ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Strupczewski: w lipcu 2019 r. odnawialne źródła energii spowodowały w Niemczech straty gospodarcze wynoszące 1,8 miliarda euro
19.08.2019r. 13:24

dr inż. Andrzej Strupczewski, prof. NCBJ
Według oficjalnych ocen rządowych, udział odnawialnych źródeł energii OZE w wytwarzaniu energii elektrycznej w Niemczech wynosi 40%, a do 2035 roku ma dojść do 65%. Organizacje pozarządowe zwracają uwagę, że w odniesieniu do całkowitego bilansu energii dostarczanej ze źródeł mechanicznych, termicznych, chemicznych i fizycznych wkład OZE wynosi od 3 do 4%. Za tę odrobinę energii niemieccy odbiorcy prądu zapłacili już subwencje wynoszące 250 miliardów euro.

Bez subwencji budowa wiatraków byłaby nieopłacalna. W świetle twierdzeń aktywistów OZE o rzekomej opłacalności wiatru i słońca warto zapoznać się z kilkoma faktami1.

Moc nominalna elektrowni na węgiel brunatny w Niemczech wynosi 21 GW i taką moc mogą one dostarczać do sieci dzień po dniu i godzina po godzinie. W rzeczywistości muszą one pracować na mocy zmniejszonej, by zrobić miejsce dla produkcji OZE. Podobnie elektrownie jądrowe mogą wytwarzać 9,5 GW, ale moc ich jest ograniczana, a od 2022 r. elektrownie jądrowe mają być zamknięte, by nie konkurowały z OZE.

Tymczasem moc elektrowni wiatrowych w lipcu 2019 r. wyniosła 59,4 GW a elektrowni słonecznych 47,9 GW, razem 107,3 GW. Mają one pierwszeństwo w dostępie do sieci, ale w lipcu 2019 r. ich średnia moc wyniosła tylko 16% mocy nominalnej (16,9 GW)2, bo energia wiatrowa ograniczona jest przez zaniki wiatru3 , a w nocy brak energii słonecznej.

(599x353)Rys. 1 Wytwarzanie energii przez wiatraki na morzu i na lądzie w Niemczech w lipcu 2019.

Powyższy rysunek opracowany przez R. Schustera pokazuje moc nominalną (linia czerwona) i rzeczywistą około 1 000 wiatraków na morzu (obszar jasnobłękitny) i 30 000 wiatraków na lądzie (obszar granatowy). Jak widać, nie mogą one pokryć obciążenia podstawowego, a trzykrotne zwiększenie ich mocy postulowane w planach aktywistów OZE też nie rozwiąże problemu okresowego braku wiatru. Gdy brak wiatru, to brak energii z wiatraków. Również gdy brak słońca, to brak energii z paneli fotowoltaicznych. Sieć nie może gromadzić energii elektrycznej na zapas, a magazynów energii brak. Budowanie linii transmisyjnych północ-południe też nie ratuje sytuacji, bo obszary ciszy wiatrowej są większe niż obszar Niemiec. Co więcej, są one większe niż obszar Europy, co wykazały analizy opracowane przez R. Schustera. Pokazuje to rys. 2, przedstawiający wykres mocy wiatru w ciągu 2016 roku w 13 krajach europejskich4 , od Finlandii do Hiszpanii.

(586x440)Rys.2 Moc wiatraków w 13 krajach europejskich w 2016 roku, rysunek opublikowany przez dr Ahlborna, cytowany za zezwoleniem.

Koszty jakie społeczeństwo Niemiec poniosło w lipcu 2019 r. na OZE przedstawiają się następująco:
  • Cena za energie, zapłacona według reguł Energiewende posiadaczom wiatraków i paneli fotowoltaicznych 2 227 mld euro
  • Wartość rynkowa energii z wiatraków i paneli fotowoltaicznych 412 mln euro
  • Różnica wartości - to jest strata netto - 1 815 mln euro5
Ministerstwo Niemiec ds. Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego zalicza "energię z wiatraków na lądzie do najtańszych źródeł energii w Niemczech". W rzeczywistości program Energiewende spowodował subwencjonowanie wiatru i paneli słonecznych od 2000 roku w wysokości 250 miliardów euro. Subwencje rosną wraz z rozbudową OZE. Według ocen szacunkowych subwencje w 2019 r. wyniosą 30 miliardów euro, podczas gdy wartość energii elektrycznej wytwarzanej z wiatraków i paneli fotowoltaicznych wyniesie około 8 miliardów euro.

Pełne dane statystyczne odnośnie wytwarzania energii w Niemczech w lipcu 2019 r. podał R. Schuster w 2019-08-01_Juli_2019 Rolf Schuster Energiedaten

Przypisy:

1 Juli 2019: Energiewende verursacht volkswirtschaftlichen Schaden von 1,8 Milliarden Euro

2 Veröffentlichung der inst. Leistung zum 31.12.2018 durch BMU /BMWi. Monatliche Veröffentlichung der Bundesnetzagentur bis Juni 2019. Abschätzung von Rolf Schuster für Juli 2019.

3 vgb-studie-windstrom-nicht-zuverlaessig

4 Statistik und Verfugbarkeit von Windenergie Dr.- Ing. Detlef Ahlborn www.vernunftkraft.de

5 EEG Vergütungssätze der Bundesnetzagentur / Börsenwerte EEX Leipzig

Dodaj nowy Komentarze ( 23 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: fizyczny 20.08.2019r. 13:32
za wszystko płaci odbiorca końcowy
zysk sprzedawcy jest stratą kupującego
kto (imiennie)inkasuje tą kasę
ile się zapłaciło za przepchnięcie odpowiednich regulacji?

żadna technika nie stoi na przeszkodzie aby energię kupowali konsumenci końcowi on-line bez pośredników od producentów.

ale zwolennicy demokracji i wolnego rynku organizują to jak widać w sposób wolny
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 20.08.2019r. 20:27
Szanowny Kol. "fizyczny"- to nie je takie proste albowiem miedzy producentem a odbiorcą jest jeszcze "kawałek druta" w którym następują straty i trzeba go konserwować , naprawiać, rozciągać itp. Z tego też powodu "pośrednik" musi być i to dobrze zorganizowany. Problem polega na tym że pośrednik przywiązany jest fizycznie do miejsca jak chłop pańszczyźniany (określony obszar sieci we władaniu). W związku z powyższym PT Klient fizycznie jest też "przyspawany" do określonego "pośrednika"z racji tego iż zmuszony jest do korzystania z sieci znajdującej się na danym terenie z reguły należącej w całości do tegoż pośrednika. Z uwagi na to nie ma mowy o "wolnym rynku", wyborze Sprzedawcy itp itd - bo to jest zwyczajna fikcja zmuszajaca PT Klienta do płacenia w skrajnym wypadku dwóch rachunków za jedną usługę. Wolność w tej kwestii zaczeła się dokładnie od niedawna bo PT Klient może:
1) postawić sobie agregat prądotwórczy czy kogeneracyjny "na wyspę" i odciąć sie od "pajeczyny" i ich chorych zasad...
2) położyć na dachu PV i zrobić to samo co w/w.
3) postawić wiatrak i j.w.
4) spiąć "do kupy" to wszystko co powyżej i mieć jako taką niezależność od "pajęczyny" .
Tyle że jest małe "ale" - koszty i sens ekonomiczny - i tutaj dochodzimy do istoty "wolnosci" : obecnie mały odbiorca może stać się prosumentem - przy akceptowalnych kosztach. Mając co nieco pomyślunku można złożyć PV i uzyskać zwrot inwestycji w około 4 lata oczywiście graty z AliExpres i własna robota ale zważywszy ze ktokolwiek tych gratów by nie sprzedawał i tak pochodzą z AliExpres.... bo Chiny sa światową potegą w produkcji akcesoriów związanych z OZE. Nie da się na tym zrobić większego interesu ale mozna zminimalizować koszty stałe związane z poborem energii elektrycznej do poziomu 1/20 aktualnych rachunków, które już wiadomo że będą rosły. W tym kontekście zwrot inwestycji w 4 lata jest bardzo atrakcyjny tak więc prosumenctwo jest sensownym rozwiązaniem dla PT Klienta - i w zasadzie tylko dla niego bo dla przemysłu ze wzgledu na strukturę taryfową te inwestycje mogą cię zwracać dopiero po 8-10 latach przy trwałosci deklarowanej instalacji 25 lat - czy to się opłaci ? - nie wiem i mam raczej wątpliwosci w tym względzie. Pewne jest za to to ,że koszty budowy instalacji OZE będą spadały a koszty energii sieciowej rosły - stąd wybór jest raczej oczywisty. Należy podkreślić ,że puki co największe jeszcze oszczędności w Polsce może dać szeroko pojęta racjonalizacja zużycia energii .
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE