ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Energia z farm wiatrowych na morzu nadal będzie tanieć
22.08.2019r. 11:49

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, energia z farm wiatrowych na morzu w ostatnich latach potaniała i nadal będzie tanieć - najbardziej na rynkach, które mają już doświadczenie w inwestycjach w offshore. Jak bardzo spadnie koszt morskiej energetyki wiatrowej?

Dalszy spadek kosztów inwestycyjnych w morskiej energetyce wiatrowej powinien wynikać przede wszystkim z wprowadzania na rynek coraz większych turbin. O ile obecnie największe instalowane na morzu turbiny osiągają moc 7-9 MW, to wkrótce standardem powinny stać się turbiny o mocy wynoszącej ponad 10 MW.

Za kilka lat turbinę o mocy 12 MW ma wprowadzić do sprzedaży General Electric. Inni czołowi producenci na razie pracują nad morskimi turbinami o mocy 10 MW.

Przy tym należy brać pod uwagę, że o kosztach inwestycyjnych decydują w przypadku offshore także odległość od brzegu oraz głębokości, na jakich są instalowane wiatraki. W końcu w poszczególnych krajach różnie wygląda sprawa ponoszenia przez inwestorów kosztów budowy infrastruktury przyłączeniowej.

W najnowszej analizie kosztów produkcji energii z morskich farm wiatrowych brytyjska firma konsultingowa GlobalData podkreśla, że najwyraźniejszy spadek kosztów w ujęciu LCOE (Levelized Cost of Electricity) powinien wystąpić na rynkach, które mają już na koncie zrealizowane inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej.

Europejskim i globalnym liderem w inwestycjach w morskiej energetyce wiatrowej jest Wielka Brytania. GlobalData podaje, że przeciętny koszt inwestycji w morskie farmy wiatrowe na rynku brytyjskim wynosił w ubiegłym roku 5,152 tys. dolarów na instalowany kW, a do roku 2025 spadnie do 4,787 tys. USD/kW.

Z kolei na drugim największym rynku morskiej energetyki wiatrowej w Europie, w Niemczech, CAPEX inwestycji w morskie wiatraki miał wynosić w ubiegłym roku średnio 4,268 tys. USD/kW i powinien spaść do 2025 r. do 3,989 tys. USD/kW.

Najwyrażniejszy spadek kosztów offshore ma zanotować rynek holenderski - z 5,7 tys. USD/kW do 4,25 tys. USD w połowie przyszłej dekady.
GlobalData wskazuje przy tym na wzrost popularności aukcji, w których inwestorom chcącym budować morskie farmy wiatrowe nie są gwarantowane ceny za energię.

Pierwszą aukcję, w której inwestorzy zgodzili się na brak gwarancji jeśli chodzi o cenę energii, zostały przeprowadzono w Niemczech. Jednak pierwsze farmy wiatrowe bez subsydiów i gwarantowanej ceny energii powinny powstać u wybrzeży Holandii.

- W przyszłości możemy oczekiwać większej ilości deweloperów wchodzących w mechanizm bez subsydiów. Na przykład Holendrzy zainspirowali się podobnymi aukcjami w Niemczech przeprowadzonymi w kwietniu 2017 roku. Jednak obie aukcje to różny terminarz. W przypadku Niemiec inwestorzy mają czas na uruchomienie generacji do 2024 r., a deweloperzy w Holandii muszą rozpocząć produkcję energii dwa lata wcześniej - zauważa Mohit Prasad z GlobalData.

Wcześniej w tym roku analizę kosztów inwestycji w morskiej energetyce wiatrowej przedstawili analitycy Bloomberg New Energy Finance.

BNEF podaje, że średni koszt produkcji energii w ujęciu LCOE dla morskiej energetyki wiatrowej, dla projektów, w przypadku których budowa rozpoczynała się na początku tego roku, zmniejszył się średnio o 24 proc. w porównaniu z inwestycjami w offshore uruchamianymi w pierwszej połowie 2018 r.

Do spadku kosztu produkcji energii wiatrowej na morzu - z około 220 USD/MWh pięć lat temu do poniżej 100 USD/MWh - miał przyczynić się postęp w rozwoju technologii, skutkujący wprowadzaniem na rynek turbin o coraz większej mocy, ale także rosnąca konkurencja między deweloperami zmuszonymi do oferowania jak najniższych cen za energię w aukcjach dla offshore.

Dla porównania, według BNEF, koszt produkcji energii dla rozpoczynanych na początku tego roku inwestycji w lądowe wiatraki miał spaść o 10 proc., do średniego poziomu 50 USD/MWh. Natomiast przeciętny koszt energii z elektrowni fotowoltaicznych zmniejszył się o 18 proc. do poziomu 57 USD/MWh.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE