ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ten rok będzie najlepszy w historii polskiego rynku pomp ciepła
14.08.2019r. 06:13

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, w tym roku zapowiada się najbardziej dynamiczny wzrost rynku pomp ciepła w Polsce w historii badań rynku urządzeń.

Liczba sprzedanych pomp ciepła typu powietrze/woda w pierwszym półroczu 2019 r, w stosunku do analogicznego okresu ub.r. wzrosła dwukrotnie, a w przypadku gruntowych pomp ciepła nastąpił wzrost około 20 proc. Według szacunków PORT PC w programie "Czyste Powietrze" w nowych budynkach pompy ciepła stanowią około 30 proc. urządzeń grzewczych.

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) przeprowadziła badania liczby sprzedanych pomp ciepła w Polsce w pierwszym półroczu 2019 roku.

Szczególnie widoczne wzrosty widać w segmencie powietrznych pomp ciepła. W pierwszym półroczu rynek pomp ciepła typu powietrze/woda stosowanych do instalacji centralnego ogrzewania wzrósł dwukrotnie w stosunku do sprzedaży w pierwszym półroczu 2018 r.

PORT PC ocenia, że bardzo prawdopodobny jest scenariusz wzrostu liczby sprzedaży pomp ciepła tego typu w całym 2019 roku do poziomu około 20 tys.

Natomiast rynek gruntowych pomp ciepła odnotował wzrost w I połowie 2019 roku na poziomie blisko 20 proc., co oznacza, że w tym roku liczba sprzedanych gruntowych pomp ciepła może przekroczyć 6 tys. sztuk.

Cały rynek pomp ciepła w Polsce odnotował wzrost na poziomie ok. 30 proc., a w przypadku pomp ciepła do centralnego ogrzewania sprzedaż wzrosła nawet o około 60 proc.

PORT PC podkreśla, że szczególnie widoczny jest wzrost sprzedaży w segmencie urządzeń o mocy grzewczej poniżej 20 kW, co może być związane z przyśpieszeniem wdrażania programu "Czyste Powietrze" oraz zwiększeniem zainteresowania klientów bezemisyjną technologią grzewczą.

W segmencie pomp ciepła do ciepłej wody widać nieznaczny wzrost sprzedaży na poziomie ok. 1 proc. Zdaniem instytucji reprezentującej branżę pomp ciepła, jest to związane ze wzrostem sprzedaży pomp ciepła do centralnego ogrzewania pomieszczeń, które jednocześnie mogą przygotowywać ciepłą wodę użytkową w budynkach.
Podobnie jak w 2018 roku, również w połowie 2019 roku wzrósł też znacznie udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych. Na podstawie odpowiedzi uzyskanych z NFOŚiGW w ramach informacji publicznej w sprawie złożonych wniosków w programie "Czyste Powietrze" na dzień 10 maja 2019 r., PORT PC szacuje, że aż 30 proc. wniosków o dofinansowanie źródła ciepła w nowo budowanych domach dotyczy pomp ciepła.

Przy obecnym tempie rozwoju rynku w 2019 roku według szacunków PORT PC, udział pomp ciepła w nowych budynkach jednorodzinnych będzie wynosił około 25 proc.

Dodatkowo rozwój rynku może przyspieszyć, gdy od 26 września br. nastąpi zmiana w etykietowaniu urządzeń grzewczych centralnego ogrzewania. Na etykiecie energetycznej urządzeń grzewczych pojawi się najwyższa klasa energetyczna A+++.

Pompy ciepła to urządzenia, które charakteryzują się najwyższą klasą energetyczną A++ i A+++ wśród urządzeń grzewczych oraz najwyższą klasą A+ wśród urządzeń do podgrzewu wody użytkowej.

PORT PC ocenia, że długoterminowo największy wpływ na zwiększenie stosowanie pomp ciepła będzie mieć polityka klimatyczno-energetyczna i plany dekarbonizacji gospodarek Unii Europejskiej do 2050 r. W każdym z analizowanych wariantów dekarbonizacji udział pomp ciepła w ogrzewaniu budynków w 2050 roku będzie kluczowy - zarówno w ogrzewaniu budynków, jak i w systemach ciepłowniczych.

- Technologia pozwala na włączenie w integrację sektorów produkcji i zużycia energii, jest najbardziej efektywną. Zapewnia przekazywanie ponad 70 proc. udziału ciepła jako OZE oraz pozwoli docelowo na pełną i efektywną dekarbonizację ciepła w budynkach w ramach połączenia sektorów produkcji i zużycia energii - podkreśla PORT PC.

W raporcie na temat rozwoju krajowego rynku pomp ciepła PORT PC podkreśla, że według zapowiedzi Komisji Europejskiej główny strumień wsparcia finansowego w nowej perspektywie budżetowej Unii Europejskiej w latach 2021-2027 będzie skierowany na efektywność energetyczną budynków modernizowanych i nowych.

Ponadto PORT PC wskazuje na wzrost sprzedaży systemów fotowoltaicznych i stosowany w Polsce prosumencki mechanizm opustów, jako na czynniki powodujące duże zainteresowanie klientów pompami ciepła jako odbiornikami wyprodukowanej i zgromadzonej energii elektrycznej.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 14.08.2019r. 13:04
Zużycie energii elektrycznej do zasilania pompy ciepła to średnio około 10000 kWh rocznie , dla pozyskania takiej... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE