ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ratownicy górniczy wezmą udział w defiladzie w Katowicach
14.08.2019r. 12:25

Ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego (CSRG) w Bytomiu wezmą udział w tegorocznej defiladzie z okazji Święta Wojska Polskiego, która w czwartek przejdzie ulicami Katowic. Ratownictwo górnicze będzie reprezentowane przez 24-osobowy pododdział oraz poczet sztandarowy.

"Nasi ratownicy przeszli krótkie szkolenie dotyczące zasad poruszania się w kolumnie podczas defilady, ponadto sporo ćwiczyli - zarówno w siedzibie Stacji, jak i z żołnierzami na katowickim lotnisku Muchowiec; uczestniczyli także w próbie generalnej" - powiedział w środę prezes CSRG Piotr Buchwald, który na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy zasiądzie podczas defilady na trybunie honorowej.

"Jestem przekonany, że wszystko pójdzie zgodnie z planem, a nasi ratownicy górniczy zaprezentują się po prostu świetnie" - dodał prezes Stacji, będącej najbardziej wyspecjalizowaną jednostką w polskim systemie ratownictwa górniczego.

Wraz z ratownikami ze specjalistycznych jednostek, w Polsce jest niespełna 5 tys. ratowników górniczych. CSRG i okręgowe stacje ratownictwa odpowiadają m.in. za ich cykliczne szkolenie i podnoszenie kwalifikacji. Ratownicy ćwiczą w specjalnych komorach szkoleniowych, przechodząc testy w warunkach zbliżonych do naturalnych, wśród dymu, przy podwyższonej temperaturze i wilgotności.

System ratownictwa górniczego w Polsce tworzą - oprócz elitarnych, wyspecjalizowanych jednostek z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa - przede wszystkim ratownicy zatrudnieni w kopalniach. Ich zadaniem są nie tylko dyżury i udział w akcjach po wypadkach, ale także wiele innych niebezpiecznych prac w wyrobiskach kopalń. Są oni okresowo szkoleni przez specjalistów z centralnej i okręgowych stacji ratownictwa.
Od 2013 roku Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego należy do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, co oznacza, że ratownicy mogą być wzywani nie tylko do akcji w kopalniach, ale także do udziału w różnego typu zadaniach na powierzchni, gdzie współpracują z funkcjonariuszami innych służb.

W czwartkowej defiladzie "Wierni Polsce", w tym roku organizowanej w Katowicach z okazji 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego, przemaszeruje i przejedzie ok. 2,6 tys. żołnierzy.

Poza kolumnami pieszymi przedefiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego przemaszerują m.in. stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE