ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

POPiHN: zużycie paliw płynnych wzrosło w I połowie 2019 roku o 3 proc.
21.08.2019r. 16:39

Zużycie trzech głównych gatunków paliw, czyli benzyny, oleju napędowego i LPG, wzrosło w pierwszej połowie tego roku o 3 proc. w porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy rok wcześniej przekraczając 15,6 mln metrów sześciennych - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Rok wcześniej w tym samym okresie konsumpcja trzech głównych gatunków paliw przekroczyła 15,1 mln metrów sześciennych.

"Gospodarka polska rozwijała się w pierwszej połowie 2019 r. w dobrym tempie, co przekładało się na wzrost zapotrzebowania na paliwa transportowe. Dodatkowo rosła ilość pojazdów poruszających się po polskich drogach, a nielegalny rynek handlu paliwami był skutecznie utrzymywany w ryzach" - napisano w komentarzu POPiHN.

"W pierwszej połowie 2019 r. wzrost popytu na paliwa w kraju został zaspokojony głównie większą od ubiegłorocznej produkcją krajową oraz uzupełniająco importem, co przede wszystkim dotyczyło oleju napędowego. Czynnikiem nieco hamującym wzrost konsumpcji paliw były rosnące ich ceny. Zjawisko to było niwelowane przez wzrost zamożności społeczeństwa" - dodano.

Jak informuje POPiHN konsumpcja benzyn silnikowych wzrosła o 4 proc. i tym samym powiększyła o 1 punkt procentowy dynamikę wzrostu z pierwszego kwartału 2019 r. Oficjalny import benzyn zmalał o 19 proc., a jego udział w krajowym rynku benzyn wyniósł jedynie 9 proc. Kierowcy kupili 3,1 mln metrów sześciennych tego gatunku paliwa - o 112 tys. metrów sześciennych więcej, niż w pierwszym półroczu 2018 r.
POPiHN podaje, że w pierwszych sześciu miesiącach 2019 r. wzrósł też rynek gazu płynnego LPG, ale w stopniu nieco niższym, niż rynek benzyn silnikowych. Zapotrzebowanie na ten alternatywny dla benzyn produkt było o 3 proc. wyższe niż przed rokiem i wyniosło 2,5 mln metrów sześciennych.

Rynek paliwa lotniczego JET nadal w Polsce rośnie. W omawianym okresie sprzedano go o 8 proc. więcej niż przed rokiem. Paliwo JET z importu stanowiło jedynie 2 proc. konsumpcji krajowej, a to - w stosunku do stanu z roku poprzedniego - oznacza spadek o 3 punkty procentowe.

Szacunki konsumpcji paliw ciekłych po sześciu miesiącach 2019 r. (w tys. m sześc.)
Paliwo 6 miesięcy 2018 6 miesięcy 2019 zmiana proc.
benzyny silnikowe 2 947 3 059 4
olej napędowy 9 762 10 081 3
gaz płynny LPG 2 429 2 507 3
RAZEM 15 138 15 647 3

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE