ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

SoftBank VisionFund zainwestował w szwajcarski start-up Energy Vault
21.08.2019r. 06:45

Japoński fundusz inwestycyjny SoftBank VisionFund, który w przeszłości inwestował już w start-upy takie jak Uber, Slack, czy WeWork, zainwestował ostatnio 110 mln dol. w szwajcarski start-up Energy Vault z obszaru magazynowania energii. Pomysł Szwajcarów opiera się na wykorzystaniu kompozytowych bloków oraz ich energii potencjalnej związanej z grawitacją - czytamy w BiznesAlert.pl.

Projekt magazynu energii zakłada użycie zrobotyzowanego i zautomatyzowanego dźwigu do podnoszenia oraz opuszczania 35-tonowych kompozytowych bloków ustawionych jeden na drugim. Pomysł jest w gruncie rzeczy prosty - przy nadwyżce energii, dźwig ma ją wykorzystywać do podnoszenia bloków, natomiast gdy energia jest znów potrzebna, bloki mają być opuszczane, oddając w ten sposób zgromadzoną energię potencjalną. Jak twierdzi prezes Energy Vault, Roberto Piconi, możliwe jest wybudowanie wieżowego magazynu o pojemności 80 000 MWh, jednak na początek firma ma w planach wybudowanie prototypu o pojemności 35 MWh w pobliżu Mediolanu. Nie została niestety podana moc większego magazynu. Prezes zapowiada również, że energia dostarczona ma kosztować 6 centów za kWh, a sprawność cyklu ładowanie-rozładowanie całej instalacji ma się mieścić w granicach 80-90 procent.

Najpopularniejszym obecnie wielkoskalowym sposobem magazynowania energii są elektrownie szczytowo-pompowe, wykorzystywane od XIX wieku. Nie są natomiast pozbawione wad. Żeby mogły powstać, potrzebna jest ogromna przestrzeń oraz miejsce z odpowiednimi warunkami geologicznymi, topograficznymi oraz hydrologicznymi. Pomysł wieżowego magazynu wykorzystuje te same pryncypia, co magazyn szczytowo-pompowy, jednakże do jego zbudowania potrzeba jedynie kawałka płaskiej powierzchni. Rozwiązanie jest także w pełni skalowalne.
Fundusze pozyskane od japońskiego banku z pewnością przyspieszą rozwój koncepcji nastawionej na długoterminowe magazynowanie z niesterowalnych, odnawialnych źródeł energii. Jak twierdzą twórcy pomysłu, problemy związane z układaniem bloków przy zmiennym wietrze, pogodzie, poziomie zapotrzebowania w sieci i sterowania dźwigami, aby zapewnić ich optymalną pracę są do rozwiązania dzięki zastosowaniu odpowiednich algorytmów automatyzacyjnych. Najbliższe lata pokażą, czy koncepcja okaże się skuteczna oraz czy wytrzyma konkurencję innych technologii, takich jak baterie elektrochemiczne oraz przepływowe, wodór lub LAES - czytamy w BiznesAlert.pl.
BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE