ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Magazyny energii zmniejszyły skalę blackoutu w Wielkiej Brytanii?
22.08.2019r. 11:43

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, awaria sieci energetycznej w Wielkiej Brytanii z 9 sierpnia mogła być większa, gdyby nie pierwsze bateryjne magazyny energii, które świadczą na Wyspach na rzecz tamtejszego operatora systemu energetycznego usługi regulacji częstotliwości sieci.

Potencjał bateryjnych magazynów energii, które funkcjonują w brytyjskim systemie energetycznym, jest spory w porównaniu do potencjału takich urządzeń w innych państwach. To jednak nadal zbyt mało, aby uzupełnić na kilka godzin ubytek mocy w skali, jaka została odnotowana w piątek 9 sierpnia, gdy energii w Wielkiej Brytanii zostało pozbawionych około 1,1 mln odbiorców.

Zasilanie zostało przywrócone po około 1,5 godziny od pojawienia się awarii, a w celu przywrócenia równowagi National Grid - oprócz odłączenia około 5 proc. odbiorców w celu zmniejszenia popytu - aktywował pracę elektrowni szycztowo-pompowej, dzięki czemu podniesiono częstotliwość sieci do wymaganego poziomu.

Zanim jednak udało się uruchomić moce ze źródeł szczytowo-pompowych, momentalnie po pojawieniu się spadku częstotliwości aktywowano "szybką odpowiedź" zapewnioną przez zakontraktowane przez National Grid bateryjne magazyny energii.

W swoim raporcie National Grid wskazuje, że zaraz po pojawieniu się awarii aktywowano moce około 1 GW, w tym skorzystano z bateryjnych magazynów energii o mocy 475 MW.

Potencjał baterii zakontraktowanych przez brytyjskiego operatora jest nadal zbyt niski, aby stanowić kilkugodzinny backup dla systemu, z którego wypada aż tak duża generacja (w piątek 9 sierpnia momentalny ubytek mocy sięgnął nawet 1,38 GW).

Jednak baterie o mocy kilkuset MW, dzięki błyskawicznej reakcji, mogą nieco podnieść częstotliwość sieci, a to może zapobiec wypadnięciu z systemu większej ilości tradycyjnych elektrowni, które nie mogłyby funkcjonować przy zbyt niskiej częstotliwości.
W ten sposób bateryjne magazyny mogą dać operatorowi trochę czasu na uruchomienie dodatkowych środków zaradczych, na których zaangażowanie potrzeba jednak więcej czasu niż w przypadku uruchamianego w czasie liczonym w sekundach bateryjnego "backupu".

Jeden z brytyjskich operatorów magazynów energii, Social Energy, zaraportował, że jego zadziałały w czasie 200 milisekund od pojawienia się awarii.

W sumie częstotliwość została przywrócona do bezpiecznego poziomu w czasie niecałych 4 minut. W czasie podobnej awarii, która miała miejsce w roku 2008, National Grid potrzebował na to 11 minut.

Flota zakontraktowanych w 2016 roku w ramach usługi EFR (Enhanced Frequency Response) bateryjnych magazynów energii, którą ma do dyspozycji brytyjski operator i które mogą reagować w czasie do pół sekundy, sięga około 200 MW.

Transformacja brytyjskiej energetyki, w której coraz większą rolę będą odgrywać niesterowalne źródła energii - zwłaszcza farmy wiatrowe na morzu - zdaniem brytyjskich ekspertów rynku energii wymaga jednak znaczącej rozbudowy potencjału magazynów energii, ale także wdrożenia kolejnych programów choćby w zakresie redukcji zapotrzebowania na żądanie operatora (Demand Side Response, DSR).

Jeden z czołowych operatorów baterii na Wyspach, przejęta w tym roku przez koncern Shell firma Limejump eksploatująca urządzenia o mocy 91 MW, oceniła, że uniknięcie podobnej awarii do tej, która wydarzyła się 9 sierpnia, zapewniłoby podwojenie potencjału magazynów dostępnych w ramach usługi FFR (Firm Frequency Response), co miałoby wygenerować koszty sięgające 100 mln funtów rocznie.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 22.08.2019r. 23:40
Pod warunkiem, że akurat będą podłączone do obszaru umożliwiającego odbiór energii. Jeśli miałyby "ratować"... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE