Musk.

W odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl chiński producent nie podał wyceny instalacji wykonanych z solarnych dachówek, tłumacząc, że zależy ona od lokalnych warunków i konkretnego projektu.

W połowie 2017 r. Hanergy podawał natomiast, że ma sprzedawać je w cenie niewiele ponad 200 dolarów za metr kwadratowy. Podczas premiery produktu o nazwie Hantile wykonano złożoną z solarnych dachówek instalację o mocy 5 kW. Do jej wykonania była potrzebna powierzchnia rzędu 50 m2.

Chińska firma zapewniła wówczas, że sprawność jej solarnych dachówek wynosiła 16,5 proc., a już pod koniec 2017 r. miała zostać zwiększona do 17,5 proc.

W ubiegłym roku chiński producent informował o wykonaniu instalacji fotowoltaicznej złożonej z solarnych dachówek HanTile, która powstała w Viseu w Portugalii. Instalacja złożona z 360 modułów zajęła powierzchnię 125 m2.

Instalacja posiada moc 11,5 kWp i ma produkować w skali roku 15 MWh energii elektrycznej zasilającej dom, na którym została umieszczona, w tym także wspomoże pracę pompy ciepła i klimatyzacji.

W tym roku Hanergy zrealizował instalację wyglądającą jak zwykły dach pokryty dachówkami m.in. w Groningen w Holandii, na obiektach należących do miejscowego producenta cukru.

System fotowoltaiczny bazujący na technologii HanTile został wykonany w tydzień przez lokalną firmę instalacyjną. Jego moc wynosi 12,5 kW, co ma umożliwiać produkcję w skali roku średnio 9,8 MWh energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: Trevor 10.08.2019r. 04:21
Czekam na uruchomienie usługi oklejania folią perovskitowa istniejace dachówki.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Eko 11.08.2019r. 18:05
A gdyby w Polsce powstał program "Moja dachówka +", który dotowałby prosumentów chcących kupić solarne... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 13-01-2020r. 11:22 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE