ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Budynki osiedla robotniczego w Czerwionce-Leszczynach przejdą termomodernizację
22.08.2019r. 16:45

32 stuletnie budynki osiedla robotniczego Familoki w Czerwionce-Leszczynach (Śląskie) przejdą termomodernizację, przy wsparciu funduszy europejskich. Zamiast pieców kaflowych, zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej; będą też m.in. ocieplane od wewnątrz.

W czwartek przedstawiciele urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego podpisali w Czerwionce-Leszczynach umowę o dofinansowanie projektu. Otrzyma on wsparcie z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20 skierowanych na efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii.

Jak wynika z informacji urzędu marszałkowskiego, chodzi o konkurs o budżecie 75,9 mln zł, do którego nabór był prowadzony od końca grudnia 2017 r. do końca sierpnia ub. roku. Napłynęło w nim 135 projektów o łącznej wartości wnioskowanego dofinansowania 305,1 mln zł. Wartość dofinansowania wszystkich pozytywnie ocenionych 109 projektów sięgnęłaby 243,2 mln zł.

Decyzjami zarządu woj. śląskiego, po zabezpieczeniu 10 proc. środków na procedurę odwoławczą, do dofinansowania łączną kwotą 54,8 mln zł wybrano 23 projekty. Jeden z nich, zgłoszony przez gminę i miasto Czerwionka-Leszczyny, dotyczy tamtejszych tzw. Familoków - czyli kompleksu efektownych budynków kopalnianego osiedla robotniczego.

Jak zapisano w opisie projektu, jego celem jest m.in. ograniczenie zanieczyszczeń wynikających z ogrzewania tamtejszych mieszkań piecami na paliwo stałe oraz poprawa efektywności energetycznej poprzez podłączenie budynków do sieci ciepłowniczej i termomodernizację (wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, docieplenie ścian wewnętrznych, stropów poddaszy i piwnic). W jednym z obiektów zastosowana zostanie pompa ciepła.

Wartość przedsięwzięcia, które ogółem obejmie 205 mieszkań, to 14,4 mln zł; wysokość dofinansowania jest bliska 11 mln zł. Prace mają potrwać około dwóch lat.

Familoki w 2017 r. zostały włączone do Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, który skupia najbardziej wartościowe obiekty postindustrialne województwa. Jak wynika z opisu na stronie Szlaku, to jeden z najlepiej zachowanych układów urbanistycznych osiedla robotniczego z I poł. XX w.: tworzy go całościowy kompleks, obejmujący zabudowę mieszkalną, gospodarczą i zieleń.
Budowę osiedla zainicjował koncern Zjednoczone Huty Królewska i Laura, będący w posiadaniu kopalni "Dębieńsko" w Czerwionce. Osiedle powstawało etapowo w latach 1898-1916. Do Czerwionki zaczęli przybywać nowi mieszkańcy, a wieś dzięki osiedlu nabrała charakteru miejskiego. Kompleks zaprojektował mistrz budowlany Stork z Czerwionki, pracujący dla koncernu.

Najcenniejsza część obejmuje obszar 15 ha. Zabudowę tworzą 84 budynki jedno- i dwukondygnacyjne, murowane z czerwonej cegły glazurowanej, z elementami "muru pruskiego", fragmentami gładkich piaskowych tynków i innymi wyróżniającymi się zdobieniami elewacji.

Poszczególne familoki mieściły 4, 6 lub 8 mieszkań, składających się z kuchni i pokoju lub kuchni i 2 pokojów. Mieszkania robotnicze, w zależności od standardów, miały od 40 do 70 m kw. Mieszkania urzędnicze były większe. Wejścia do budynków przewidziano od strony podwórzy lub z boków.

Budynki posiadały nowoczesną wówczas infrastrukturę. Wyposażone były w piece kaflowe, wodociąg i prąd elektryczny z sieci kopalnianej, lokalny system kanalizacji. Przy każdym budynku mieszkalnym umieszczono budynki gospodarcze dla drobnej hodowli zwierząt; zespoły budynków gospodarczych mieściły też ubikacje lokatorów.

Pojedyncze rodzinne ogródki gospodarcze posiadały powierzchnię około 250 m kw każdy. Ogółem ogródki zajmowały około połowy powierzchni całego dawnego zespołu.

"Osiedle patronackie w Czerwionce, jak na swoje czasy, było nowoczesne, kompleksowe i samowystarczalne - znajdowało się w nim wszystko, co potrzebne pracownikowi do życia: kościół, szkoła, sklep, pralnia, suszarnia, magiel, piekarnia i lokal mieszkaniowy. Każdy z budynków miał własne podwórze, ogródek warzywny o wielkości ok. 150 m kw. z kilkoma zasadzonymi już drzewami owocowymi. Dla urozmaicenia wyglądu osiedla, założono ogródki kwiatowe i zieleńce, służące jako skwery oraz place zabaw dla dzieci. Ulice obsadzono licznie drzewami" - napisano na stronie SZT.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE