ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Solidarność międzypokoleniowa w transformacji energetycznej. Opracowanie koncepcji dla Polski
23.08.2019r. 05:36

Michał Hetmański - Fundacja Instrat, Joanna Rycerz - Stowarzyszenie Młodzi Liderzy w Energetyce, Katarzyna Szwarc - Fundacja Instrat, Jan Jakub Zygmuntowski - Fundacja Instrat ("Elektroenergetyka" - 1/2019)
Pojęcie solidarności międzypokoleniowej jest dziś kojarzone z redystrybucją i wzajemnym wsparciem współczesnych pokoleń, jak na przykład system emerytalny "pay-as-you-go" opracowany w XIX wieku lub powszechna edukacja. Tak rozumiana solidarność międzypokoleniowa funkcjonuje też w sektorze energetycznym, w którym zyski z wydobywania paliw kopalnych stanowią podstawę dobrobytu nowoczesnych rozwiniętych gospodarek i źródło dochodów dla pracowników i ich rodzin.

Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )


Autor: Wydma Lubiatowska 23.08.2019r. 12:23
Przeczytałem, ale potem czułem się niepewnie. Zocha, moja lepsza połowa, mówiła do teściowej, że wyglądałem dziwnie. Prawdopodobnie, teksty o mocnym zabarwieniu filozoficznym powodują u mnie taką reakcję organizmu. Młodzi, nasi kochani, autorzy, w zasadzie nic ująć, nic dodać, ale z tym dobrodziejstwem atomu to żeście mooocno przesadzili. To stara technologia, wręcz dychawiczna, a jedynie Chińczycy, prawdopodobnie, z wszechobecnej tam demokracji, próbuję realizować, w ten sposób, swój podbój gospodarki światowej. Dlatego, aby nie zabierać zbyt dużo miejsca innym dyskutantom kończę również, używając mojej własnej filozofii:
"Chcesz wciąż mieszkać w swoim domu,
to nie wpuszczaj doń atomu.
Gdy to zrobisz, przez omyłkę ?,
to ci zrobią FUKUSHIMKĘ!"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 26.08.2019r. 22:13
Stara technologia, i to odrzucona już dawno, to wiatraki i słońce. Dzicy kapitaliści, tacy, którzy umieli liczyć nie chcieli darmowej energii, oni chcieli płacić za paliwo ! Z tych samych powodów, z jakich i dzisiaj cała potęga OZE schodzi do zera każdego bezwietrznego wieczoru. Natomiast o tym, czy atom jest technologią starą, czy nową zdecydujemy, gdy będziemy znali czas jej użytkowania. Ogólnie, przy okresie budowy elektrowni 10 lat atom to technologia noworodkowa, po zaledwie dwóch większych awariach, i już wiemy, jak je ominąć w następnych budowach trwających z przygotowaniami może i 15 lat. W skali 500 letniej przyszłości - pierwsze 50 lat to żłobek, 15 lat na naukę - przedszkolna lekcja.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: @zgryźliwy 27.08.2019r. 08:41
Jak to dobrze, że James Watt nie rozważał w dokładnie ten sam sposób odnośnie wykorzystania pary wodnej. Mam tutaj na myśli Banię Herona*. Co by było gdyby stwierdził, że para wodna to technologia zarzucona już w starożytności gdzie i wtedy była tylko zabawką. A nie czekaj... czy elektrownia jądrowa (nie atomowa / bo atomowa to np węglowa) nie wykorzystuje pary wodnej... trzeba było już dawno zarzucić te niesprawne obiegi termodynamiczne.

Jaką to tajemniczą technologią jest to rzeczone "słońce"? Czy ma Pan na myśli fotosyntezę wykorzystywaną w rolnictwie? Suszarnictwo? Ogrzewanie wody? Cykl hydrologiczny i hydroenergetykę? Czy może wreszcie fotowoltaikę?

Co ma 10 lat budowy do etapu dojrzałości rynkowej? Czy Pan zakłada, że jak coś się szybko buduje to jest dojrzałe a jak długo (10 lat) to noworodek?

Wiemy jak ominąć dwa typy potencjalnych awarii a co z dziesiątkami innych, które nie są uchwycone w analizach FTA?

*tak wiem, że w starożytnym Rzymie brak zainteresowania wykorzystaniem potencjału pary wodnej mógł wynikać z dostępności taniej/niewolniczej siły roboczej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 01.09.2019r. 17:56
Co tu się wypisuje to jakaś herezja: "po zaledwie dwóch większych awariach". To skandal wobec Ukraińców i Japończyków. Jest tylko jedna odpowiedź.
Na Anioł Pański biją dzwony,
nie będzie atom pogrążony,
a OZE będzie uwielbione
i dywagacje zakończone.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Obrabowany przez nieRząd 29.08.2019r. 09:34
Nie mam czasu teraz na czytanie, ale tylko zerknąłem czy wracać do pozycji i oto takie kwiatki :"Nieodłączną cechą każdego sektora energetycznego jest jego silne zaangażowanie w politykę rządową." - chyba odwrotnie, " "Operator danych pomiarowych przeciwdziałałby stratom energii i zapobiegał nadmiernemu wytwarzaniu mediów oraz zbyt wysokim opłatom dla konsumentów końcowych" - a 4 grudnia pomagał Św. Mikołajowi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 25.08.2019r. 12:42
Ideolo, ideolo ....takie teksty na branżowym portalu powinny być opatrywane etykietą: "UWAGA: KURIOZUM"
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: histe/oryk 28.08.2019r. 10:52
jest taka stara technologia: fotoliza na powłokach TiO2. Ale jest tak nowa, że jest ciągle tabu nawet na pisanie o niej. Idzie w kierunku zakazu używania wciąż powszechnego dwutlenku tytanu jako "szkodliwego". Jest w kolejce po uranie, rtęci, ołowiu... Ktoś te restrykcje organizuje? i dlaczego? Bo energia nie może być tania ogólnodostępna aby prowizje były wysokie.
Ale pośrednicy to zbędni ludzie w ramach depopulacji - nie wytwarzają żadnego dobra społecznego. Nic się nie stanie, jak ich nie będzie. Takie żądy tylko sprzyjają zwycięstwu Guo
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2021
mobilne cire
IT BCE