ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

TEMAT TYGODNIA

Debiut giełdowy PGNiG we wrześniu
17.08.2005r. 17:08

17 sierpnia 2005 r. dokończone zostało Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. rozpoczęte 8 sierpnia 2005 r. Podjęło ono uchwałę o upoważnieniu zarządu spółki do określenia terminów otwarcia i zamknięcia subskrypcji akcji serii B. Tym samym podjęto decyzję o wrześniowym debiucie spółki na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

WZA ustaliło następujące terminy:

- 31 sierpnia 2005 r. – podanie do publicznej wiadomości przedziału cenowego;
- 1 września 2005 r. – otwarcie oferty publicznej;
- od 1 do 12 września 2005 r. – przyjmowanie deklaracji zainteresowania nabyciem akcji serii B;
- od 1 do 9 września 2005 r. – przyjmowanie zapisów transzy inwestorów indywidualnych, w tym: od 1 do 7 września 2005 r. – okres pierwszy, oraz od 8 do 9 września 2005 r. – okres drugi;
- 12 września 2005 r. – sporządzenie listy wstępnego przydziału i ustalenie ceny emisyjnej;
- 13 września 2005 r. – podanie do publicznej wiadomości ceny emisyjnej;
- od 13 do 15 września 2005 r. – przyjmowanie zapisów transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych oraz transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych;
- przydział akcji serii B w transzy krajowych inwestorów instytucjonalnych nastąpi w ciągu trzech dni roboczych od dnia zakończenia przyjmowania zapisów w tej transzy;
- przydział akcji serii B w transzy zagranicznych inwestorów instytucjonalnych nastąpi w ciągu trzech dni roboczych od dnia zakończenia przyjmowania zapisów w tej transzy;
- 17 września 2005 r. – przydział akcji serii B w transzy inwestorów indywidualnych na sesji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

- 23 września - debiut giełdowy akcji PGNiG S.A.

Przedział cenowy zostanie ustalony przez Walne Zgromadzenie na podstawie rekomendacji globalnego koordynatora oferty publicznej (HSBC Bank plc.) i oferującego (Bankowy Dom Maklerski PKO B.P. S.A. w Warszawie).
Cena emisyjna zostanie ustalona przez Walne Zgromadzenie, w porozumieniu z globalnym koordynatorem i oferującym, na podstawie budowania księgi popytu oraz wielkości zgłoszonego popytu na oferowane przez inwestorów akcje.

Do oferty publicznej zostało przeznaczonych 900.000.000 akcji serii B, co stanowi ponad 15% kapitału zakładowego po podwyższeniu. Dla pracowników zostanie zarezerwowanych 13% podwyższonego kapitału zakładowego.

Decyzja o podwyższeniu kapitału zakładowego PGNiG S.A., poprzez emisję akcji serii B, została podjęta na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu 30 marca 2005 r. Blisko połowa uzyskanych kapitałów zostanie przeznaczona zwiększenie wydobycia gazu i ropy naftowej, po kosztach niższych od cen surowców importowanych. PGNiG S.A. przewiduje zwiększenie wydobycia gazu z 4,3 mld m3 w 2004r. do 5,5 mld m3 w 2008r. oraz ropy naftowej z 0,644 mln ton w 2004r. do 1,5 mln ton w 2008r.

Podejmując decyzję o skierowaniu na giełdę nowej emisji akcji PGNiG, Minister Skarbu Państwa kierował się zarówno opinią Rady Nadzorczej spółki, jak i licznymi ekspertyzami. Za szczególnie istotne uznać należy stanowisko Ministerstwa Gospodarki i Pracy, zgodnie z którym upublicznienie spółki nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju, a nawet je zwiększa poprzez relatywnie większy – dzięki poczynionym inwestycjom – udział ropy i gazu ze złóż krajowych w ogólnej konsumpcji tych surowców. Na podobnych przesłankach oparte jest stanowisko Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z którym zwiększenie wydobycia ropy i gazu w kraju łagodzić będzie wpływ cen światowych na ceny płacone przez odbiorców.

Ponadto Minister Skarbu Państwa otrzymał jednoznaczne opinie doradców: oferta publiczna PGNiG S.A. przeprowadzona we wrześniu będzie udana. W chwili obecnej istnieją bowiem ku temu sprzyjające warunki dzięki temu, że fundusze emerytalne i inwestycyjne dysponują wolnymi środkami pieniężnymi w wyniku trwającej hossy zarówno na rynku obligacji, jak i akcji. Z punktu widzenia makroekonomicznego istnieje również sprzyjający klimat do kontynuacji napływu kapitału zagranicznego w krótkim terminie. Duże oferty prywatyzacyjne zwykle mobilizują kapitał osób fizycznych o znaczącej wartości, a tym razem zainteresowanie może być szczególnie duże ze względu na dobrą koniunkturę na GPW i spadek atrakcyjności instrumentów finansowych alternatywnych w stosunku do akcji.

8 sierpnia 2005 r. NWZ podjęto trzy uchwały. Pierwsza dotyczyła przyjęcia do wiadomości sprawozdania z realizacji uchwały NWZ podjętej 12 października 2004 r., zobowiązującej zarząd PGNiG S.A. do wykonania rządowego “Programu restrukturyzacji i prywatyzacji PGNiG S.A.”. Druga uchwała dotyczyła zmian w statucie spółki, mających na celu wzmocnienie kontroli nad Systemem Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A. Trzecia uchwała zobowiązała zarząd PGNiG S.A. do podjęcia działań w kierunku natychmiastowego rozpoczęcia inwestycji zwiększających krajowe wydobycie gazu.
MSP , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Do paskudnego szefa 19.08.2005r. 12:56
I sprzątaczka może zostać milionrką chociaż pracowałą za grosze przez 30 lat
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE