ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spada emisja dwutlenku węgla w niemieckich elektrowniach na paliwa kopalne
09.08.2019r. 14:51

W czerwcu 2019 roku niemieckie elektrownie na paliwa kopalne emitowały o 33 procent mniej dwutlenku węgla niż w czerwcu 2018 roku. Głównymi przyczynami tego spadku są wzrost kosztów certyfikatów CO2, niskie ceny energii elektrycznej na giełdach i niższe zużycie energii elektrycznej. Połączenie podwyższonych kosztów cen uprawnień do CO2, niższych cen na giełdzie między innymi ze względu na wysoki udział energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych sprawia, że wytwarzanie energii z węgla brunatnego jest bardzo nieekonomiczne - czytamy w BiznesAlert.pl.

Cena certyfikatów CO2 w czerwcu 2019 roku wynosiła średnio około 25 euro za tonę CO2. Emisja jednostkowa elektrowni opalanych węglem brunatnym wynosi około 1 do 1,2 tony CO2 na megawatogodzinę (MWh). Powoduje to, że koszt certyfikatu CO2 wynosi około 25 do 30 euro za MWh energii elektrycznej netto wytworzonej z węgla brunatnego. Ponadto koszty operacyjne i koszty paliwa wynoszą od 5 do 10 euro/MWh, przy czym minimalny koszt produkcji węgla brunatnego ogółem wynosi około 30 do 40 euro/MWh.

Elektrownie opalane gazem mają znacznie niższą emisję CO2 - wynosi ona około 0,35 do 0,4 tony CO2 na MWh energii elektrycznej. Cena gazu spadła ze średniej 8,60 euro/MWhth w czerwcu 2018 roku do 7 euro/MWhth w czerwcu 2019 roku przy wydajności od 40 procent do 50 procent koszty paliwa wynoszą od 14 do 18 euro/MWh. Suma kosztów paliwa i certyfikatu dla elektrowni opalanych gazem jest znacznie niższa niż koszty certyfikatu czystego CO2 dla elektrowni opalanych węglem brunatnym.

Wysokie wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z energii słonecznej i wiatrowej, zmniejszone zużycie oraz inne krajowe i międzynarodowe czynniki rynkowe doprowadziły do obniżenia cen energii elektrycznej na giełdzie energii. Zmniejszyły się one o 24 procent ze średniej 42,09 euro/MWh w czerwcu 2018 roku do 31,84 euro/MWh w czerwcu 2019 roku, co z kolei obniżyło rentowność elektrowni węglowych.
- Miłym efektem ubocznym wydarzeń o charakterze wyłącznie rynkowym było znacznie niższe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii ze źródeł kopalnych - skomentował prof. Bruno Burger, twórca Fraunhofer ISE Energy Charts. - Spadły o 33 procent z 17,3 mln ton w czerwcu 2018 roku do 11,5 mln ton w czerwcu 2019 roku. Emisje z elektrowni węglowych spadły o 1,45 mln ton CO2.

Wyższe ceny certyfikatów CO2 w połączeniu z niskimi cenami energii elektrycznej i niskimi cenami gazu szybko prowadzą do przejścia z węgla brunatnego na gaz. Jeżeli koszt certyfikatów CO2 (w euro za tonę CO2) jest na poziomie ceny rynkowej energii elektrycznej (w euro za MWh), wytwarzanie energii z węgla brunatnego staje się nieopłacalne. W czerwcu przekształcono część wytwarzania energii z węgla brunatnego na gaz, co doprowadziło do zmniejszenia emisji CO2 o jedną trzecią. Gdyby cały węgiel brunatny został zastąpiony gazem, emisje spadłyby o dwie trzecie - czytamy w BiznesAlert.pl.
Instytut Frauhofera , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: realista 09.08.2019r. 15:02
"Miłym efektem ubocznym wydarzeń o charakterze wyłącznie rynkowym było znacznie niższe emisje dwutlenku węgla z... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 10.08.2019r. 10:45
Więc już Niemcy nie tylko doczekali się spadków cen energii na giełdzie ale też już u nich już drugi rok z rzędu... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE