ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rystad Energy przestrzega przed recesją gospodarczą i dalszą eskalacja wojny handlowej między USA a Chinami
13.08.2019r. 08:56

Prognozy dotyczące krótkoterminowego popytu na ropę naftową są nadal słabe w związku z niepewnością co do przyszłej koniunktury gospodarczej i zaciekłą wojną handlową między USA i Chinami. Obecny podstawowy scenariusz firmy analitycznej Rystad Energy nie zakłada rychłej recesji, ale zauważa kłopotliwe wskaźniki - czytamy w BiznesAlert.pl.

- Ryzyko recesji gospodarczej i dalsza eskalacja wojny handlowej między USA a Chinami to główne obawy na najbliższy czas. To, jak długo OPEC+ jest w stanie zarządzać produkcją, jeszcze dodaje niepewności - mówi Bjornar Tonhaugen, szef działu analizy rynku ropy w firmie analitycznej Rystad Energy. Chińska gospodarka rozwija się o wiele wolniej niż zwykle, ostatnio odnotowując jedynie 6,2 procent wzrostu, USA również wykazują oznaki spowolnienia. Wojna handlowa między USA i Chinami gwałtownie przyspieszyła po niedawnym oświadczeniu Stanów Zjednoczonych, że obłożą taryfami 10 procent chińskich towarów o wartości 300 miliardów dolarów. Chińczycy zareagowali, wstrzymując import produktów rolnych i umożliwiając deprecjację ich waluty. - Zwiększa to ryzyko pogorszenia i tak już słabych wzrostów. Dalsze pogorszenie stosunków handlowych między USA i Chinami może obniżyć wzrost popytu na ropę o 200 tysięcy baryłek dziennie do 1 miliona w 2020 roku - zauważył Tonhaugen.
Ograniczenia produkcji OPEC pomogły w tym roku podnieść ceny ropy naftowej, ale poza krajami kartelu wydobycie rośnie. - Zauważamy wyraźne ryzyko spadku cen w przyszłym roku z powodu nadmiernego wzrostu podaży - dodał Tonhaugen. Rystad Energy uważa, że globalny wzrost popytu poprawi się w drugiej połowie 2019 roku, ale niedawna wzajemne nakładanie taryf handlowych przez USA i Chiny oraz ogólnie słabe wskaźniki produkcji, eksportu i handlu w innych częściach świata mogą ograniczyć ożywienie wzrostu popytu, jeśli nie dojdzie do porozumienia handlowego w najbliższej przyszłości. W związku z tym ceny ropy na rynkach mogą spaść jeszcze przed 2020 rokiem. Obecnie jedynie duże nieplanowane przestoje w wysokości 1,0 mln bpd stworzyłyby w najbliższej perspektywie nieco napięte perspektywy na rynkach. - Nie trzeba dodawać, że druga połowa 2019 roku będzie naprawdę bardzo ekscytująca" - zauważył cytowany przez BiznesAlert.pl Tonhaugen.
Rystad Energy , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE