ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Brytyjski OSP opublikował raport o awarii 9 sierpnia
20.08.2019r. 09:34

Brytyjski operator elektroenergetycznej sieci przesyłowej opublikował 19 sierpnia raport w sprawie awarii, do której doszło dziesięć dni wcześniej. Z raportu wynika, że awarię zapoczątkowało uderzenie pioruna w infrastrukturę energetyczną.


UWAGA - BRAK DOSTĘPU DO INFORMACJI
jesteś niezalogowany (a) lub / i nie wykupiłeś (aś) abonamentu

Pełna treść informacji będzie dostępna tylko dla użytkowników, którzy wykupili odpowiedni abonament.

Aby uzyskać dostęp należy:

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.

Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

KOMENTARZE ( 10 )


Autor: abc 20.08.2019r. 16:45
Czyli jednak piorun a nie wiatraki jak pisał prof. Mielczarski :(
https://www.cire.pl/lista,13,0,komentarze.html
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 20.08.2019r. 18:16
Przeczytałeś tekst bez zrozumienia, przecież operator wyraźnie określił wyłączenie linii wskutek pioruna jako normalną sytuację. Blackout wywołały dalsze zdarzenia ("Jako pierwsza morska farma wiatrowa zmniejszyła moc o 737 MW, zaraz po niej z systemu wypadło 244 MW mocy z elektrowni gazowej Little Barford, a częstotliwość w systemie spadła do 49,1 Hz.")
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: abc 20.08.2019r. 21:14
Czyli piorun, wiatrak i gazówka ale na bank nie można mówić że tylko wiatrak jak prof.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: wladyslaw gawronski 20.08.2019r. 21:38
W przypadku sieci przesyłowych doziemienia nie są czymś dziwnym, dlatego stosujesz 2 stopnie zabezpieczeń i po pierwszym doziemieniu masz automatyczna próbę podniesienia sieci :) Pytanie kluczowe, dlaczego została odłączona cała farma wiatrowa, jak widać gazówkę wyłączyła zabezpieczenia które zadziałały w wyniku gwałtownego spadku mocy (częstotliwości) w bliskim otoczeniu :( Nadal kwestią kluczową pozostaje przyczyna odstawienia farmy.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryz 20.08.2019r. 21:33
Jeśli już na starcie 10 % mocy jest z importu, to w razie awarii j.w. nie ma samoczynnego dopływu mocy z zewnątrz, i potem dopiero trzeba "poderwać" moce rezerwowe. Sens połączeń międzysystemowych w Europie został zniszczony przez liberałów marzących o wolnym handlu,i zielonych wypierających stabilną produkcję na węglu na rzecz importu albo z francuskich jądrówek, jak tutaj, albo co gorsza na rzecz jeszcze brudniejszej produkcji, no ale nie rejestrowanej w Unii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 21.08.2019r. 10:52
No i wychodzi ,że zbyt duży udział nieprzewidywalnych źródeł grozi destabilizacją sieci co nastąpiło. Stracili 500 MW rozproszonej co jest normalne po wyłaczeniu sieci rozdzielczej , 737 MW z farmy wiatrowej co może być normalne ale nie konicznie i trzeba dokładniej sprawdzić dlaczego taka duża moc z wiatru wypadła akurat wtedy, i dodatkowo "wypiął" się gaz 210MW - a to już raczej nienormalne. Trzeba jeszcze raz przyjrzeć się konfiguracji sieci , zweryfikować nastawy zabezpieczeń i zweryfikować politykę przyłączeń oraz ich warunków dla OZE. Sprawa nie będzie prosta i zapewne docelowo bardzo kosztowna. Wychodzi ,że w kwestii utraty tych 500 MW należy bilansować moce rozproszone OZE z średnim obciążeniem sieci na danym terenie. Poza tym jasno wynika że istnieje potrzeba rezerwowania mocy OZE w wymiarze krótko czasowym ( kilkadziesiąt-kilkaset sekund) za pomocą np. superkondensatorów zainstalowanych bezpośrednio przy źródłach- takie rozwiązanie jest dostępne technicznie i względnie tanie na obecną chwilę . Istnieje koniecznośc wymuszenia na właścicielach modernizacji wszystkich źródeł OZE (nawet tych małych) w tym aspekcie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 22.08.2019r. 15:03
Dotychczas OZE ma status świętych krów, bo nie ma podstawy w przepisach prawa do wymuszenia na nich zainstalowania superkondensatorów, magazynu energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 22.08.2019r. 22:12
....to trzeba zmienić przepisy bo nie może być tak że czyjeś " widzi mi się" będzie zagrażało bytowi wszystkich dookoła....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Xxx 22.08.2019r. 21:52
Dlaczego tylko OZE? Przecież przy przepięciu EAZ może wyłączyć każdy generator.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: max 23.08.2019r. 09:24
W raporcie podano ile i kiedy wypadło ale nic o przyczynach. Z systemu wypadło 500 + 744 MW mocy z OZE..... a dalej się jeszcze posypały 2 gazówki w sumie 454 MW w gazie - to zapewne efekt domina. Cały incydent trzeba bardzo dokładnie przeanalizować pod kątem sekwencji zdarzeń i przyczyn je wywołujących. Być może udało by się poprawić bezpieczeństwo zasilania ingerując w algorytmy zabezpieczeń . Przy takiej ilości dużych OZE sieć powinna być strukturalnie przystosowana do większej liczby zakłóceń a źródła rezerwujące winny mieć skorygowane algorytmy w kierunku "obrony" mocy znamionowej czyli zamiast aktywować wyłącznik z przeciążenia czy spadku częstotliwości,odpowiednio szybko ograniczyć wzbudzenie generatora . Oczywiscie nie da sie tego wykonać ręcznie - te algorytmy muszą być z góry zaszyte w układach sterowania wzbudzeniem . Mniejsze straty dla sieci będą z powodu zakłócenia częstotliwości niż z wypadnięcia źródła takiego czy innego. Rozważyć należy też szybsze wyłączenia obciążeń . Definitywnym załatwieniem problemu będzie wyposażenie źródeł niestabilnych w superkondensatory utrzymujące lub podnoszące parametry wytwórcze źródła przez określony czas - od kilkudziesięciu do kilkuset sekund.
Oczywiście będzie to "zmiana filozofii" i kosztowna ale nie tak kosztowna jak budowa magazynów energii przy każdym źródle niestabilnym. Te kondensatory winny być instalowane nawet przy małych źródłach rozproszonych albowiem gdyby były nie wypadło by te pierwsze 500 MW i domino nie zostało by aktywowane...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 10 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE