ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

PGNiG spodziewa się utrzymania niskich cen gazu
22.08.2019r. 15:16 22.08.2019r. 14:25

PGNiG spodziewa się, że niskie ceny gazu ziemnego, które obecnie znajdują się na najniższych poziomach od ponad 10 lat, utrzymają się jeszcze na rynku - poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.

"Spodziewamy się, że niskie ceny gazu ziemnego na rynku jeszcze się utrzymają" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Od początku 2019 roku ceny gazu ziemnego na europejskich rynkach spadły ponad 25 proc., ze średniego poziomu 21,31 euro/MWh w pierwszej połowie 2018 roku, do 16,30 euro/MWh w pierwszej połowie 2019 roku. Ceny gazu są obecnie na najniższych poziomach od dziesięciu lat.

Na rynku dnia następnego na Towarowej Giełdzie Energii jeszcze w październiku 2018 roku cena gazu sięgała 140 zł/MWh, a obecnie zbliża się do 40 zł/MWh. W pierwszym półroczu 2019 roku na TGE odnotowano spadek cen rynku dnia następnego średnio o 20,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 roku.

W pierwszym półroczu 2019 roku cena spot gazu na krajowych i zagranicznych giełdach spadła od stycznia do czerwca o około 57 proc. - z poziomów 21,26 na 9,15 euro/MWh na Gaspool i 92,4 zł/MWh do 39,9 zł/MWh na TGE.
Średnia cena ropy Brent w I półroczu 2019 roku była niższa od średniej ceny w analogicznym okresie 2018 roku o 7 proc., natomiast jej 9-cio miesięczna średnia, wpływająca na koszt pozyskania gazu z kierunku wschodniego, wzrosła w tym okresie o 23 proc.
Niskie ceny gazu ziemnego w połączeniu z wysokimi cenami ropy naftowej są dla PGNiG niekorzystne. Jak poinformował Piotr Woźniak, drugi kwartał był dla spółki wyzwaniem, właśnie głównie za sprawą spadających cen gazu ziemnego na rynku spot oraz rosnących cen ropy naftowej.

"Niższe ceny gazu mają bezpośredni wpływ na nasze przychody ze sprzedaży tego paliwa. Równocześnie w 2019 roku odnotowaliśmy wzrost kosztu pozyskania gazu w kontrakcie jamalskim, który jest powiązany z ceną ropy i produktów ropopochodnych, a te osiągnęły znacznie wyższy poziom niż w 2018 roku" - powiedział prezes.

W pierwszym półroczu 2019 roku o 14 proc. wzrosły dla PGNiG koszty paliwa gazowego głównie w wyniku wyższej ceny pozyskania gazu z kierunku wschodniego w ramach tzw. "kontraktu jamalskiego".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE