ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

USA odtajniły swój raport o Czarnobylu
19.08.2019r. 14:30

Amerykańskie The National Security Archive odtajniło raport tamtejszego wywiadu na temat liczby ofiar śmiertelnych katastrofy w Czarnobylu. Stwierdzono w nim, że dane przedstawiane przez Związek Radziecki są niedorzeczne - czytamy w BiznesAlert.pl.

Datowany na 2 maja 1986 roku raport został sporządzony przez Mortona Abramowitza. Dokument miał trafić do ówczesnego sekretarza stanu George'a Shultza. Został on sporządzony w związku z publikacją książki dziennikarki i byłej członkini rady prezydenckiej przy Borysie Jelcynie, Ałly Jaroszinskiej, na temat katastrofy w Czarnobylu.
Opublikowany przez The National Security Archive raport zawiera przegląd pierwszych danych zgromadzonych przez Sowietów oraz informacji pozyskanych przez amerykański wywiad. Jego autorzy spekulowali na temat możliwych ofiar katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 roku. Stwierdzili w nim, że zdaniem społeczności wywiadowczej podawana przez Sowietów liczba ofiar awarii, czyli dwóch, jest niedorzeczna. Według wyliczeń zespołu Abramowitza w dniu awarii w trakcie dziennej zmiany na reaktorze RBMK-1000 znajdowało się ok. 100 osób. Nocą powinno pracować tam ok. 25-30 pracowników. - Ze względu na to, że reaktory nr 3 i 4 znajdowały się obok siebie to w dzień pobliżu reaktora mogło znajdować się ok. 200 osób, a nocą do 70 - stwierdził Abramowitz. Według przedstawionych w raporcie wyliczeń w momencie wybuchu w budynku reaktora mogło znajdować się ok. 100 osób. Zdaniem Abramowitza po analizie zdjęć, na których widać zniszczenia powstałe w wyniku wybuchu, wszyscy którzy znajdowali się w pobliżu bloku nr 4 zmarli natychmiast lub otrzymali śmiertelne dawki promieniowania - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 4 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: czarnobylec 19.08.2019r. 15:59
Skoro wszyscy mieli umrzeć, to czemu do tej pory żyją pracownicy nastawni bloku nr 4 i niektórzy operatorzy reaktora,... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 20-08-2019r. 10:48 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: tn 21.08.2019r. 09:16
ten niedorzeczny raport można traktować wyłącznie jako ciekawostkę historyczną
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE