ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Nowe horyzonty energetyki na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu
20.08.2019r. 08:53

Trwająca transformacja rynku energii to obecnie niewątpliwie jeden ze strategicznych obszarów polityk rządowych. Nowe horyzonty energetyki to dziś płaszczyzna wielu pytań i wątpliwości przede wszystkim dla przedsiębiorców, ale także dla odbiorców końcowych, których poziom satysfakcji jest kwantyfikatorem prędkości zmian.

Zbliżający się V jubileuszowy Kongres Energetyczny DISE, który odbędzie się w dniach 25-26 września br. we Wrocławiu to doskonała okazja do debaty nad przyszłością energetyki poprzez uczestnictwo w panelach dyskusyjnych, w których wezmą udział przedstawiciele świata nauki, menadżerowie oraz praktycy wielu dziedzin gospodarki. Każdy miesiąc na przestrzeni ostatnich lat nie pozostaje bez znaczenia dla branży energetyki, przynosząc mnogość nowych rozwiązań. Tegoroczny Kongres skoncentrowany będzie wokół kilkunastu istotnych zagadnień nie tylko z uwagi na edycję jubileuszową, ale przede wszystkim na tempo zmian w energetyce, którą przyniósł miniony rok.

Jedną z najważniejszych kwestii, która będzie przedmiotem dyskusji jest nowa polityka energetyczna Polski. Jest ona oparta o projekt Ministerstwa Energii znajdujący się aktualnie w fazie konsultacji. Celem jest podsumowanie dotychczasowych działań i wytyczenie nowych kierunków rozwoju sektora energetycznego. Trudność polega na tym, że zmiany są długofalowe i wielopłaszczyznowe, dotyczą one bowiem całego łańcucha dostawy energii; od jej wytworzenia, poprzez dystrybucję, po sposób jej wykorzystania. Istotą jest: bezpieczeństwo energetyczne, konkurencyjność i efektywność energetyczna oraz przyjazność środowisku. Elektryzującym tematem będzie odpowiedź na pytanie, czy możliwe jest obniżenie udziału węgla w miksie energetycznym do poziomu poniżej 50 procent oraz wzrost dominacji odnawialnych źródeł energii? Wdrożenie energetyki jądrowej, przy jednoczesnym podnoszeniu efektywności energetycznej? To pytania, z którymi zmierzą się eksperci.

Kolejnym polem zainteresowań Kongresu będzie miks energetyczny i jego znaczenie w kontekście kształtowania się cen energii w Polsce. Ministerstwo Energii przewiduje stopniowe obniżanie udziału węgla przy jednoczesnym rosnącym udziale odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszaniem ilości gazu. Pojawia się zatem pytanie, jaka jest przyszłość obszarów górniczych, na których terenie zostanie zakończona eksploatacja? Pomimo stopniowego zastępowania gazu przez źródła zeroemisyjne ważkim tematem pozostaje plan budowy gazociągu Baltic Pipe z Norwegii do Polski.

Kongres będzie również okazją do przyjrzenia się planom budowy morskich farm wiatrowych. Jest to jedno z rozwiązań, które ma ukierunkowywać polską gospodarkę na rozwiązania niskoemisyjne. Jak odległe są to plany i kiedy najwcześniej pozyskamy energię wiatrową, to pytania z którymi zmierzą się zaproszeni eksperci.

Zagadnieniem, które wymaga wyróżnienia jest kwestia cyfryzacji rynku energii. W tym obszarze priorytetowe są inwestycje w inteligentne liczniki i gazomierze (technologia smart grid i smart metering), co przyczyniłoby się do zwiększenia efektywności bilansu między energią dostarczaną, a wykorzystywaną. Celem jest minimalizowanie strat przesyłowych, a także komfort odbiorcy końcowego, który ma możliwość stałego monitorowania zużywanej energii. Wszystko to ma być oparte o metodologię "user experience", a więc ulepszanie rozwiązań z perspektywy oceny użytkownika.


Warto jeszcze nadmienić o programie czyste powietrze, który również znajdzie swoje miejsce w kongresowej debacie. Z pewnością ciepłownictwo i elektryfikacja transportu mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza, ale w jaki sposób? Termomodernizacja to dziś słowo- klucz. Nowoczesne systemy izolacyjne budynków, kogeneracyjne systemy grzewcze to elementy niezbędne do osiągnięcia pełnej efektywności energetycznej, a zarazem likwidacji smogu. Coraz więcej miast inwestuje w bezemisyjny transport. W Warszawie pojawiły się już "eko- rowery" oparte o elektroniczny system wypożyczania i terminal fotowoltaiczny. Wiele dużych polskich miast, w tym Wrocław proponuje hulajnogi również oparte na technologii cyfrowej, które cieszą się coraz większą rzeszą sympatyków. Podobnych rozwiązań stale przybywa; jak się sprawdzają i jakie są najbliższe plany w technologii zeroemisyjnej? Na te pytania z pewnością będą chcieli odpowiedzieć eksperci.

Dlaczego warto być obecnym na V Kongresie Energetycznym we Wrocławiu? To dwa dni debat, spotkań z ekspertami z dziedziny energetyki, okazja wymiany poglądów i weryfikacji swojej wiedzy w zakresie pojawiających się innowacji. W fotelach eksperckich zasiądą: Stefan Gullgren (Ambasador Szwecji w Polsce),Olav Myklebust (Ambasador Norwegii w Polsce, przewodniczący Zgromadzenia i Rady Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego), Magnus Hall (Prezes Vattenfall, Prezes Eurelectric), Beata Daszyńska- Muzyczka (Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego) oraz Radosław Kwiecień (Członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego). Taki skład panelistów gwarantuje dyskusję na najwyższym poziomie merytorycznym.

Partnerami strategicznymi Kongresu zostali KGHM - Partner Strategiczny Przemysł oraz PGNiG - Partner Strategiczny Gazownictwo. Partnerem głównym Kongresu zostało PGE Polska Grupa Energetyczna, a partnerem strategicznym wydarzenia w sektorze Energetyka - Tauron SA.
DISE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE