ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś odnotował duży spadek eksportu produktów naftowych w I półroczu
20.08.2019r. 16:42

Od stycznia do czerwca 2019 roku Białoruś wyeksportowała 5,25 mln ton produktów naftowych. To o 20,5 proc. mniej niż rok temu - poinformowała agencja Interfax Zachód, powołując się na Państwowy Urząd Statystyczny Białorusi (Biełstat).

Gwałtowny spadek nastąpił w kwietniu, kiedy do systemu rurociągu Przyjaźń na terenie Białorusi i innych krajów trafiła zanieczyszczona ropa z Rosji.

"Według danych Biełstatu, w czerwcu eksport produktów naftowych wyniósł 0,68 mln ton wobec 0,77 mln ton w maju i 0,8 mln ton w kwietniu. W pierwszym kwartale 2019 roku eksportowano średnio 1 mln ton produktów miesięcznie" - pisze Interfax.

W porównaniu z ubiegłym rokiem wartość eksportu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 r. zmniejszyła się o 20,5 proc. do 2,67 mld dolarów. Średnia cena utrzymywała się przy tym na zeszłorocznym poziomie (509,4 dolarów za tonę).
19 kwietnia poinformowano, że rurociągiem Przyjaźń płynie przez Białoruś w kierunku zachodnim zanieczyszczona ropa; w surowcu wykryto przekroczenie norm chlorków organicznych. Białoruskie rafinerie ograniczyły produkcję paliw o 50 proc. Tranzyt ropy wstrzymały czasowo PERN, ukraińska Ukrtransnafta, a także białoruski operator.

W czerwcu władze w Mińsku informowały, że z powodu zanieczyszczenia surowca w rurociągu Białoruś otrzymała o 650 tys. ton ropy mniej, niż było to zaplanowane. Do rafinerii w Nowopołocku nie dotarło 400 tys. ton ropy, a do drugiego zakładu, w Mozyrzu - 250 tys. ton surowca.

Dodatkowo, w efekcie zanieczyszczenia ropy doszło do uszkodzenia instalacji rafineryjnych w Mozyrzu na kwotę 20 mln dolarów. W efekcie kryzysu w okresie od stycznia do kwietnia 2019 r. Białoruś zmniejszyła swój eksport produktów naftowych za granicę o 17,3 proc. Straty z tego tytułu wyniosły 302 mln dolarów - informowała strona białoruska.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE