ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Przewodniczący litewskiego Sejmu: Łotwa nie kupi energii z siłowni atomowej w Ostrowcu
19.08.2019r. 19:25

Łotwa nie zamierza kupować energii elektrycznej z powstającej na Białorusi, nieopodal Ostrowca, siłowni atomowej - poinformował w poniedziałek przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis. Takie zapewnienie szef litewskiego parlamentu otrzymał od łotewskich władz.

"Spotkałem się z prezydentem, przewodniczącym Sejmu i premierem Łotwy. Premier Krisjanis Karins powiedział, że Łotwa nie zamierza kupować energii z elektrowni w Ostrowcu" - przekazał litewskim dziennikarzom Pranckietis.

W ubiegłym tygodniu litewskie media podały, że łotewskie władze, w momencie wstrzymania przez Litwę zakupu energii elektrycznej z Białorusi, zamierzają otworzyć swoją granicę na handel energią.

Taka informacja zaniepokoiła władze Litwy. Zakup przez Łotwę produkcji z Ostrowca oznaczałoby, że trafia ona na wspólny rynek. Tymczasem Litwa usiłuje ograniczyć import z tej siłowni.
W 2017 roku litewski parlament przyjął ustawę, w której uznaje, że elektrownia w Ostrowcu, siłowni powstającej 50 km od Wilna, jest niebezpieczna i zagraża bezpieczeństwu narodowemu, środowisku naturalnemu i mieszkańcom Litwy. Przyjął też ustawę przewidującą ograniczenie importu energii z białoruskiej siłowni, a także innych niebezpiecznych elektrowni atomowych w krajach trzecich.

Elektrownia w Ostrowcu będzie składała się z dwóch rosyjskich bloków energetycznych, których łączna moc ma wynieść do 2,4 tys. megawatów. Źródłem zaopatrzenia w wodę do systemów chłodzenia będzie rzeka Wilia płynąca z kierunku Wilna.

Eksploatacja pierwszego bloku ma się rozpocząć przed końcem 2019 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE