ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

BNEF: do 2050 roku inwestycje w moce wytwórcze z OZE znacznie przerosną inwestycje w nowe elektrownie opalane paliwami kopalnymi
21.08.2019r. 06:30

Według szacunków BNEF inwestycje w nowe moce wytwórcze na całym świecie osiągną 13,3 biliona dolarów lat do 2050 roku. Z tej kwoty aż 77 procent zostanie przeznaczone na inwestycje w źródła odnawialne. Analiza BNEF wykazała, w największym stopniu dotyczy to energetyki wiatrowej (5,3 biliona dolarów inwestycji do 2050 roku) i słonecznej (4,2 bilionów dolarów). Z kolei inwestycje w baterie i magazyny energii wyniosą 843 miliardów dolarów. Dla porównania, globalne inwestycje w nowe elektrownie na paliwa kopalne nie przekroczą 2 bilionów dolarów do 2050 roku - czytamy w BiznesAlert.pl.

Globalne inwestycje w nowe moce wytwórcze pomogą zbudować 15 145 GW nowych elektrowni do 2050 roku, z czego 80 procent będzie źródłami zeroemisyjnymi. Według raportu, w ciągu następnych trzech dekad mają powstać magazyny energii i akumulatory o mocy około 1 666 GW. Stale spadające koszty akumulatorów i zużycie czystej energii doprowadzą do gwałtownego rozrostu magazynowania energii, co będzie wymagało całkowitych inwestycji sięgających 662 miliardów dolarów.

Raport BNEF podaje, że energetyka wiatrowa i słoneczna będą rosły tak szybko, że do 2032 roku przegonią one moce węglowe. Szczyt wykorzystania węgla nastąpi w 2026 roku, a potem jego wydobycie będzie spadać na całym świecie, za wyjątkiem Azji. Jednak nawet na największych rynkach w Azji - Chinach i Indiach - węgiel osiągnie szczyt w ciągu następnych dekad, a te dwa rynki napędzą azjatyckie inwestycje w moce odnawialne do 2050 roku. W skali globalnej do 2050 roku wydobycie węgla na świecie spadnie o 51 procent, zapewniając zaledwie 12 procent światowej energii elektrycznej, w porównaniu do obecnych 27 procent.
Europa będzie liderem pod względem tempa przechodzenia na odnawialne źródła energii, a energetyka odnawialna będzie stanowić aż 90 procent europejskiego miksu energetycznego już w 2040 roku, z czego wiatr i słońce będą stanowić 80 procent - szacuje BNEF. Główne gospodarki europejskie są już na drodze do dekarbonizacji, dzięki wspierającym ją politykom i cenom emisji dwutlenku węgla. Raport mówi, że USA, gdzie funkcjonują tanie elektrownie opalane gazem ziemnym, oraz Chiny, z nowoczesnymi elektrowniami węglowymi, pozostają w tyle za Europą w procesie dekarbonizacji - czytamy w BiznesAlert.pl.
OilPrice , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE