ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Premierzy Bułgarii i Rosji rozmawiali o współpracy w energetyce
12.08.2019r. 17:21

Wybór strategicznego inwestora dla elektrowni atomowej w Belene nad Dunajem, powiększenie liczby połączeń gazowych na Bałkanach, możliwości rozwoju połączeń promowych na Morzu Czarnym - to główne tematy poniedziałkowej rozmowy premierów Bułgarii i Rosji.

Bojko Borisow i Dmitrj Miedwiediew rozmawiali w kuluarach Kaspijskiego Forum Ekonomicznego w kurorcie Awaza w Turkmenistanie.

Borisow oświadczył, że chce, aby Morze Czarne było obszarem "żaglówek, promów i gazociągów", czyli "pokoju, handlu, turystyki i więzi transportowych", podkreślając, że dokonuje oceny perspektywy powstania połączeń promowych między bułgarskim portem Burgas a Noworosyjskiem - poinformowały służby prasowe bułgarskiego rządu.

Mówiąc o perspektywach realizacji projektu budowy drugiej bułgarskiej elektrowni atomowej w Belene, Borisow podkreślił, że mając na uwadze konieczność ograniczenia poziomu szkodliwych emisji związków chemicznych, w regionie powstanie konieczność produkcji czystej energii elektrycznej o niskiej cenie. Taką możliwość stwarza właśnie Belene - zauważył.

Termin zgłoszeń do przetargu na strategicznego inwestora mija za tydzień. Rosyjska korporacja państwowa Rosatom niejednokrotnie wyrażała gotowość uczestnictwa w projekcie, biorąc pod uwagę, że posiadane przez Bułgarię reaktory dla siłowni są produkcji rosyjskiej. Na razie jednak nie ma informacji, kto zgłosił się do udziału w przetargu, a rosyjski premier tematu nie komentował.

Drugą ważną kwestią rozmowy były regionalne połączenia gazowe. Według Borisowa "dywersyfikacja jest ważnym elementem zagwarantowania bezpieczeństwa dostaw gazu dla UE i Bułgaria aktywnie działa na rzecz realizacji projektów budowy połączeń gazowych z sąsiadami".
Tymczasem rozpoczęcie budowy bułgarskiego odcinka Tureckiego Potoku, który ma prowadzić od granicy z Turcją do granicy z Serbią i zapewnić tranzyt gazu ziemnego do tego kraju, poważnie opóźnia się i gazociąg nie wejdzie do eksploatacji, jak planowano, na początku 2020 roku.

Opóźnienie jest wynikiem sporu między Bułgartransgazem, operatorem sieci przesyłu i magazynowania gazu, oraz dwoma potencjalnymi inwestorami projektu, którego koszt szacowany jest na 2,86 mld lewów (1,43 mld euro). Naczelny Sąd Administracyjny, który ma wypowiedzieć się w sprawie kolejnego etapu sporu, wyznaczył rozprawę na 24 września.

Przedłużenie Tureckiego Potoku ma biec przez Bułgarię, Serbię i Węgry do austriackiego hubu gazowego Baumgarten, skąd dostawy byłyby kierowane istniejącymi już połączeniami do Austrii i na Słowację. Pierwsza nitka bułgarskiego odcinka o długości 474 km miała zostać oddana do eksploatacji na początku 2020 r., kiedy to gaz powinien popłynąć do Serbii. Rosja spieszy się z realizacją projektu, a dla Sofii tranzyt ten rekompensowałby finansowe skutki rezygnacji Rosji i Turcji z przesyłania gazu Gazociągiem Transbałkańskim do Turcji przez Ukrainę, Rumunię i Bułgarię.

Niedotrzymanie terminów przez Bułgarię grozi jej m.in. poważnymi karami finansowymi, ponieważ Bułgartransgaz podpisał w styczniu z rosyjskim Gazpromem umowę o przesyłaniu określonych ilości gazu z Turcji do Serbii od początku stycznia 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE