ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wyniki Lotosu zgodne z szacunkami, warto zwrócić uwagę na uwolnienie rezerwy
20.08.2019r. 08:55

Oczyszczona EBITDA LIFO Lotosu w drugim kwartale 2019 roku wyniosła 783,3 mln zł zgodnie z wcześniejszymi szacunkami. Analitycy DM Banku zwracają uwagę na rozwiązanie rezerwy na likwidację złóż ropy w Norwegii, które może spowodować pozytywną reakcję rynku oraz na przestój na złożu B8, co może wpłynąć na wynik EBITDA w trzecim kwartale.

"Generalnie wyniki zgodne z wcześniejszym komunikatem, więc tutaj, co do poziomu EBITDA zaskoczenia nie ma: -ocenia Kamil Kliszcz z DM mBanku

W jego ocenie warto zwrócić uwagę na rozwiązanie rezerw, czy też wycofanie z rachunku Escrow rezerwy na likwidację złóż ropy w Norwegii. "To była duża kwota (440,8 mln zł) i Lotos uwolnił w ten sposób gotówka" - zaznacza analityk.

" Dla rynku wyniki raczej neutralne, być może to uwolnienie rezerwy rynek może pozytywnie zinterpretować.Był jeszcze przestój awaryjny na B8, co wpłynie na wynik EBITDA w trzecim kwartale w kwocie 28,6 mln zł" - podsumowuje Kamil Kliszcz.

Oczyszczona EBITDA LIFO Lotosu w drugim kwartale 2019 roku wyniosła 783,3 mln zł zgodnie z wcześniejszymi szacunkami - podała spółka w komunikacie. Przed rokiem oczyszczony wynik EBITDA LIFO wynosił 820,7 mln zł (spadek o 4,6 proc.), a w pierwszym kwartale 632 mln zł (wzrost o 23,9 proc.).
Skonsolidowane przychody Grupy Lotos ze sprzedaży wyniosły w drugim kwartale 7,66 mld zł, co oznacza wzrost rdr o 1,7 proc. i wzrost kdk o 13,7 proc.

Skonsolidowany wynik operacyjny według metodologii LIFO po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych (oczyszczony EBIT LIFO) wyniósł 570,6 mln zł, a efekt LIFO sięgnął minus 43,7 mln zł. Oznacza to spadek rdr o 10,4 proc. i wzrost kdk o 36,2 proc.

Grupa Lotos wykazała w drugim kwartale 2019 roku zysk operacyjny w wysokości 658,7 mln zł, na który składały się zysk operacyjny segmentu wydobywczego 128,7 mln zł, zysk operacyjny segmentu produkcji i handlu 525,2 mln zł oraz korekty konsolidacyjne w wysokości 4,8 mln zł (głównie korekta zrealizowanej marży na sprzedaży ropy Rozewie i ropy litewskiej o marżę na ropie pozostającą na zapasie w grupie kapitałowej).

Wynik na działalności finansowej w grupie kapitałowej Lotos w drugim kwartale 2019 roku wyniósł 6 mln zł. Składa się on głównie z dodatnich różnic kursowych na poziomie 23,2 mln zł, dodatniego efektu wyceny i rozliczenia transakcji zabezpieczających w wysokości 30,6 mln zł oraz z ujemnego wyniku z tytułu skompensowania odsetek od zadłużenia, przychodów odsetkowych i prowizji na poziomie -59,5 mln zł.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE