ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Irańscy handlarze ropą naftową pod obstrzałem międzynarodowych intryg i szpiegostwa
09.08.2019r. 11:56

Zmieniają biura co kilka miesięcy i przechowują dokumenty tylko w formie papierowej. Skanują swoje firmy w poszukiwaniu ukrytych urządzeń odsłuchowych i przekierowują wszystkie połączenia biurowe do telefonów komórkowych. Wiedzą, że są monitorowani i zakładają, że ich przyrządy elektroniczne zostały zhakowane. To nie szpiedzy ani złodzieje klejnotów, tylko irańscy handlarze ropą naftową, którzy nagle stają się celem międzynarodowych intryg i szpiegostwa - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Czasami czuję się, jakbym grał w thrillerze - powiedział Meysam Sharafi, weteran handlujący ropą naftową w Teheranie. Od kiedy w ubiegłym roku prezydent Trump nałożył sankcje na irański sektor naftowy, informacja o sprzedaży ropy sprzedaży stała się cenną bronią geopolityczną - pożądaną przez zachodnie agencje wywiadowcze i ściśle tajną dla Iranu. A biznes sprzedaży irańskiej ropy naftowej, niegdyś bezpiecznego i lukratywnego przedsięwzięcia, przekształcił się w globalną grę szpiegowską.

W zeszłym miesiącu Iran ogłosił, że zdemontował pierścień szpiegowski i aresztował 17 Irańczyków, którzy według niego pracowali dla CIA. Teheran nie wyraził się jasno, co miałoby być celem szpiegostwa, za które niektórzy z podejrzanych zostali skazani na śmierć, ale obecnie wydaje się, że wiązał się on z nielegalnymi staraniami w celu zebrania danych wywiadowczych na temat sprzedaży ropy. Prezydent Trump zaprzeczył, że podejrzani pracowali dla CIA, choć to nietypowe zachowanie dla rządu, który w podobnych sytuacjach prawie nigdy nie potwierdza ani nie zaprzecza takim oskarżeniom. Rzecznik prasowy CIA odmówił komentarza.

Bez względu na to, kto szpieguje, nie ma wątpliwości, że taktyka polegająca na maskowaniu i sztyletowaniu utrudniła kurczenie się irańskiego handlu ropą naftową. Handlowcy twierdzą, że zaoferowano im wszelkiego rodzaju zachęty w zamian za informacje. Podobno pochodzący z Europy Wschodniej mężczyźni pojawili się w Teheranie ze skrzynkami wódki i czerwonego wina, obiecując stały dopływ alkoholu i gotówki. Mężczyzna, który twierdzi, że jest amerykańskim naukowcem, zaproponował utrzymanie 5000 dolarów miesięcznie za pomoc w swoich badaniach nad przemysłem naftowym.
Handlowcy twierdzą, że cudzoziemcy, którzy, jak zakładają, pracują w imieniu Stanów Zjednoczonych, zaoferowali astronomiczne kwoty, od 100 000 do 1 miliona dolarów, tylko na numery kont bankowych, których Ministerstwo Ropy użyło do sprzedaży. Według handlowców niektórzy cudzoziemcy obiecywali im wizy do Stanów Zjednoczonych.

Także klienci zagraniczni obawiają się sankcji, które Stany Zjednoczone nałożyłyby na nich, gdyby zostali przyłapani na kupowaniu irańskiej ropy. Handlowcy twierdzą, że podczas zagranicznych podróży klienci poprosili ich o zmianę hotelu w środku nocy. Powiedzieli, że nierzadko przesłuchiwano ich na zagranicznych lotniskach. W co najmniej jednym przypadku klient zagraniczny wysłał do nich agentki, ubrane w obcisłe sukienki i szpilki, aby sprawdzić, jakie informacje może ujawnić przedsiębiorca - czytamy w BiznesAlert.pl.
The New York Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE