ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Warszawa wprowadzi nowe zasady dotacji na OZE
14.08.2019r. 10:23

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, z początkiem września w stolicy wystartuje kolejny nabór wniosków o dotacje m.in. na domowe instalacje odnawialnych źródeł energii. Jednocześnie w przygotowaniu są nowe zasady dofinansowania. Zmieni się m.in. wysokość dotacji na fotowoltaikę. Zanim jednak zmiany wejdą w życie, złożone do tego czasu wnioski powinny być rozpatrywane na starych zasadach.

W ramach największego w kraju miejskiego programu dotacji dla mieszkańców chcących zainwestować w odnawialne źródła energii Warszawa dopłaca m.in. do montażu pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Nabory wniosków o dotacje prowadzone są regularnie. Najbliższy ma wystartować już w poniedziałek 2 września.

Obecnie zasady udzielania dotacji regulowane są uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 28 marca 2019 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej.

Zgodnie z tą uchwałą w pierwszej kolejności środki przeznaczane są na realizację inwestycji polegających na: 1) modernizacji kotłowni; 2) likwidacji zbiornika/ów bezodpływowego/ych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości; 3) usuwaniu i unieszkodliwianiu wyrobów/odpadów zawierających azbest; 4) wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej.

W przypadku OZE dotacje nie mogą być udzielane na pokrycie kosztów: 1) opracowania dokumentacji technicznej, pełnienia nadzoru autorskiego i inwestorskiego, wymiany instalacji elektrycznej oraz wewnętrznej instalacji centralnego ogrzewania, wentylacji i ciepłej wody, montażu przenośnych urządzeń grzewczych; 2) zakupu i montażu pomp ciepła oraz kolektorów słonecznych w obiektach zasilanych ciepłem z sieci ciepłowniczej.

Dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych ustalono wysokość dotacji do 30 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wykorzystaniu lokalnych źródeł energii odnawialnej.

W tym dotacja na zakup i montaż instalacji kolektorów słonecznych nie może przekroczyć: 15 tys. zł dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a także 40 tys. zł dla wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych i przedsiębiorców (z wyłączeniem osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą).

W przypadku zakupu i montażu instalacji pomp ciepła maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 40 tys. zł, Natomiast w przypadku montażu instalacji fotowoltaicznych maksymalna wysokość dotacji nie może być wyższa niż 15 tys. zł.

W przypadku jednostek sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi, dotacja może sięgnąć nawet 80 proc. rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji w OZE.

Zasady udzielania dofinansowania na OZE na terenie Warszawy mają jednak ulec zmianie, co wynika z projektu nowej uchwały, który opublikował stołeczny magistrat.

Wprowadzony ma zostać podział zasad dofinansowania w przypadku inwestycji realizowanych w nieruchomościach ogrzewanych i nieogrzewanymi dotychczas paliwami stałymi albo olejem opałowym.

Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami proponuje się osobne poziomy dofinansowania na pokrycie rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji w OZE w przypadku modernizacji kotłowni w nieruchomościach, które są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy poprzez trwałą ich likwidację i zastąpienie - a także - na innych warunkach dofinansowania - w przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii w nieruchomościach, które nie były wcześniej ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy instalacji.

W pierwszym przypadku wysokość dotacji dla osób fizycznych oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą może wynieść: do 20 tys. zł w przypadku wykonania instalacji powietrznej pompy ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia, lub do 40 tys. zł w przypadku wykonania instalacji gruntowej pompy ciepła, ale nie więcej niż 6 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia.

W zakresie kolektorów słonecznych zaproponowano dotację do 15 tys. zł w przypadku wykonania instalacji zintegrowanej z nowym źródłem ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. zł za każdy m2 powierzchni czynnej urządzenia.

Natomiast w przypadku domowej instalacji fotowoltaicznej pojedyncza dopłata może sięgnąć do 15 tys. zł - w przypadku wykonania instalacji zintegrowanej z nowym źródłem ciepła, ale nie więcej niż 5 tys. zł za każdy kW mocy urządzenia.
Zaproponowano ponadto taką samą dopłatę do 15 tys. zł w przypadku wykonania turbiny wiatrowej zintegrowanej z nowym źródłem ciepła, ale nie więcej niż 5 tys. zł za każdy kW mocy urządzenia.

Dla wnioskodawców innych niż osoby fizyczne oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą zaproponowano ponadto dotację do 40 tys. zł w przypadku wykonania instalacji powietrznej pompy ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia, lub do 50 tys. zł w przypadku wykonania instalacji gruntowej pompy ciepła, ale nie więcej niż 6 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia.

W przypadku tej kategorii podmiotów zaproponowano też do 40 tys. zł w przypadku wykonania instalacji kolektorów słonecznych zintegrowanej z nowym źródłem ciepła, ale nie więcej niż 3 tys. zł za każdy m2 powierzchni czynnej urządzenia.

Jeśli chodzi o fotowoltaikę dotacja wyniesie do 30 tys. zł w przypadku wykonania instalacji PV zintegrowanej z nowym źródłem ciepła, ale nie więcej niż 5 tys. zł za każdy kW mocy urządzenia. Taka sama wartość dotacji ma przysługiwać w zakresie inwestycji w zintegrowaną ze źródłem ciepła turbinę wiatrową.

W powyższych przypadkach założono redukcję maksymalnej dotacji w kolejnych latach - w zakresie wniosków złożonych w latach 2019-2020 dotacja obejmie 100 proc. kwoty zaproponowanej w uchwale, jednak w roku 2021 będzie to 90 proc., a w roku 2022 już 70 proc. pierwotnej kwoty dofinansowania.

W propozycji nowej uchwały wyróżnia się ponadto dotacje dotyczące wykonania instalacji odnawialnych źródeł energii w nieruchomościach, które nie są ogrzewane kotłami lub paleniskami na paliwo stałe albo olej opałowy.

W tym przypadku wysokość dotacji na pokrycie rzeczywistych kosztów inwestycji dla podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych ma wynosić: 1) do 30 tys. zł w przypadku wykonania instalacji powietrznej pompy ciepła, ale nie więcej niż 1 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia; 2) do 40 tys. zł w przypadku wykonania instalacji gruntowej pompy ciepła, ale nie więcej niż 2 tys. zł za każdy kW mocy grzewczej urządzenia; 3) do 15 tys. zł w przypadku wykonania instalacji kolektorów słonecznych, ale nie więcej niż 1 tys. zł za każdy m2 powierzchni czynnej urządzenia; 4) do 15 tys. zł w przypadku wykonania instalacji fotowoltaicznej lub turbiny wiatrowej, ale nie więcej niż 1,5 tys. zł za każdy kW mocy urządzenia.

Nowa uchwała jest obecnie w trakcie konsultacji, które potrwają do 19 sierpnia. Po przyjęciu przez stołecznych radnych zostanie skierowana do publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego i wejdzie w życie 14 dni po dniu opublikowania.

Oznacza to, że pierwsze wnioski w naborze rozpoczynającym się 2 września mogą być rozpatrywane jeszcze na starych zasadach. Wnioski złożone od momentu wejścia w życie nowej uchwały będą natomiast procedowane zgodnie z nowym regulaminem.

Ostatni nabór na dofinansowanie na inwestycje w domowe instalacje OZE Urząd m.st. Warszawy prowadził do końca marca.

Do końca marca 2019 r. Warszawa przyznała blisko 1,7 tys. dotacji na domowe mikroinstalacje OZE, co oznaczało wzrost o 800 proc. w porównaniu z 2016 r.

W miejskim budżecie na rok 2018 zarezerwowano na dofinasowanie inwestycji w odnawialne źródła energii w sumie 9,48 mln zł.

Jak poinformował w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl wydział prasowy Urzędu m.st. Warszawy, w 2018 r. wpłynęło w sumie 785 wniosków o dotacje na inwestycje w domowe instalacje OZE o łącznej wartości 28,1 mln zł. Przygotowano w tym zakresie 718 umów o udzielenie dotacji i rozliczono 618 inwestycji, przekazując beneficjentom łącznie 7,673 mln zł.

W tym najwięcej dofinansowanych inwestycji (538) dotyczyło montażu domowych instalacji fotowoltaicznych. Kwota przyznanych na ten cel dotacji sięgnęła 6,288 mln zł. Ponadto przekazano 70 dotacji o całkowitej wartości 1,304 mln zł na inwestycje w pompy ciepła, a także 10 dotacji w wysokości 80,4 tys. zł w zakresie inwestycji w kolektory słoneczne.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE